Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hyundai v Nošovicích nebude, jednání krachla

  14:27aktualizováno  14:27
Korejská automobilka Hyundai s největší pravděpodobností v zóně Nošovice nedaleko Frýdku-Místku nebude. Zástupci Moravskoslezského kraje se totiž nedohodli se zemědělským družstvem vlastníků půdy. Kraj korejskému investorovi nabídne zónu Mošnov v ostravském regionu.
Hyundai

Hyundai | foto: Profimedia.cz

MAPU SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Výsledek jednání oznámil na mimořádné tiskové konferenci hejtman kraje Evžen Tošenovský. Podle něj je postoj zemědělců naprosto nevstřícný, a proto kraj jednání končí.

Malou naději si ale zástupci Moravskoslezského kraje přeci jen nechali. Družstvu i dalším zemědělcům stanovili čas na přemýšlení do konce týdne.

Pravděpodobnost, že by se něco změnilo, je ale podle Tošenovského velmi malá. Zemědělci, kteří na polích pěstují zelí, se o svoje živobytí nehodlají nechat připravit. Často proto, že i jejich předci o půdu přišli během konfiskací komunistickým režimem, a chápou tedy půdu jako něco víc než pouhý zdroj peněz.

Proto Tošenovský jednání vzdal. Jednáním se zemědělci podle svých slov už strávil dost času a i kdyby pokračoval další dva měsíce, jak řekl, k výsledku to nepovede.

Družstevníci  původně požadovali náhradu za pozemky, které obhospodařují v zóně, ve výši 148 milionů korun. Zároveň chtěli patnáctiletou záruku nájmu náhradních polí.  Krajští úředníci už dříve zemědělcům nabídli odškodné ve výši šedesáti milionů a kratší záruky.  - více zde

Hyundai jedná o stavbě obří automobilky v Česku už několik měsíců. Hodnota investice se má pohybovat kolem 40 miliard korun. Problémy s výkupem půdy se přitom objevily ještě dřív, než Korejci stačili říct definitivní ano.

V Mošnově problémy nebudou
Kraj proto začíná s přípravami zóny v Mošnově. Nabídl ji primátor Ostravy Aleš Zedník a hotová by měla být do konce února příštího roku.

Hyundai s možností postavit automobilku v mošnovské zóně údajně počítá. Jejich zástupci se minulý pátek sešli s představiteli kraje a ti jim o problémech v Nošovicích řekli. Mošnov byl pro Hyundai druhou prioritou. V úvahu by ještě připadala zóna Holešov na Zlínsku. Ta je ale až třetí v pořadí.

V Ostravě by podobné problémy nastat neměly. Výkup na většinu pozemků je už totiž předjednán. Vlastníkem tu bylo většinou město či kraj, v soukromých rukou byla asi jen pětina půdy. A jejich majitelé s výkupem předběžně souhlasili. Územní plán se navíc mírně pozměnil a případným problémovým územím se vyhnul.

Projekt Hyundaye je spojen s vytvořením až dvanácti tisíc pracovních míst v továrně a dále ve firmách, které s ní budou spolupracovat. Proto se premiér Paroubek nechal slyšet, že může dojít i na vyvlastnění půdy. - více zde

Hejtman Tošenovský v pondělí prohlásil, že on sám je proti takovému postupu. I kdyby ale nebyl, nic to nezmění. Zákon, který by vyvlastnění umožnil, zatím neexistuje a do konce roku, kdy má být nošovická zóna připravena, by legislativním kolečkem stejně nemohl projít.

Nošovičtí přijdou o 100tisícový bonus
Korejcům se region zamlouvá mimo jiné proto, že loni začali stavět i továrnu na vozy Kia nedaleko slovenské Žiliny. Ani slovenští vlastníci půdy ale výkup tamní vládě neusnadnili a i tady hrozilo vyvlastnění. - více zde

Rozhodnutí nošovických zemědělců neprodat ale také znamená, že 420 domácností z obcí Nošovice a Nižní Lhoty nedostane 100 tisíc korun. Kraj jim slíbil na začátku listopadu jako odškodnění za nepohodlí při výstavbě automobilky. - více zde

Tím že nošovická varianta padá, ale padá i velkorysá nabídka. V Mošnově s ničím podobným počítat nemohou. Starost o investici se přesouvá z kraje na město Ostrava a to prý takovými finančními prostředky nedisponuje.

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Delegace z Číny na Hradě řešila kauzu CEFC, skupina si majetky v ČR ponechá

Jednání delegace čínského státního konglomerátu CITIC na Pražském hradě (18....

Na Pražském hradě ve středu proběhlo klíčové setkání prezidenta Miloše Zemana s vedením čínského státního konglomerátu...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz