Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I na levných lyžích si lze dobře zajezdit

  16:28aktualizováno  16:28
S lyžemi je to jako s auty. Drahé jsou zahrnovány úctou a láskou, kdežto nad levnými modely mnoho odborníků neprávem ohrnuje nos. I mezi lyžemi za méně než pět tisíc korun se dá vybrat pár, který přinese svému majiteli potěšení na bílém svahu. Prokázal to test hypermarketových lyží, který zorganizovala MF DNES na rakouském ledovci Hintertux.

Podle všeobecného očekávání propadly s výjimkou jedné sportovní slalomky modely dlouhé a nevykrojené. "Než takovéhle lyže, je lepší vzít na chalupě dvě prkna a seříznout je do špičky," zazněly na ledovci radikální slova Matěje Moravce, který v testu zastupoval teenagery, a na jiných než vykrojených lyžích nikdy v životě nestál. Jasná zpráva tohoto testu tedy zní: staré rovné lyže už ne! Obhajuje je snad ještě pár posledních nostalgiků a někteří konzervativní učitelé lyžování.

Mezi novými cenově a tvarově srovnatelnými lyžemi jsou však značné rozdíly. Některé jsou zejména v nižších rychlostech nesnadno ovladatelné a při nepravidelném záběru hran k příjemné jízdě rozhodně neposlouží. "Jejich nemožnost ovládání by byla oříškem pro zkušeného lyžaře, tím spíše pro člověka, jenž si přijede zalyžovat jednou za rok na týden," komentuje učitel lyžování Marek Fryš. Mluví především o lyžích Kruk, Quechua, Sporten Carspo a K2 Escape.

Nejlepší testované lyže ovšem překvapily svými jízdními kvalitami všech sedm jezdců, kteří se zúčastnili zkoušek. Vyzdvihli především nekomplikované Tecno Pro a sportovně laděné Sporten S­line s délkou pouhých 138 centimetrů. Ty sice nejsou úplně univerzální, ale dokazují, že lyžař může bez obav sáhnout po délkách 150 až 170 cm a podle okolností dokonce i kratších.

Otázkou je, jak dlouho budou levnější lyže sloužit

Jedním z běžných argumentů proti levným lyžím je poukaz na jejich malou životnost a riziko zlomení. "Lyže se většinou poškodí při krátkodobém mimořádném přetížení," říká k tomu dlouholetý technický šéf testování lyží a vázání pro německý lyžařský svaz DSV Hermann Engel. Takové síly vznikají například při agresivní jízdě v boulích, při pádech a srážkách.

Místo Engelovy laboratoře jsme tedy nasadili carvingového specialistu Jana Schauera, který při svých dvou metrech výšky a sto dvaceti kilogramech váhy vyslechl několik proroctví, že z rekreačních lyží udělá třísky. Během testovacích jízd jsme však nezaznamenali jediný defekt a všechny lyže v extrémních obloucích obstály se ctí.

Životnost levných, převážně pěněných lyží přesto zůstává určitou neznámou. Rekreační jezdec je nezatěžuje s razancí experta a pohybuje se v méně náročném terénu. Navíc toho za sezonu najezdí poměrně málo. Bude­li tedy s nimi sjíždět po upravených tratích, má velkou šanci, že mu takové lyže budou dobře sloužit více let. Ve výhodě jsou především ženy a lehčí jezdci.

Jestliže ovšem dojde k mimořádné události v podobě pádu nebo zcela prozaického najetí na kámen, hrozí levné pěněné lyži mnohem větší poškození než kvalitní lyži drahé. Lze z ní například vytrhnout hranu nebo prorazit ji bočnici. Dílenské zpracování levných modelů totiž leckdy prozrazuje láci už při pohledu do firemního katalogu.

Konstrukce bez titanalových plátů, často bez dřevěného jádra, bez dražších vyztužovacích, či dokonce tlumicích prvků a levnější skluznice jsou nutnou daní za méně peněz, jež zákazník zaplatí. U drahých lyží je tak mnohem větší jistota, že budou kvalitně sloužit a že přežijí i kritické situace.

Oba modely spolu s dalšími lyžemi věhlasných značek dokáží na upravených tratích uspokojit naprostou většinu rekreačních lyžařů. Ženám - testérkám se velmi líbily modely tolerantní, měkké a dobře ovladatelné: Atomic, Head X10, Blizzard a Tecno pro. Ty se s výjimkou atomiků velmi líbily i mužům ­amatérům. Expertům jednoznačně imponovaly krátké Sporteny a tolerantní všestranné Tecno Pro.

V testu se uplatnil i výrazný vliv podložek pod vázáním. "Jejich důležitost je u levných lyží mnohem větší než u kvalitních a drahých," upozorňuje testér Jan Schauer. "Kdo se chce učit jezdit po hraně, měl by zvýšení o jeden až dva centimetry rozhodně použít." Stojí ho to necelých tisíc korun a získá tak lyži podstatně zdatnější, která lépe drží a vede v oblouku.

Bazar se může vyplatit

Mezi nové lyže byly přimíchány i tři modely z bazarů. V běžných obchodech je vybíral znalec s vědomím, že se mají utkat v testu. Dokud se při něm jezdilo na dobře upravené sjezdovce, nebyly nijak výrazné. Jakmile se objevilo trochu ledu a firnových ploten, rázem se staly královnami svahu.

Absolutním vítězem testu by se stala carvingová slalomka Head Slalom Worldcup Ti s průměrnou známkou 1,0. Ještě vloni stála přes třináct tisíc korun, letos se v bazaru dala koupit za třetinu. Dva průměrné modely K2 Two a Völkl V15 získaly shodné hodnocení 2,4.

"To je ovšem špičková lyže, v bazarech jsou často horší modely," domnívá se Jan Schauer. Sportovně založený jezdec, který vsadí na bazar, se tak musí dobře vyznat, aby nekoupil šunt.

Jak se testovalo

Lyže nakoupili redaktoři MF DNES na začátku listopadu. V testu bylo celkem 22 párů v délkách 138 až 200 cm, které představovaly vzorek toho, co šetrný příležitostný lyžař obvykle kupuje. Nové lyže převážně z hypermarketů, klasické nevykrojené lyže, bazarové ojetiny a cenově výhodné modely pro juniory. Vše doplnily jedny krátké lyže. Cenový limit byl pět tisíc korun.

Většina lyží byla osazena vázáním Marker M19 pro půjčovny. Výjimkou byly Sporten S­line a Carvo 160 cm s carvingovými podložkami STM. Ze dvou pražských bazarů pocházely troje lyže i s původním vázáním. Všechny lyže prošly servisem, který vesměs ponechal hrany i skluznice ve stavu dodaném výrobcem.

Během testování se už lyže nemazaly ani nebrousily. Přesně to odpovídalo zacházení, běžnému u typického lyžaře. Samotné testování proběhlo 17. a 18. listopadu 2001 na ledovci v rakouském Hintertuxu. Tratě na svahu Olperer byly pokryté pevným sněhem bez boulí, na Gefrorene Wand byly vydřené plotny, místy led a boule.

Amatéři i experti hodnotili točivost a zahájení oblouku, vedení oblouku, držení na tvrdém podkladu, klid a stabilitu při jízdě a celkový dojem. Experti navíc i chování lyží při svižné sportovní jízdě a jejich vhodnost pro výuku carvingu.

Rakouský test sportovních lyží odhalil konstrukční vady

Všechny nové lyže střední kategorie v cenách mezi deseti a dvaceti tisíci korunami jsou vykrojené, délky se stále zkracují, a i největší skeptici tedy musí přesedlat na carving. Stosedmdesátky na nohou mohutného chlapa totiž umějí jezdit po hraně i rovně. To jsou obecné poznatky testu rakouského spotřebitelského časopisu Konsument, který letos na podzim vyzkoušel čtyřiadvacet párů lyží na pomezí rekreačního a sportovního zaměření.

Jiné než vykrojené lyže se už nevyrábějí

Jsou­li lyže dostatečně vykrojené (radius méně než 16 metrů), dlouhé do 160 cm a dobře nabroušené, hodí se i pro výuku jízdy po hraně zvané carving. Velkou výhodou jsou podložky pod vázáním, které zlepšují jízdní vlastnosti lyží. Někteří konzervativní učitelé lyžování stále obhajují pro úvodní výcvik naprostých začátečníků lyže nevykrojené. Platí to především pro vyznavače rakouské metodiky, v Česku zastupované sítí škol sdružení Asociace profesionálních učitelů lyžování. Silně vykrojené lyže od naprostých začátků naopak vehementně obhajuje okruh expertů okolo německého časopisu SkiMagazin. Prosazuje je i Česká škola lyžování. Případný teoretický spor však řeší čas a výroba: nevykrojené lyže se už nevyrábějí, nenajdeme je už ani ve většině obchodů a mizí i z půjčoven.

Konkrétním výsledkem zkoušek je zjištění, že některé modely nejsou dobře vyrobené nebo konstruované. Technici ve zkušebně se totiž pokoušeli vytrhnout hrany stejně, jako se to občas stane lyžařům na kamení nebo kořenech. Jejich snaze neodolaly Kneissl Ergo Power X, Salomon Crossmax 8 a oboje testované Völkl Carver Motion a Vertigo G2. Při simulované jízdě v boulích nevydržely špičky Kneissl Ergo Speed X a Scott Intoxica SC, které se kmitáním rozlepily.

Při samotném testování na sněhu se ukázalo, že některé lyže jsou vhodnější pro sportovní styl jízdy, kdežto jiné vyhovují spíše "loučkařům" na rekreační spouštění se z kopce. Zvláště výrazné to bylo u Fischer Sceneo 3 Air a Salomon Verse 10 Pilot, které sportovní jezdci zavrhli, ale pro rekreanty to byly celkem slušné lyže.

Jak se testovalo

Každý model lyže absolvoval zkoušky v laboratoři, která ověřila odolnost hran proti vytržení a jejich životnost a simulovala pomocí kmitajícího závaží i rychlou jízdu v boulích. Na sjezdových tratích byly sledovány dvě skupiny lyžařů, jak je lyže stabilní v obloucích i během přímé rychlé jízdy, jakou má dynamiku, zda je jízda komfortní a jak lyže toleruje chyby jezdce. První skupina jezdila sportovním, agresivním stylem, druhá rekreačním způsobem, který Rakušané označují jako komfortní styl.

Co si rozmyslet před nákupem

Cena - drahá lyže za patnáct tisíc korun nemusí být nejlepší a naopak levná za pět tisíc korun může udělat velkou službu. Svátečním jezdcům se vyplatí uvažovat o dobré půjčovně a ti, kteří lyžím rozumějí, se mohou rozhlédnout po bazarech.

Set - mnohé lyže lze koupit v soupravě s vázáním. Dražší modely mají někdy i desku pod vázáním, k levným občas obchodníci přidávají hůlky.

Rádius - poloměr zatáčení, kterým lyže samostatně jede. Čím je menší, tím je lyže točivější. Speciální lyže mají rádius 12­ - 16 metrů, závodní slalomky okolo patnácti a rekreační lyže patnáct až osmnáct.

Servis - nové lyže není třeba brousit ani pracně voskovat. Stačí jen přimáznout trochu vosku přesně podle sněhu na svahu. Vázání by však měl seřídit odborný servisman přesně podle boty, schopností a váhy lyžaře. Celkovou údržbu si lyže zaslouží nejméně jednou za sezonu.

Test DNES: tuzemské lyže většinou obstály

Nejprodávanější značkou běžeckých a sjezdových lyží v Česku je tuzemský Sporten. Novoměstská továrna vznikla začátkem devadesátých let na troskách Artisu a kromě vlastní produkce začala vyrábět lyže pro světové firmy jako Rossignol, Fischer, Head, K2 Elan. V testu MF DNES na ledovci v Hintertuxu byly zastoupeny čtyři modely. Tři obstály se ctí, o čtvrtém bylo darmo mluvit.

S­line ***** (138 cm, 3420 Kč)
Sportovní charakter krátké lyže ocenili hlavně muži. "Jsem nadšený, ale na prudký kopec není," říká Petr Jiránek. "Vstal jsem na ní i z náklonu až na sníh," líčí Jan Schauer. "Poměr ceny a kvality hovoří jasně v její prospěch," domnívá se Marek Fryš.

Carvo **** (160 cm, 3764 Kč)
Lyže přinejmenším srovnatelné s konkurencí v této třídě. "Bez problémů zvládají krátký carvový oblouk," uvádí Jan Schauer. K tomu dodává Jitka Zadinová: "Jela jsem oblouky smykem a šlo to také." Testéři si pochvalovali jejich všestrannost a zároveň moderní carvingový charakter.

Carvo *** (180 cm, 3960 Kč)
Větší verze neovládá krátké oblouky, ale na klasickou jízdu se hodí. "Je to turistická lyže," vypozorovala Petra Landová. "Ve smykovém oblouku mě krásně vezly," pochvaluje si Jan Schauer.

Carspo ** (170 cm, 3290 Kč)
Málo vykrojené lyže zastaralé koncepce, které se ve velkých počtech prodávají v hypermarketech. Hodnocení všech testérů shrnul Marek Fryš: "Ať je radši přestanou vyrábět, v žádném ohledu nejezdí dobře." Petr Jiránek k tomu dodává: "Na sněhu se chovají naprosto nelogicky."

Výsledky testu levných lyží
Sporten S­line (138 cm, 3420 Kč) amatéři 1.7, experti 1.0, *****
Tecno Pro Carve 10.0 (168 cm, 3490 Kč) amatéři 1.7, experti 1.1 *****
Sporten Carvo (160 cm, 3764 Kč) amatéři 2.5, experti 1.5 ****
Head Cyber X10 (170 cm, 3990 Kč) amatéři 1.4, experti 2.0, ****
Elan Integra 3.0 (168 cm, 4990 Kč) amatéři 2.3, experti 1.5, ****
Head Mad Trix Team (157 cm, 3049 Kč, junior) amatéři 2.0, experti 2.0, ****
Rossignol Comp 9 J (160 cm, 3359 Kč, junior) amatéři 2.4, experti 1.5, ****
Blizzard Thermo Gel SC 20 (170 cm, 4990 Kč) amatéři 1.7, experti 1.8, ****
Fischer RC 4 Pro (168 cm, 4199 Kč, junior) amatéři 2.1, experti 2.3, ****
K2 SLC (200 cm, 2350 Kč) amatéři 2.3, experti 2.5, ****
Atomic Beta Carv 6­18 (170 cm, 4879 Kč) amatéři 1.9, experti 1.9, ****
Kneissl Easy Cruise (170 cm, 4269 Kč) amatéři 2.7, experti 3.0, ***
K2 Escape 2500 (170 cm, 5990 Kč) amatéři 3.0, experti 3.2, ***
Dynastar Outland 6 (170 cm, 4690 Kč) amatéři 2.6, experti 2.5, ***
Sporten Carspo (170 cm, 3290 Kč) amatéři 4.0, experti 4.2, **
Kruk Soft Carve SXR (177 cm, 3256 Kč) amatéři 3.9, experti 3.5, **
Quechua CBL 150 (187 cm, 700 Kč) amatéři 4.3, experti 4.2, **
Monte Cristo Vampiro SL (200 cm, 700 Kč) amatéři 3.4, experti 4.25, **
Stupnice hodnocení: ***** výborné, **** velmi dobré, *** dobré, ** přijatelné, * nepřijatelné lyže. Známky odpovídají školní stupnici.


Hodnocení lyží pro rekreační sportovce
model cena délka radius T S R
Atomic Beta Carv 9.18 13900 170 16 ***** **** ****
Atomic Beta Carv 11.16 14900 160 16 ***** *** ****
Blizzard Sigma SLK 14490 170 16 ***** **** ****
Blizzard FR 18 9990 175 18 ***** **** ****
Elan Integra X 5.0 6259 168 19 ***** *** ****
Elan Integra X 7.0 8399 176 19 ***** *** ***
Fischer VC 300 Ice 9140 168 17 ***** **** ***
Fischer Sceneo 3 Air 12030 170 17 ***** ** ***
Head Cyber XP 60 14020 170 15 ***** **** ****
Head Cyber XP 100 16830 170 12 ***** **** ***
K2 axis X 20790 174 16 *** **** *****
K2 mach S 22890 174 18 **** **** ****
Kneissl Ergo Power X 11790 170 17 ** **** ****
Kneissl Ergo Speed X 12290 178 18 ** *** ***
Nordica W 65 14580 173 14 ***** *** ***
Nordica W 70 x 183 18 **** *** ***
Rossignol T Power Cobra S 9220 167 16 ***** *** ****
Rossignol T Power Cut 10.6 7430 170 16 **** **** ****
Salomon Verse 10 Pilot 16990 170 18 ***** ** ***
Salomon Crossmax 8 12750 170 16 ** **** ****
Scott Endorphin RC 19900 178 17 ***** *** ***
Scott Intoxica SC 9990 170 19 ** **** ***
Völkl Carver Motion 18790 177 18 ** **** ***
Völkl Vertigo 19990 168 20 ** *** ****
Cena je uvedena v Kč, délka v cm, radius v m, T - technické zkoušky, S - sportovní jízda, R - rekreační jízda. Hodnocení: ***** výborné, **** velmi dobré, *** dobré, ** přijatelné, * nepřijatelné lyže, x - v Česku se neprodávají. Pramen: Konsument 11/21, Rakousko

Co vyplynulo z testu rekreačních lyží

- dlouhé nevykrojené lyže jsou definitivně odepsané
- některé hypermarketové lyže jsou pro rekreačního lyžaře velmi dobré
- špatně však drží na zledovatělém sněhu a ve vysokých rychlostech
- pro jízdu na hraně a učení jim velmi pomáhají podložky pod vázání
- je třeba počítat s jejich nižší životností
- nejlepší lyže za pět tisíc korun najde znalec v bazaru
- půjčovny jsou nejlepším řešením pro toho, kdo lyžuje jen jeden týden v roce.

Testy lyží nelze brát úplně doslova

Jak má běžný lyžař brát testy objevující se v novinách a časopisech? Má jim věřit jako zákonu nebo k nim přistupovat spíše s pochybnostmi?

Pozor na ledovaté tratě, varují odborníci

Ivan Sosna (51), bývalý závodník, lyžařský publicista a metodický vedoucí testu, Praha:
Staré, rovné a příliš dlouhé lyže jsou pro toho, kdo umí alespoň trochu lyžovat, naprosto nevhodné. Některé levné lyže jsou v mezích svých možností velmi příjemné a dokážou uspokojit většinu rekreačních lyžařů. Mezi cenově i tvarově srovnatelnými lyžemi jsou značné rozdíly. Rozpoznat je může jen jízda. Nejlepší: bazarová slalomka Head, Tecno Pro, Sporten Carvo 160 cm a Sporten S­line 138.

Petra Landová (30), vedoucí lyžařské školy Horní Mísečky, Krkonoše:
Téměř všechny lyže se dobře ovládaly klasickou technikou až při rychlejší jízdě. Po hraně točily většinou dobře. Byla jsem zklamaná ze sportenů delších délek. Fandila jsem našim, ale zaujaly mě jen ty kratší. Jaké lyže bych doporučila? Začátečníkům, kteří budou stát na lyžích poprvé, aby neváhali v bazarech sáhnout po rovných typech a kratších délkách. Těm, kteří už oblouky zvládají, aby investovali do vykrojených. U mě jednoznačně zvítězily Tecno Pro 10.0.

Jan Schauer (20), carvingový specialista a terénní lyžař, Černošice:
Velkým překvapením pro mě byly lyže českého výrobce Sporten. Carvo 160 cm a S­line 138 cm přinášejí spoustu dobré carvingové zábavy. Naproti tomu model Carspo od stejné značky byl naprostým propadákem. Všechny lyže z této kategorie však mají svůj limit, který nelze překročit. Je jím tvrdý ledovatý sníh, na kterém nedrží.

Marek Fryš (29), člen Horské služby a učitel lyžování, Špindlerův Mlýn:
Skupina poskytující uspokojení a pocit příjemného prožitku z lyžování je složena z lyží světoznámých značek Blizzard, Head, tuzemského Sportenu (netýká se modelu Carspo) a méně známých Tecno Pro. Závěry vyplývající z testu jsou pro mne ovšem jednoznačné. Pokud člověku nevadí, že nemá vlastní lyže, doporučuji navštívit některou z renomovaných půjčoven, kde jsou k mání lyže vyšších kategorií. Pět tisíc korun vystačí na pět let s tím, že zákazník lyžuje jeden týden v roce.

Komerční testy za účasti výrobců

V zásadě lze rozlišit častější testy komerční a vzácnější spotřebitelské. Prvé se pořádají ve spolupráci s výrobci a publikují v lyžařských časopisech. Ti dodávají testované lyže s vázáním, někdy servismany, v extrémním případě dokonce i část testerů. Běžně testovanou stovku párů lyží by totiž žádná redakce nezaplatila a v době konání testů na jaře více než půl roku před příslušnou sezonou ještě ani nesehnala v obchodech.

Bez firem by se tedy žádný komerční test nekonal, a sama jeho existence tak životně závisí právě na těch, jejichž výrobky se testují. Je tedy logické, že lyže velkých značek nelze dost dobře rozcupovat a nepochválit. Běžně se tak používají jen nejlepší známky. Negativní zjištění se v těchto testech leckdy oslabují, relativizují, případně zcela zamlčují.

Například v německém Supertestu (nakladatelství Brinkmann, v Česku Skimagazín) byly letos uděleny čtyři hvězdičky z pěti jen výjimečně. V amerických testech se nejslabší hodnocené lyže v publikovaných výsledcích vůbec neobjevují. Výborné známky většiny lyží však nejsou jen manipulací. Zejména drahé lyže, které v komerčních testech figurují, jsou skutečně kvalitní a vyslovené šmejdy se mezi nimi téměř nevyskytují. Lepší či horší hodnocení je tak do určité míry spíše otázkou osobních preferencí testerů.

Spotřebitelské časopisy nakupují za své

Testy ryze spotřebitelské probíhají tak, že pořádající organizace nakoupí lyže v obchodech a podle vlastních kritérií je vyzkouší. Výsledky obvykle nejsou detailní. Protože organizátor testu nese všechny náklady, bývá zkoumaných lyží mnohem méně než v komerčních testech. Spotřebitelské organizace (například nadace Warentest v Německu, VKI v Rakousku nebo evropský Testing International) nepodléhají tlaku výrobců a obchodníků. Kritizovat lze, že spotřebitelské časopisy mnohdy neuvádějí délky testovaných lyží a charakteristiku testérů.

Spěch a různé podmínky

Ne vždy se podaří absolvovat test ideálním způsobem. Nepřáteli bývají počasí, mlha, nový sníh, jarní slunce, časový stres. Těžko hodnotit, jak lyže drží v oblouku, když je nový a měkký sníh, jaké jsou v prašanu, když po něm není ani památky, či jak se chovají v terénu, když se stíhají jen jízdy na upravované sjezdovce. A nakonec i testeři jsou jen obyčejní lidé se svými přednostmi a slabinami.

Mají testy smysl?

Má tedy lyžař komerční a spotřebitelské testy vůbec číst a řídit se jimi? Číst určitě ano, řídit se jen částečně. Nejsou evangeliem a kupovat si lyže jen podle jejich známek či hvězdiček by bylo bláhové. To, že lyže mají v testu výtečnou výslednou známku, ještě neznamená, že by je stejně ohodnotil i ten, kdo si je koupí. Testy jsou však rozhodně výborné jako jeden ze zdrojů informací a dobře poslouží k zúžení výběru. Dnešní dražší lyže jsou vesměs velmi dobré, modely s výtečným ohodnocením tedy určitě stojí za vyzkoušení.

Opatrnost je vhodná u těch méně skvěle vylíčených, leckdy bývá mezi nimi a těmi nejlepšími mnohem větší rozdíl, než jaký ukazují známky a vybrané pochvalné komentáře. Ale klidně i mezi nimi lze nalézt takové, které lyžaři dokonale sednou. Doplní­li si čtenář testy dalšími informacemi z katalogů či internetu a vyzkouší­li si lyže přímo na svahu, udělá pro dobrý výběr maximum.

Nákup snowboardu a lyží - nic snadného

Nevíme ještě, které modely nám přijdou, zeptejte se za týden, za dva, vyslechla mockrát Markéta Janková z telefonu, když začátkem listopadu sháněla snowboard pro svého bratra, který byl v té době v cizině. Nevěděla přesně, jakou značku chce, ale jinak jasno měla. Rozhodně model z letošní kolekce do deseti tisíc korun, znala i tělesné proporce a schopnosti toho, komu mělo prkno sloužit.

"Myslela jsem, že si ušetřím čas, když sednu k telefonu a nejprve si zjistím, kde co mají," říká devatenáctiletá studentka z Prahy. Ve většině obchodů se ale opakovalo to samé: Ještě nevíme, co budeme mít a kdy. Někde se snažili zákazníka nalákat přímo do obchodu. "Je úlet to říkat po telefonu, musím toho kluka přece vidět," dozvěděla se například z pražského obchodu El Nino. Jinde pochodila lépe. "Třeba v obchodě 69 v Řeznické se snažili poradit, najít pro mě nějaké řešení."

Zkusila zajít i do velkých sportovních obchodů. Tam ale vůbec nepořídila. Vedle řady lyží se krčilo jedno dvě prkna. A informace aby z prodavačů páčila. Na otázku po původu prkna se v pražském Gigasportu dověděla: "Rakouský." Za chůze prodavač ještě dodal: "Dřevěný."

Nakonec přece jen našla to, co chtěla. Celou anabázi však korunoval samotný nákup. "Prodavač přitáhl prkno za deset tisíc po kachlíkové podlaze a ještě ho přede mnou s velkým třeskem upustil na zem," vypráví o pražské prodejně 3. Princova.

V obchodech stále nabízejí dlouhé zastaralé lyže

"Ty si kupte, jsou to špičkové modely," ukazuje prodavač obchodu Slivka v Praze zákazníkovi dvoumetrové lyže K2 Sidecut Triaxial 9.0 za dvě tisícovky. Nad otázkou týkající se tak nízké ceny za údajně výborné lyže prodavač chvilku váhá. "Oni lidé chtějí jenom ty krátké lyže. Ale na nich si nezajezdíte jako na těchto ká­dvojkách."

Ano, byly to ve své době sjezdovky pro sportovní jezdce, ale jejich čas už před několika lety vypršel. Nové lyže se totiž už bez hlubokého vykrojení neprodávají. Rovné lyže dokázaly zatočit do oblouků o poloměru větším než třicet metrů. Vykrojené lyže bez výrazného zásahu lyžaře zatáčejí do oblouků o poloměru deset, patnáct, osmnáct metrů.

Přesto jsou v obchodech od mnohých prodavačů slyšet stále stejné bludy: "Carving není pro normální lidi! Kupte si větší lyže, než jste vy! Na vykrojených lyžích nelze jezdit klasickou technikou!"

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu müsli, ovocných a ořechových tyčinek

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet „zdravých“ tyčinek. První část testu je věnována müsli tyčinkám a flapjackům. Druhá je...

TEST DNES: Úplné výsledky testu vanilkových zmrzlin z obchodu

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtyřiadvacet značek vanilkových zmrzlin, dortů a sněhu z mrazicích boxů v obchodech. Do výběru jsme...

TEST DNES: Úplné výsledky testu proteinových tyčinek

Proteinové tyčinky

MF DNES otestovala dvanáct tyčinek, které zdůrazňují přítomnost bílkovin výrazem „protein“ v názvu. Zde najdete úplné...Najdete na iDNES.cz