Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hyundai jedná o obří automobilce v Česku

  1:00aktualizováno  1:00
Česko má na dosah novou obří investici. Korejská automobilka Hyundai hledá místo, kde by vyráběla 300 tisíc aut na vývoz do Evropy. Je přitom velká šance, že automobilka vyroste na severní Moravě.
V nové továrně by se měla stavět auta, které jdou nejlépe na odbyt.

V nové továrně by se měla stavět auta, které jdou nejlépe na odbyt. | foto: Profimedia.cz

To by přineslo práci pro dva až tři tisíce lidí - byť práci dost náročnou a průměrný plat.

Korejci jsou podle všeho už hodně daleko v jednání s českou vládou. V zemi by pak vyrostla třetí velká automobilka a dohromady by u nás vyrábělo přes milion vozů ročně.

"Na 95 až 98 procent Hyundai přijde do České republiky. Probíhají tom finální jednání," uvedl pro MF DNES korejský diplomatický zdroj. Podle informací ze Soulu se má premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek sejít s nejvyšším šéfem firmy Hyundai Čung Mong-kuem.

Paroubek o schůzce nechtěl mluvit, ale jednání potvrdil. "Není zatím vhodné se k tomu vyjadřovat. S automobilkou jedná CzechInvest," uvedl ve středu předseda vlády.

Po týdnech spekulací pak včera Hyundai potvrdil, že továrnu skutečně bude potřebovat.

"Prověřujeme možnost postavit nový závod v Evropě včetně České republiky," uvedl Ju No-chwang, jeden z manažerů podniku, v písemném hlášení pro korejskou burzu.
Hyundai tak musel učinit poté, co se zprávy o Česku od úterý začaly šířit korejskými deníky. Ty píší, že tato firma v Česku utratí téměř dvě miliardy dolarů a že se bude stavět příští rok na jaře.

"Čekáme, že se víc dozvíme o víkendu," řekla Junsuk Lim, reportérka agentury Bloomberg v Soulu. Po vyhodnocení informací "se svými zdroji" centrále Hyundai odhadla naděje Česka na 90 procent.

Pro Paroubkovu vládu by byla tato investice velkým úspěchem, za který však bude platit. Jestli se ním šéf Hyundai sejde, zřejmě bude chtít slyšet, jak kabinet Korejcům investicí pomůže. Podle zákona by měli nárok na daňové prázdniny připravené pozemky. Hyundai se však spálil na Slovensku, kde jeho sestra KIA automobilku staví a s výkupem pozemků byly problémy.

Ani na Ostravsku není žádné místo stoprocentně připravené, v krajním případě může dojít na vyvlastňování.

Kvůli Hyundai bude boj o pozemky
Jiří Paroubek a jeho lidé se zřejmě ještě hodně zapotí, aby dotáhli do konce velkou investici na Ostravsku, kterou mají na dosah.

Premiér má ve čtvrtek jednat s nejvyšším šéfem Hyundai Čung Mong-kuem o tom, zda korejská automobilka na severu Moravy postaví svůj nový závod pro plánovanou evropskou expanzi.

Manažeři Hyundai i diplomaté potvrzují, že Česko má šanci, podle korejského tisku dokonce velmi velkou.

Pro továrnu, která by byla stejně velká jako nová automobilka TPCA v Kolíně, ale ještě není stoprocentně připraven žádný pozemek. "Nabízí se několik variant. Průmyslová zóna se dá připravit v Dolní Lutyni, v Mošnově či v Nošovicích," řekl MF DNES zdroj z moravskoslezského krajského úřadu.

Každá ze tří variant má ale nějaký háček. Přípravu pozemků v Dolní Lutyni blokují stížnosti ochránců přírody, kteří tu žádají vyhlášení chráněné ptačí zóny. V Nošovicích nejsou zcela vyřešeny majetkové vztahy. Scelení pozemků tu brání zhruba půlhektarový pás pole, na němž pěstuje místní družstvo Nošovice své vyhlášené zelí.

"Nějaká jednání o prodeji sice běží, my to ale prodat nechceme. Peníze nám jsou k ničemu, když přijdeme o půdu, to by byl konec družstva," řekl předseda družstva Jiří Vícha.

V úvahu tak přicházejí hlavně pozemky u letiště v Mošnově, tam ale kraj a město Ostrava začaly připravovat zónu teprve v poslední době. "Investici tu ale lze řešit," tvrdí zdroj z krajského zastupitelstva.

Vládní úředníci zapojení do jednání s Hyundai nyní nechtějí o investici otevřeně mluvit. Připouštějí však, že za tak velkou investici se Korejcům zřejmě bude muset nabídnout nejen hotová zóna a daňové prázdniny, ale třeba dostavěná dálnice anebo byty, jaké vyrostly na náklady daňových poplatníků v Kolíně při stavbě automobilky TPCA.

Bude-li vládě na korejské investici hodně záležet, může v praxi odzkoušet nový zákon o vyvlastňování, který se v létě začal projednávat v parlamentu. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek tehdy uvedl, že zákon má mimo jiné předejít tomu, že nyní "lze bránit realizaci důležitých investic".

Hyundai uvedl, že nová továrna mu má pomoci růst na evropském trhu. "Většinu vozů nyní vozíme z Koreje a platíme clo deset procent," uvedla Veronika Jakubcová z českého zastoupení Hyundai.

Automobilka chce být do pěti let pátou největší značkou na světě, v Česku je už nyní čtyřkou. Reportér deníku Automotive News Lyle Frink tipuje, že v nové továrně by se stavěla ta auta, která jdou Hyundai v Evropě nejlépe na odbyt, tedy vůz Getz nebo terénní Santa Fe.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz