Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Hypotéky po letech opět zdražily, podle bank to nemusí nic znamenat

  • 34
Hypoteční banka, ČSOB a UniCredit Bank od prosince zvýšily sazby u některých hypotečních úvěrů. Jsou to jen desetiny procenta, přesto to zřejmě znamená obrat na českém hypotečním trhu. Za poslední dva roky totiž hypotéky rekordně zlevnily. Začínají se tak projevovat důsledky dluhové krize?

Zatímco ještě v říjnu zaznamenaly sazby u hypotečních úvěrů s pětiletou fixací, tedy s dobou, po kterou se banka zaváže úroky neměnit, historicky nejnižší úrovně, v prosinci už některé banky zdražily.

Hypoteční banka a ČSOB, které mají stejné úroky a tvoří lídra trhu, zvýšily sazby u pětileté fixace o jednu desetinu procenta. A při uzavření smlouvy na stabilní úrok po dobu deseti let dokonce o 0,2 procentního bodu. O necelou desetinu rostly úroky také u většiny hypotečních úvěrů nabízených UniCredit Bank.

Důvodem je zvyšující se nervozita bank ohledně budoucího vývoje ekonomiky a rostoucí cena peněz, které si banky půjčují. Obojí jde na vrub evropské dluhové krizi, jež hrozí přerůst v reálné ekonomické zpomalení Unie včetně Česka.

"Důvodem k úpravě úrokových sazeb je skutečně postupně se zvyšující cena reálných peněz, která zvyšuje nejen úrokové náklady státních dluhopisů, ale v našem případě se projevuje především zdražením úrokových nákladů při našem refinancování," vysvětluje Martin Vašek, náměstek generálního ředitele Hypoteční banky, s tím, že úrokové náklady rostou jak u hypotečních zástavních listů, tak na mezibankovním trhu. "Tyto reálné dopady situace na finančních trzích bohužel nemůžeme podceňovat," dodává Vašek.

Zdražení nemusí být nový trend

Podle mluvčího UniCredit Bank Tomáše Pavlíka ještě zvyšování některých úroků nemusí znamenat dlouhodobější změnu trendu. "Banka snížila sazbu u jednoletého fixu, u ostatních mírně zvýšila. Jedná se v tomto případě o standardní volatilitu, která ještě nemusí nic znamenat," dodává Pavlík.

Na stále horší výkon české ekonomiky v příštím roce, který znamená vyšší riziko nesplácení lidí i firem, sází ovšem jak ministerstvo financí, tak Česká národní banka (ČNB). Do vývoje úroků se navíc v poslední době vložila oslabující koruna.

A guvernér ČNB Miroslav Singer se nechal slyšet, že v případě dalšího oslabování nevylučuje růst základní úrokové sazby. Na druhou stranu v případě prudkého zpomalení ekonomiky a relativně stabilního kurzu koruny není vyloučen ani další pokles úroků určovaných ČNB.

"Banky začínají promítat do cen nárůst rizika v budoucnosti, například možný růst nezaměstnanosti. A také přestávají soutěžit o nové objemy hypoték, což je dosud nutilo zlevňovat," říká Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum, která úrokové sazby dlouhodobě sleduje. Podle něj banky počítají s tím, že kvůli růstu DPH od ledna nebude o jejich služby takový zájem, a trochu tedy ubraly ze soutěže.

Změnu na trhu cítí i hypoteční makléř Radek Slavík z firmy Callido Finance. "Očekávám, že se bude zdražovat postupně po desetinkách, ale klidně každý měsíc. Už to tak bylo například v roce 2007," vzpomíná Slavík na poslední předkrizový rok, když se už ekonomika přehřívala.

Ostatní velké banky se zatím ke zvyšování úroků vyjadřují opatrně. Komerční banka všechny faktory analyzuje a do budoucna úpravy samozřejmě nevylučuje. Česká spořitelna zatím o změně úroků neuvažuje.