Peníze, koruna, peněženka, rozpočet, daně

Peníze, koruna, peněženka, rozpočet, daně - Peníze, koruna, peněženka, rozpočet, daně | foto: MF DNES

Hypotéky zdražují, banky se bojí úroků

  • 6
Lidé, kteří uvažují o hypotéce na bydlení, budou muset sáhnout hlouběji do kapes. Dva velcí hráči na trhu s úvěry na bydlení - Česká spořitelna a Hypoteční banka - zvýšili na začátku července minimální úroky.

Komerční banka zatím drží sazby od letošního února beze změn.

Banky zdražily úvěry v předtuše, že Česká národní banka dnes zvedne základní úroky, za které si půjčují bankovní domy mezi sebou.

U nejčastěji využívaných hypoték s pevným úrokem na pět let zvýšila Česká spořitelna úrok z 3,99 na 4,19 procenta a Hypoteční banka z 3,99 na 4,23 procenta.

Pokud dnes sedm členů bankovní rady ČNB zvedne ruku pro zvýšení úroků, zdraží lidem a firmám úvěry i další banky a splátkové firmy. Obvykle reagují do dvou týdnů.

Podle většiny ekonomů oslovených MF DNES bankéři zvýší úrok o čtvrt procentního bodu na 2,25 procenta.

Zvýšit, či nezvýšit?
"S úrokovými sazbami se v Česku již tři čtvrtě roku nehýbalo a ekonomické statistiky naznačují přiblížení se okamžiku zvýšení sazeb," uvedl ekonom Patria Finance David Marek, podle něhož je nejpádnějším argumentem pro zvýšení sazeb růst cen, útrat domácností, ale i příznivé výsledky hospodářství, především maloobchodu či průmyslu.

Na zvýšení úroků v Česku tlačí i situace v okolních zemích a ve státech EU, kde používají euro. V úterý zvýšili úroky Slováci, a to o polovinu procentního bodu na 4,5 procenta.

Den před tím také o půl bodu na 6,75 procenta zvedli úroky Maďaři. Poláci ve středu nechali sazbu na čtyřech procentech. Vyšší úroky než v Česku mají i v takzvané eurozóně, kde jsou úvěry dražší o tři čtvrtě procentního bodu.

Někteří ekonomové však upozorňují, že růst sazeb se několikrát očekával již v minulosti, ale ČNB pak nechala výši sazby beze změn. To si myslí například Miroslav Plojhar ze Citibank a Patrik Rožumberský ze Živnobanky.

"Centrální banka bude chtít nejprve vidět jasný náznak oslabení koruny, ke kterému podle mého názoru dojde příští měsíc, kdy bude vrcholit odliv zisků do zahraničí," vysvětluje Rožumberský.

Peníze jsou dražší
Signálem zvýšení úroků je také růst mezibankovní sazby Pribor, za kterou si banky vzájemně půjčují peníze. Ta od února letošního roku vyskočila o téměř šest desetin procenta. Její růst nutí bankéře zvyšovat ceny svých služeb, chtějí-li si udržet své zisky a marže.

"Ke zvýšení by došlo kvůli stále rostoucí ceně peněz na trhu, pomocí kterých financujeme naše hypotéky," vysvětlil mluvčí Hypoteční banky David Sahula.

Ačkoliv se banky na zvýšení úrokových sazeb chystají už delší dobu a přizpůsobují tomu své ceníky, v červnu přesto došlo k dočasnému snížení cen hypoték.

Sesterská společnost MF DNES Fincentrum každý měsíc z údajů devíti bank počítá Hypoindex, který ukazuje průměrnou výši úroků u hypoték. Tento ukazatel v červnu klesl pod čtyři procenta. V červenci však už kvůli zdražení hypoték u některých bank index zamíří opět směrem vzhůru.