I levné cyklocomputery mohou cyklistům dobře pomoci

- Kdo si namontuje na řídítka svého kola cyklocomputer, jako by si na sebe upletl bič. Obvykle začne honit kilometry, hlídat průměrnou rychlost anebo se žene do bláznivých sjezdů, jen aby se mu na displeji objevila co největší rychlost. Aby to všechno jezdec přežil ve zdraví, měl by být computer přehledný a jeho ovládání jednoduché, jinak se bude zabývat více přístrojem než řízením. Aby vylomeniny silničního či horského cyklisty přežil cyklocomputer, nesmí mu vadit voda, bláto ani otřesy.

Nejlepší testovaný computer z nejlevnější třídy Equus Mercury 810 366 je nejen přesný a odolný vůči bahnu a vodě, ale za necelých čtyři sta padesát korun nabízí také mnoho funkcí. Dokáže změřit okamžitou rychlost jako tachometr v autě, zapamatovat si nejvyšší dosaženou rychlost během dne a umí vypočítat průměrnou rychlost, jakou cyklista určitou trať ujel. Průběžně měří i ujetou vzdálenost během dne a přičítá ji k celkové vzdálenosti, kterou kolo ujelo od namontování computeru nebo vymazání jeho paměti. Jako užitečné funkce mu nechybějí ani stopky a běžné ukazování času.
Ukázalo se to v testu šesti nejlevnějších modelů cyklocomputerů jednotlivých značek, které se daly v Česku koupit začátkem zimy. Všechny jsou stále v prodeji a stojí od dvou set padesáti do téměř sedmi set korun. Všechny přístroje prošly zkouškami přesnosti a odolnosti ve Strojírenském zkušebním ústavu v Jablonci nad Nisou, který se mimo jiné specializuje i na testování sportovního náčiní. Současně s laboratorními zkouškami probíhaly i praktické testy při běžném ježdění na kolech. Jezdci si všímali především montáže, ovládání a přehlednosti computerů.
Jako absolutně nejhorší skončil přístroj Apex-II za 259 korun, na jehož špatném hodnocení se shodli všichni cyklisté, a dobře nedopadl ani před přísným zrakem techniků. "Je levný, ale má tři zásadní nevýhody: nelze ho použít na horském kole ani na odpružené vidlici, protože má příliš malou objímku, je nepřehledný a jednotlivé funkce lze často jen stěží rozlišit," vypočítává nectnosti přístroje zkušební jezdec Pavel Sýkora.
Raritou lze nazvat přístroj Sigma Tacho za 429 korun, který nemá vůbec žádná ovládací tlačítka. "Za jízdy automaticky zobrazuje denní ujetý úsek a při zastavení celkovou ujetou vzdálenost," popsal jeho funkci do protokolu technik Strojírenského zkušebního ústavu Luboš Feigl, který měl zkoušky na starosti. "Používání je bezproblémové, jen je potřeba si na tento computer zvyknout," říká Jan Dobeš, který jako jeden z šesti cyklistů všechny computery zkoušel a hodnotil. Sigma Tacho je dobrou volbou pro děti nebo ty, kteří mají problémy zvládnout knoflíky mikrovlnné trouby nebo přehrávače kompaktních disků.
Z průměru vybočuje ještě Cat Eye Dual CC-DU100 za 398 korun. Kromě toho, že se stal strojkem s nejvýhodnějším poměrem kvality a ceny, má dvě zvláštnosti. Výrobce na něj vyrazil výrobní číslo, a tak zajistil přesnou evidenci při případné opravě nebo reklamaci. Navíc ho vybavil i řemínkem, a tak může cyklocomputer posloužit i jako náramkové hodinky. "Přeměna počítače na hodinky je snadná," poznamenal po jeho vyzkoušení jablonecký technik Luboš Feigl. "Je to výhodné," nepřímo potvrzuje technikova slova zkušební jezdec Sýkora.
Při koupi dalších dvou testovaných computerů, Sigma Speedmaster 3000 za 415 korun a Trek Basic za 662 korun, může cyklista očekávat, že mu budou sloužit, ale ničím nevynikají. Trek snad jen tím, že je předražený. Za jeho cenu lze totiž koupit computery o třídu lepší, které mají o dvě až tři funkce více.

Computery měřily rychlosti a vzdálenosti v terénu i na silnici
Testem ve Strojírenském zkušebním ústavu i rukama šesti amatérských cyklistů prošlo šest cyklocomputerů.
V jablonecké laboratoři změřili technici přesnost každého přístroje z jedné sady na předem připravené kilometrové dráze. Všechny computery přitom postupně montovali na jeden bicykl. Potom posoudili návod a obtížnost montáže. Přitěžující okolností byla skutečnost, když k namontování měřiče na kolo potřebovali nářadí. Odolnost proti vodě a nečistotám vyzkoušeli technici desetiminutovým sprchováním a namáčením do bahenní lázně. Během těchto zkoušek neustále mačkali tlačítka computerů, aby simulovali běžný provoz.
Druhou sadu computerů stejných značek a typů dostali na vyzkoušení běžní amatérští cyklisté od rekreačního jezdce po kondičního sportovce. Čtyři jezdili na horských kolech, jeden na trekkingovém a poslední střídal silniční kolo s tandemem. Všichni přitom vyzkoušeli každý přístroj, a tak si udělali obrázek nejen o jejich funkci, ale také o ovládání, přehlednosti a jednoduchosti montáže. Cyklisté jezdili v nejhorších podmínkách pro computery, protože praktický test probíhal od listopadu do dubna. Neunikly proto mrazu, sněhu, dešti ani bahnu.
Všechny computery byly nakoupeny kvůli srovnatelnosti cen v pražských cyklistických prodejnách v listopadu loňského roku. Kritériem pro výběr byla skutečnost, že se jednalo o nejlevnější modely toho kterého výrobce, který je zastoupen na českém trhu. Výjimkou byla značka Sigma zastoupená dvěma výrobky, protože ovládá trh.
Mezi významnými značkami chybělo Echo, neboť jeho computery nebyly na podzim k dostání. Obchodníci to zdůvodňovali nevyjasněnými podmínkami pro servis a chybějícími náhradními díly pro tuto značku v České republice.
Celý test stál redakci MF DNES čtyřicet tisíc korun.

Přesně změřit obvod kola je základ
U většiny cyklocomputerů, které prošly testem, byl přiložený nepřesný návod na určení obvodu kola. To je přitom základní údaj, který ovlivňuje měření rychlosti a ujeté vzdálenosti.
Cyklista mohl použít buď obecnou tabulku, nebo mu návod doporučoval vynásobit průměr kola Ludolfovým číslem. Tyto metody však nebraly v úvahu prosednutí kola při skutečném zatížení, u hrubých vzorků terénních pneumatik navíc ani není jasné, který výčnělek se při jízdě promáčkne a který už ne.
Recept pro milovníky přesnosti tedy zní: Kolo se postaví na chodník ventilkem dolů a podle něj se nakreslí ryska. Cyklista nasedne na bicykl, zatíží ho a ujede jako při skutečné vyjížďce pět otáček. Pak celou dráhu změří na milimetry, vydělí pěti a dostane přesný obvod kola. Při výměně předního pláště za jiný typ se pravděpodobně změní i jeho obvod, a proto je dobré měření zopakovat.

Přehled metod měření podle návodů jednotlivých značek:
Apex - průměr v palcích
Equus - jedna otáčka bez cyklisty
Cat Eye - jedna otáčka kola s cyklistou + tabulka
Sigma - průměr x 3,14
Trek - neudává
Jan Dobeš, autor je spolupracovníkem redakce

Computer může přijít i na dva tisíce korun
Testovaný computer Equus představoval množstvím svých funkcí krok do vyšší kategorie. Pokud ovšem bude chtít cyklista přidat k základním údajům i další funkce, bude muset trochu připlatit. Computery, které poskytují sedm zobrazovaných údajů, stojí okolo šesti až sedmi set korun. Na nich může jezdec sledovat nejen okamžitou rychlost, celkovou a denní vzdálenost a stopky, ale navíc i hodiny a průměrnou i maximální rychlost.
Pro opravdový trénink využije i frekvenci šlapání, pro kterou je třeba zvláštní senzor. Takové computery se dají pořídit od tisíce korun. Ve stejné cenové kategorii se pohybují i cyklocomputery s bezdrátovým přenosem signálu.
Měření nadmořské výšky, teploty či propojení s tepovou frekvencí zůstává vyhrazeno opravdovým fajnšmekrům, kteří neváhají zaplatit přes dva tisíce korun a jsou schopni je využít například při cestě do Dolomit nebo opuštěných rumunských hor.
Jan Dobeš, autor je spolupracovníkem redakce

Vítěz testu
Nejlepším computerem mezi levnými testovanými modely je Equus Mercury 810 366 za 449 korun. Kromě toho, že má nejvíce funkcí, je i přehledný a jako jeden z mála plní funkci běžných hodinek. Baterii ušetří automatický přechod do úsporného režimu po zastavení kola.

Výhodný nákup
Pro toho, kdo více než na nejlepší vlastnosti hledí na poměr mezi kvalitou a cenou, bude nejvýhodnější computer Cat Eye Dual CC-DU 1000. V testu se umístil na druhém místě, ale zato patří s cenou 398 korun mezi nejlevnější svého druhu.

Kompletní protokol ze Strojírenského zkušebního ústavu v Jablonci nad Nisou naleznete zde ve formátu MS Word.

Cyklocomputery

APEX-II
Jezdci:
Michal Zahradník (24 let)
2 - na displeji je jen jeden údaj, nejde přidělat na horské kolo
Pavel Sýkora (24)
2 - výhodou tohoto computeru je cena a snadné ovládání a relativní hojnost funkcí, které ovšem nejsou vždy zcela dobře konstruovány (například průměrná rychlost se vypočítává i z okamžiků, kdy zastavíme), computer má ovšem několik zásadních nevýhod: nelze ho použít na kole s odpruženou přední vidlicí (příliš úzká objímka spínače), je velmi nepřehledný a jednotlivé funkce lze často jen stěží rozlišit
Petr Hásek (20 let)
1 - návod v angličtině, nelze namontovat na horské kolo (malá objímka na vidlici), špatné rozlišení funkcí (šipčičky jsou na nic)
Jan Hásek (24)
1 - na tlustou vidlici horského kola nelze vůbec přidělat, nastavování průměru kola je v celých palcích (to znamená osmkrát méně přesněji než u ostatních computerů), na displeji není vidět vybraná funkce (šipky nejsou vidět vůbec)
David Sýkora (23)
1 - nešel připnout na přední odpruženou vidlici horského kola
Jan Dobeš (22)
1 - budík pro děti, které nezajímá, jak rychle jedou. Na problémy při montáži si nevzpomínám, budík vydržel i jeden těžký pád na silnici (na rozdíl ode mě). Ovládání je jednoduché, display je čitelný, ale těžko se rozlišují jednotlivé funkce. Ruční Start/Stop (nutný k počítání vzdálenosti) je ovšem něco strašného - zvláště děti na to budou určitě zapomínat. Technické parametry ovšem mluví samy za sebe: denní km (0-99 km dětem ještě vystačí, čas (0-59 min., pokud se nemýlím) je vskutku obdivuhodně omezený, celkové km (0-999 km) jakž takž pro děti stačí. Obvod se ovšem nastavuje v palcích (ne obvod, ale průměr kola), což na horském kole může znamenat permanentní odchylku až 2% (tj. 0,6 Km/h při rychlosti 30 km/h, resp. 2 km na 100 km).
Vždy je uveden počet bodů (nejvíce 5, nejméně 1).
Laboratoř:
5-3-1-3-4
Hodnocení laboratorních výsledků Strojírenského zkušebního ústavu je uvedeno v pořadí odolnost proti vodě a bahnu, počet funkcí, kvalita návodu, přesnost měření a jednoduchost montáže.

CAT EYE DUAL CC-DU100
Jezdci:
Michal Zahradník (24 let)
2 - špatný displej, obtížná nasazování do držáku, který se rychle opotřebovává
Pavel Sýkora (24)
2 - nabízí navíc hodiny a diskutabilní výhodu připevnění na gumový náramek, ale má malý a poněkud nepřehledný displej s nepříliš výraznými značkami funkcí
Petr Hásek (20 let)
5 - dobrý návod, snadné ovládání, přehledný, snadná montáž, odpovídající cena
Jan Hásek (24)
4 - jednoduchý, praktický, ovládání jediným tlačítkem, z dobrých computerů nejlevnější
David Sýkora (23)
4 - výhodná je možnost přeměny na hodinky, jednoduchý, docela přehlené funkce, složitější nastavení obvodu kola, jinak O.K.
Jan Dobeš (22)
5 - při montáži působí poněkud nezvykle pouze uchycení magnetu (ovšem typické pro CatEye). Připevnění snímače a držáku na řidítkách je prosté, ale dostačující. Komu stačí tři základní funkce a hodinky, dočká se tu velice příjemného a jednoduchého ovládání. Prakticky bez výhrad.
Vždy je uveden počet bodů (nejvíce 5, nejméně 1).
Laboratoř: 5-2-5-4-3
Hodnocení laboratorních výsledků Strojírenského zkušebního ústavu je uvedeno v pořadí odolnost proti vodě a bahnu, počet funkcí, kvalita návodu, přesnost měření a jednoduchost montáže.

EQUUS MERCURY 810 366
Jezdci:
Michal Zahradník (24 let)
5 - mezi testovanými komputery je nepřekonatelný, přehledný, tři předvolby nastavení průměru kola jsou praktické
Pavel Sýkora (24)
5 - velmi dobře vybavený computer se všemi potřebnými funkcemi, přehledný a snadno ovladatelný, jedinou nevýhodou je nemožně růžová barva
Petr Hásek (20 let)
5 - trochu slabší návod, měření o řád přesnější, dobrá je funkce hodin i všechny ostatní nabídky, jednoduchá montáž, odpovídající cena
Jan Hásek (24)
3 - spousta funkcí, nejpřesněji se nastavuje obvod kola (na milimetry), nepříliš povedený design
David Sýkora (23)
5 - absolutní spokojenost, přehledné funkce, fungoval dobře do té doby, než jsem ho při pádu z kola ukopnul
Jan Dobeš (22)
3 - montáž a upevňovací díly jsou neobvyklé, ale praktické a jednoduché, dobře rozebíratelné. Zajímavá je možnost uchycení i na představec resp. natočení computeru. Mírné obavy vzbuzuje jen poněkud neelegantní čidlo trčící do prostoru mezi dráty a vidlicí - neulomí se třeba v terénu o větev? (Pravda, větev mezi dráty nadělá i jiné škody.) Dostal jsem nalomenou pojistku na držáku, kterou jsem samozřejmě dodělal. To je ovšem problém u většiny modelů a tento ji měl mimořádně dlouhou a tenkou. (Soudě však podle dalšího kusu, který se mi dostal do rukou s celým ulomeným držákem, technických nedostatků je povícero).
V této kategorii neobvyklé množství funkcí je spojeno s poněkud složitým systémem ovládáním, resp. různými dvojstisky obou tlačítek. Display je dobře čitelný, jen na tlačítka je třeba velký tlak. Možnost nastavení tří různých obvodů kola je unikátní (pokud jsou k dostání i sady samotných držáků na další kola), nejsem si ovšem jist, zda to potom ale všechno vydrží (kdo má 2-3 kola, asi jezdí častěji). Dobře reguje na změnu rychlosti. Vždy je uveden počet bodů (nejvíce 5, nejméně 1).
Laboratoř:
5-5-3-3-2
Hodnocení laboratorních výsledků Strojírenského zkušebního ústavu je uvedeno v pořadí odolnost proti vodě a bahnu, počet funkcí, kvalita návodu, přesnost měření a jednoduchost montáže.

SIGMA TACHO
Jezdci:
Michal Zahradník (24 let)
3 - dobrý vzhled, dobrý displej, špatné ovládání
Pavel Sýkora (24)
1 - poněkud nepraktický beztlačítkový computer - trvale zobrazuje okamžitou rychlost a automaticky střídá údaj počítače kilometrů a denního počítače kilometrů, denní počítač nelze manuálně vynulovat (nuluje se automaticky po šesti hodinách), jednoduchá montáž - nevyžaduje prakticky žádné nářadí
Petr Hásek (20 let)
3 - výborný návod, jednoduchý, horší dostupnost údajů, nato, co umí, trochu dražší, montáž stejná jako u modelu Speedmaster 3000
Jan Hásek (24)
3 - jednoduchý, pohledný, ale mohl by stát méně
David Sýkora (23)
2 - jednoduchý, za ty peníze má málo funkcí, zmatený plánek montáže
Jan Dobeš (22)
3 - co se týče montáže, je shodná s modelem Speedmaster 3000. Computer se do držáku zasunuje dobře, na neovladatelnost (žádné tlačítko) a střídání údajů je třeba si zvyknout, zato je však jeho používání bezproblémové.
Vždy je uveden počet bodů (nejvíce 5, nejméně 1).
Laboratoř:
5-2-4-2-4
Hodnocení laboratorních výsledků Strojírenského zkušebního ústavu je uvedeno v pořadí odolnost proti vodě a bahnu, počet funkcí, kvalita návodu, přesnost měření a jednoduchost montáže.

SIGMA SPEEDMASTER 3000
Jezdci:
Michal Zahradník (24 let)
3 - dobrý vzhled, málo funkcí, špatný displej
Pavel Sýkora (24)
3 - nabízí tři standardní funkce, pouze jednořádkový, ale jednoduchý a přehledný, intuitivní ovládání, jednoduchá montáž - nevyžaduje prakticky žádné nářadí
Petr Hásek (20 let)
4 - výborný návod, snadné ovládání, přehledný, obtížná montáž, ale šlo to
Jan Hásek (24)
5 - jednoduchý, velice přehledný a snadno ovladatelný, výhodná je rozdílná velikost tlačítek podle důležitosti, hezký
David Sýkora (23)
5 - dobrý, má dost funkcí
Jan Dobeš (22)
3 - montáž a díly vypadají na první pohled velmi jednoduše, na druhý však spíše nejistě - zvláště uchycení (dvojdílného) senzoru gumičkou na vidlici nepůsobí důvěryhodně a ve skutečnosti je volné. Stejně tak zasunutí vlastního snímače je velmi volné! Uchycení magnetu na drát je velice nepříjemné (hrubá síla a není to za co chytit). Ovládání je jednoduché, pouze se computer ztěžka zasunuje do držáku. Velké číslice jsou dobře čitelné. Nastavení obvodu kola na cclé centimetry. Dobře reaguje na změnu rychlosti.
Vždy je uveden počet bodů (nejvíce 5, nejméně 1).
Laboratoř:
5-2-2-3-4
Hodnocení laboratorních výsledků Strojírenského zkušebního ústavu je uvedeno v pořadí odolnost proti vodě a bahnu, počet funkcí, kvalita návodu, přesnost měření a jednoduchost montáže.

TREK BASIC
Jezdci:
Michal Zahradník (24 let)
3 - ucházející, ale ne za tak vysokou cenu (jednotlačítkový s malým displejem)
Pavel Sýkora (24)
4 - zajímavě řešený a dostatečně vybavený dvojřádkový cyklocomputer doplněný grafickým zobrazením okamžité rachlosti, nevýhodou je trochu "delší vedení", to znamená výrazně menšíé citlivost na změnu rychlosti
Petr Hásek (20 let)
3 - nepřehledný displej, z návodu je guláš, drahý, jinak v pohodě
Jan Hásek (24)
3 - zbytečně moc údajů na displeji (například žebříček rychlostí je na nic), nepřehledný návod, podle návodu to vypadá, že by měl mít více funkcí, než skutečně má, velmi předražený
David Sýkora (23)
3 - pomalejší měření, nepřehledný displej, jinak O.K.
Jan Dobeš (22)
2 - budík pro lidi, které zajímá, jak rychle jeli před zatáčkou. Montáž je normální (bez problémů), díly vypadají spolehlivě. Nastavování obvodu kola je poněkud chaotické, pouze na celé centimetry. Číslice jsou malé a slabé, zvláště ty ve druhém řádku, totéž se týká rozlišení funkcí, sloupcové znázornění rychlosti v levé části displaye mi přijde úplně zbytečné. Ovládání je jednoduché - jediným tlačítkem, které lze ovšem stisknout velice lehce a tudíž se například v kapse computer spolehlivě vynuluje. Několikrát se mi resetoval dokonce celý, včetně obvodu kola a celkové ujeté vzdálenosti. Na změnu rychlosti reaguje velmi pomalu - zkrátka ukazuje aktuální rychlost asi tak před pěti vteřinami. Takže například při rozjezdu jede člověk už třicet km/h a computer stále ukazuje sedm km/h. (Zvláště dobře jsem to pozoroval při současném použití dvou computerů na jednom kole.)
Vždy je uveden počet bodů (nejvíce 5, nejméně 1).
Laboratoř:
5-4-4-3-3
Hodnocení laboratorních výsledků Strojírenského zkušebního ústavu je uvedeno v pořadí odolnost proti vodě a bahnu, počet funkcí, kvalita návodu, přesnost měření a jednoduchost montáže.