Hypotéka nebo nájem? Složitá rovnice

  • 10
V současné době levných hypoték se stále častěji nabízí otázka, zda je levnější platit nájem, nebo koupit vlastní byt. Nebo zda lze vydělat na koupi bytu na hypotéku a na jeho následném pronájmu. I když se mohou hypotéky zdát jako jednoznačně výhodnější, po pečlivých výpočtech je tomu jinak.

Do nájmu se totiž nezapočítávají částky, které majitel bytu musí k hypotéce připočíst. Například hypotéka 1,5 milionu korun na starší byt se splatností dvacet let přijde za současných úrokových sazeb a aktuální státní podpory zhruba na 8500 korun měsíčně.

Z této částky se již dá pořídit byt o 50 metrech čtverečních v Praze, který je běžně pronajímán za srovnatelnou či vyšší cenu, než kolik je splátka hypotéky. Pro lidi bez vlastního bytu, kteří platí tržní nájemné, pak skutečně může být výhodnější koupit byt na hypotéku.

Jako vlastníci bytu však musí do svých nákladů přičíst ještě služby a fond oprav. Celkový rozdíl mezi nájmem a náklady na vlastní byt pak nemusí být nijak velký.

Pokud hovoříme o pořízení bytu jako o investici a o seriózním pronájmu, je hypotéka výhodnější jen na první pohled. Využijete-li služeb realitní kanceláře, zaplatíte jeden měsíční nájem jako provizi.

Tržní nájmy se obvykle sjednávají na rok, takže musíte počítat s tím, že při obměně nájemníků může být byt i jeden až dva měsíce z roku neobsazen. A nelze zapomenout na to, že výnosy z pronájmu se musí danit.

Při pořízení bytu do osobního vlastnictví, ať nového či staršího, navíc nezačíná období bez nájmu, v kterém se platí pouze elektřina, plyn a další služby. Musíte počítat s platbami do fondu oprav, které dosahují od několika set korun až po několik tisíc měsíčně.

Tyto náklady je třeba ke splátce hypotéky připočíst. Po zohlednění všech souvisejících nákladů a úskalí pronájmů se snadno dostaneme k tomu, že vydělávat na koupi a následném pronájmu není snadné a jde spíš o snížení nákladů na pořízení.

To samozřejmě neplatí pro případy privatizace bytového fondu, kdy města prodávají nájemníkům byty hluboko pod tržní cenou. Například v Praze se byty nájemníkům nabízejí pětkrát až desetkrát levněji, než jaká je jejich tržní cena.

Levně byt koupit a následně výhodně pronajmout pak skutečně může přinést slušný zisk. Výhodněji nevychází ani "investiční hypotéka" ve městech, kde byty stojí několik set tisíc korun. Musíte totiž počítat i s nižšími nájmy.

Například v Liberci se dá pořídit starší byt 68 metrů zhruba za 600 tisíc korun, což představuje u výše uvedené hypotéky splátku zhruba 3200 měsíčně. Pronajmout na trhu se dá za 4500 korun měsíčně. Po přičtení dalších nákladů ani zde nevychází, že by investice nesla zisky.