Hyundai zahájí výrobu už letos

  9:20aktualizováno  9:20
Až o tři stovky nových zaměstnanců více chce oproti původním plánům přijmout ještě letos společnost Hyundai do své továrny, která vyrůstá v Nošovicích. Automobilka plánuje zahájit sériovou výrobu už v tomto roce.

Automobilce chybějí pracovní síly. Přitom chce zahájit výrobu už letos. | foto: Alexandr Satinský

"Původně mělo na konci letošního roku v naší automobilce pracovat okolo 1 950 lidí, nyní už chceme, aby jich bylo 2 200,“ řekl mluvčí automobilky Petr Vaněk.

"Důvodů je více, hlavní roli hraje fakt, že bychom chtěli rozjet sériovou výrobu ještě do konce letošního roku, a reagujeme i na skutečnost, že o automobily Hyundai i30 je v celé Evropě velký zájem a společnost je nestačí z Koreje dovážet. Jen v Ostravě se letos v červnu braly objednávky na vozy, které budou dodávány v říjnu,“ uvedl Petr Vaněk.

Letos chtěla společnost Hyundai zahájit v září zkušební výrobu, se sériovou výrobou se počítalo od března příštího roku. Kvůli urychlení výroby, které si přeje vedení firmy, by ale měla společnost, pokud získá nutná povolení, zahájit sériovou výrobu ještě do konce roku a ještě před začátkem jara najet na dvousměnný provoz.

Tisíc automobilů denně
"Každá směna v plném provozu vyrobí okolo tisícovky automobilů denně a ty by pak, pokud bychom s rozšiřováním výroby otáleli, chyběly,“ řekl Petr Vaněk.

Rozhodnutí společnosti znamená, že ještě letos získají velkou šanci na nové zaměstnání další uchazeči. Databáze uchazečů o práci ve firmě zřejmě nedokáže zasytit hlad po nových zaměstnancích.

"Databáze nestačí, část uchazečů, kteří v ní byli evidováni, si už například našla novou práci jinde, a tak budeme dále hledat mezi lidmi,“ přiznal Petr Vaněk.

Hyundai hledá lidi
Pro firmy v okolí Ostravy a Frýdku-Místku to znamená ještě tvrdší boj o každého nového zaměstnance. V regionu už nyní chybí technicky vzdělaní lidé, s novými požadavky automobilky se jejich nedostatek ještě zvýší.

Na podstatnou část zaměstnanců sice nemá korejská společnost nijak výrazné nároky na vzdělání, většinou stačí manuální zručnost a ochota pracovat, s dřívějším rozšířením počtu směn se ale zvýší i požadavek na střední kádry. Průmyslováci a další středoškoláci s maturitou, kteří vystudovali technické obory, tak budou stále žádanější.

Na úřadech práce v kraji jsou nyní registrovány požadavky zaměstnavatelů na patnáct tisíc pracovních míst. O ně by mělo projevit zájem na 55 tisíc nezaměstnaných. V novodobé historii kraje tolik volných pracovních míst ještě nebylo, současný počet nezaměstnaných je nejnižší od roku 1998.

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Firma Gucci danila zisky mimo Itálii, má dlužit miliardu eur

Ilustrační snímek

Milánská prokuratura dokončila vyšetřování daňového úniku ve výši jedné miliardy eur (bezmála 26 miliard Kč), kterého...

Stát dostane zpět dvě miliardy, rozhodl soud v kauze CS Fondů

Soud (ilustrační foto)

Před šesti lety musela Česká republika zaplatit společnosti Akro jako odškodné dvě miliardy korun. Ty teď po rozhodnutí...

Přívěs za kolo s elektromotorem. Uveze až 250 kilo, slibuje startup

Na fotografii model nazvaný K-Ryole Pick-up

Francouzský startup K-Ryole si klade za cíl ulehčit život kurýrům na jízdních kolech. Vyrábí totiž přívěsy za kolo s...

Najdete na iDNES.cz