I levnější šampon dokáže vlasy dobře umýt

  14:52aktualizováno  14:52
- Pro výrobce šamponů je základem úspěchu dobrá reklama. Zejména ty televizní, v nichž potřásají svými hřívami přední světové modelky, dokážou leckoho nalákat k tomu, aby sáhl v obchodě po lahvičce, která prý dokáže udělat z vrabčího hnízda účes jako od kadeřníka.
Přitom ani ten, koho nechá taková reklama chladným, nemůže při nákupu šamponu pro normální vlasy udělat větší chybu. Podle výsledků srpnového testu německého spotřebitelského časopisu Test (Stiftung Warentest 8/99) byly rozdíly v kvalitě šamponů minimální. Všech 13 výrobků nakoupených nejen ve značkových prodejnách, ale i v malých krámcích si ve finále odnášelo dobré nebo uspokojivé hodnocení. Žádný šampon nevyřadili členové poroty jako pouhý "šlehač pěny«. Pro tuzemské zákazníky může být potěšující, že tři značky - E1 Vital, Organics a Timotei - , které, byt jen o vlásek, předstihly všechny ostatní, si mohou koupit také v našich obchodech. Po značce Timotei by měli sáhnout zejména ti spořivější - čtvrtlitrová lahvička je o více než třicet korun levnější než stejné balení E1 Vital od L'Oreal. Při každém srovnávání cen je však dobré znít stále na paměti, že mnohé šampony jsou v různě velkém balení. Tajemstvím dobrého šamponu nejsou žádné speciální přísady, ale především látky, které vlasy očistí, takzvané tensidy. Důležité jsou také látky, které udrží vlasy zároveň lesklé, objemné a dobře česatelné (tuto úlohu plní zejména zmašťovače, tedy kondicionéry, které potáhnou každý vlas filmem, a vlasy tak nelétají ve vzduchu, lesknou se a působí měkčeji). Kvalitní šampon by se měl dát dobře dávkovat, snadno vymýt a neměl by dráždit kůži. K objektivnímu určení snadnosti rozčesávání se testovala tato schopnost v laboratorních podmínkách. Speciální robot rozčesával nejprve prameny mokrých vlasů, které bulu předtím chemicky vyčištěny, a pak pro srovnání prameny ošetřené jedním z testovaných výrobků. Česatelnost vlasů a další výše uvedené vlastnosti navíc porovnávali v praxi kadeřníci v takzvaném testu na polovinu hlavy. Podobně jako v televizní reklamě na šampony proti lupům nechali každému ze čtyřiadvaceti dobrovolníků působit na každé polovině hlavy vždy dva různé šampony. Nejvíce se jim líbily již zmíněné El Vítal, Organics a Timotei. Kdo chce mít vlasy lesklé a poddajné, neudělá chybu, ani když si vybere například šampon Dralle Ultra Beauty, Nivea Hair Care, Pantene Pro-V, Schauma, Aldi Caribic, Gard či Guhl. Ty všechny se totiž umístily jen kousek za vítězi. Pro tři posledně jmenované je však nutné jet až za hranice, nebol je v tuzemských obchodech zatím nemají. Také tři zbývající značky (Extracta Grüner Tee, Hübner Henna a Lidl Cien), které porotci zařadili - pokud jde o poddajnost a česatelnost, až za ostatní konkurenci - mají jen v zahraničních obchodech. Mnozí výrobci se snaží nalákat zákazníky na různé exotické látky, které mají ze šamponu udělat zdravotní koktejl. Cílem testu však bylo zjistit, jak působí šampony na vlasy celkově, bez ohledu na to, zda obsahují vitaminy, kiwi, zelený čaj či jiné přísady (o jejich účinku se ještě stále kontroverzně diskutuje). Pravdou je, že normální, zdravé vlasy nevyžadují od šamponu žádné zázraky v podobě speciálních receptur.

Tipy pro zdravé vlasy

* Myjte si vlasy, jak často chcete. Rozšířený názor, že časté mytí vlasům škodí, je nesprávný.

* Většinou stačí jednorázové napěnění - zejména, když si vlasy myjete častěji. Na polodlouhé vlasy stačí porce šamponu velikostí lískového oříšku, který se zředí trochou vody na dlani a pak rovnoměrně rozdělí na vlasy.

* Vodu pouze zachyťte ručníkem, v žádném případě vlasy netřete. Pro rozčesání se nejlépe hodí hřeben se širokými mezerami mezi zuby.

* Vlasy nemají rády horký vzduch, proto zapínejte fén na co nejnižší teploty a udržujte dostatečnou vzdálenost.

Časté mytí i obyčejným šamponem zdravým vlasům neuškodí

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu hladkých mouk

Ilustrační snímek

MF DNES ve spolupráci s iniciativou Vím, co jím a piju otestovala dvanáct vzorků hladkých mouk. Zde najdete úplné...

Řada slev na Black Friday je jen velmi zdánlivá, varuje Heureka

Za slevami jděte s jasnou hlavou a nekupujte kde co jen kvůli nízké ceně....

Některé slevy, které se zdají vysoké, během výprodejů na Černý pátek nemají nic společného s výhodnými nabídkami. Cena...

TEST DNES: Úplné výsledky testu koupených jablek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct vzorků jablek nakoupených v obchodech s potravinami, diskontních řetězcích, prodejnách se...

Najdete na iDNES.cz