Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypotéky po letech opět zdražily, podle bank to nemusí nic znamenat

  2:59aktualizováno  2:59
Hypoteční banka, ČSOB a UniCredit Bank od prosince zvýšily sazby u některých hypotečních úvěrů. Jsou to jen desetiny procenta, přesto to zřejmě znamená obrat na českém hypotečním trhu. Za poslední dva roky totiž hypotéky rekordně zlevnily. Začínají se tak projevovat důsledky dluhové krize?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zatímco ještě v říjnu zaznamenaly sazby u hypotečních úvěrů s pětiletou fixací, tedy s dobou, po kterou se banka zaváže úroky neměnit, historicky nejnižší úrovně, v prosinci už některé banky zdražily.

Hypoteční banka a ČSOB, které mají stejné úroky a tvoří lídra trhu, zvýšily sazby u pětileté fixace o jednu desetinu procenta. A při uzavření smlouvy na stabilní úrok po dobu deseti let dokonce o 0,2 procentního bodu. O necelou desetinu rostly úroky také u většiny hypotečních úvěrů nabízených UniCredit Bank.

Důvodem je zvyšující se nervozita bank ohledně budoucího vývoje ekonomiky a rostoucí cena peněz, které si banky půjčují. Obojí jde na vrub evropské dluhové krizi, jež hrozí přerůst v reálné ekonomické zpomalení Unie včetně Česka.

"Důvodem k úpravě úrokových sazeb je skutečně postupně se zvyšující cena reálných peněz, která zvyšuje nejen úrokové náklady státních dluhopisů, ale v našem případě se projevuje především zdražením úrokových nákladů při našem refinancování," vysvětluje Martin Vašek, náměstek generálního ředitele Hypoteční banky, s tím, že úrokové náklady rostou jak u hypotečních zástavních listů, tak na mezibankovním trhu. "Tyto reálné dopady situace na finančních trzích bohužel nemůžeme podceňovat," dodává Vašek.

Zdražení nemusí být nový trend

Podle mluvčího UniCredit Bank Tomáše Pavlíka ještě zvyšování některých úroků nemusí znamenat dlouhodobější změnu trendu. "Banka snížila sazbu u jednoletého fixu, u ostatních mírně zvýšila. Jedná se v tomto případě o standardní volatilitu, která ještě nemusí nic znamenat," dodává Pavlík.

Na stále horší výkon české ekonomiky v příštím roce, který znamená vyšší riziko nesplácení lidí i firem, sází ovšem jak ministerstvo financí, tak Česká národní banka (ČNB). Do vývoje úroků se navíc v poslední době vložila oslabující koruna.

A guvernér ČNB Miroslav Singer se nechal slyšet, že v případě dalšího oslabování nevylučuje růst základní úrokové sazby. Na druhou stranu v případě prudkého zpomalení ekonomiky a relativně stabilního kurzu koruny není vyloučen ani další pokles úroků určovaných ČNB.

"Banky začínají promítat do cen nárůst rizika v budoucnosti, například možný růst nezaměstnanosti. A také přestávají soutěžit o nové objemy hypoték, což je dosud nutilo zlevňovat," říká Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum, která úrokové sazby dlouhodobě sleduje. Podle něj banky počítají s tím, že kvůli růstu DPH od ledna nebude o jejich služby takový zájem, a trochu tedy ubraly ze soutěže.

Změnu na trhu cítí i hypoteční makléř Radek Slavík z firmy Callido Finance. "Očekávám, že se bude zdražovat postupně po desetinkách, ale klidně každý měsíc. Už to tak bylo například v roce 2007," vzpomíná Slavík na poslední předkrizový rok, když se už ekonomika přehřívala.

Ostatní velké banky se zatím ke zvyšování úroků vyjadřují opatrně. Komerční banka všechny faktory analyzuje a do budoucna úpravy samozřejmě nevylučuje. Česká spořitelna zatím o změně úroků neuvažuje.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...Najdete na iDNES.cz