Nažehlená košile

Nažehlená košile - Vyprat, neždímat, pověsit na ramínko, nosit - tak snadno, jak to slibují výrobci košil, to nejde. Nežehlivé košile jsou skutečně snadnější na údržbu, ale aby vypadaly dokonale, musí se trochu přežehlit. | foto: MAFA - Martin Pinkas

I nežehlivou košili je třeba žehlit, má-li vypadat k světu

Košile, která se nemusí žehlit sen mnoha dospívajících mužů, starých mládenců nebo lidí na cestách. Kdo si myslí, že mu jej splní takzvané nežehlivé košile, bude možná zklamán. Obzvlášť pokud očekává, že po koupi košile s označením "non iron" bude moci zapomenout na žehličku a přitom vypadat jako manekýn z módního magazínu. Košile se totiž skutečně nemusí žehlit, jen když její majitel není příliš velký pedant a nějaký ten faldík jej nerozhází.
Vyplynulo to z testu, při němž tři košile s nežehlivou úpravou prošly půlročním nošením, a potom je posoudily odbornice z Textilního zkušebního ústavu. Zklamání tedy přinesou nežehlivé košile jen tomu, kdo vezme doslova sliby výrobců, že nevyžadují žehlení. "Název úpravy 'nežehlivá' (non iron) může být považován za zavádějící," míní Ludmila Smolová z brněnského Textilního zkušebního ústavu.

Protokol Textilního zkušebního ústavu nežehlivých košil najdete ZDE

"Výrobci tím zdůrazňují, že košile není třeba žehlit, přitom dále uvádějí, jak výrobek udržovat, aby žehlení nebylo nutné." Podle ní nemačkavá úprava textilií také neznamená, že výrobek se vůbec nemačká, nýbrž výrazně snižuje mačkavost.

Nežehlivá úprava znamená výrazné snížení nutnosti žehlení. A takové testované košile skutečně jsou, jenže každá jinak. Nejvíce vzdálena slibům výrobce zůstala košile značky Janek, bez žehlení je příliš pomačkaná, a přitom se s žehličkou moc nesnáší. "Košile se sice dobře nosí a je příjemná na tělo, ale špatně se žehlí a špatně skládá," řekl o ní Václav Nádvorník, který ji vyzkoušel tak, že ji nosil půl roku. Podle přiloženého návodu si myslel, že konečně našel něco pro své služební cesty, a proto si ji hned napoprvé vzal na strojírenský veletrh do Brna. "Nakonec jsem ji úplně mokrou vyvěsil a nechal vykapat v hotelové koupelně," popisuje svou zkušenost člověk, který tráví hodně času na cestách. "Tak ovšem vyrovnám i košili za pár stovek z asijského tržiště." Bez žehličky se neobejde ani košile firmy Joka.

"Je příjemná, ale rozhodně nebudí dojem, že je vyžehlená," shrnul své půlroční zkušenosti Milan Suchý. Méně náročný Ctirad Slavík ji však posuzoval smířlivěji: "Na běžné nošení do školy jsem ji nežehlil. Kdybych ji chtěl ale nosit ke kravatě, musel bych ji vyžehlit." Stejné názory na Joku měl i optik Petr Rundt: "Nosil jsem ji do kanceláře jen tehdy, když nebylo potřeba sako." Nejlépe v testu dopadla košile StMichael ze směsi bavlny a polyesteru od Markse a Spencera, i když ani ta by bez žehličky nároky příliš náročného elegána nesplnila.

Na rozdíl od dvou konkurentek tuzemské výroby se však žehlí velmi snadno. Výsledek nepřekvapí toho, kdo se vyzná v materiálech. "Výrobky z tkanin obsahujících polyester se i bez nežehlivé úpravy snadněji žehlí než výrobky z bavlny, pokud jsou prány šetrně," vysvětluje Ludmila Smolová z textilního ústavu, která ocenila kvalitu zpracování košile Marks & Spencer. "Švy nejsou ani po několika praních pokrčené a materiál na sobě nenese žádné ostřejší lomy." Košile uspěla i u zkoušejících. "Pral jsem ji na šedesát stupňů a poté vyždímal přesně podle návodu. A také přesně podle návodu se na ramínku krásně vyhladila," spokojeně říká manažer René Kujan. Medik na stáži ve Francii Martin Vyhnálek byl sice o něco skeptičtější, ale pořád ještě spokojen: "Po sušení byla vždycky trošku pomačkaná, ale na těle se vyhladila." Podle jeho slov ovšem nikdy nebyla tak hladká jako běžně vyžehlená košile

Vítěz testu

Vítězem testu se stala košile StMichael firmy Marks & Spencer za 1250 Kč. Podle zkoušejících byla po vyprání a vyvěšení použitelná i bez žehlení, i když spíše pod sportovnější sako a bez kravaty. Splnila tedy slova výrobce, že stačí po vyprání pověsit a že přežehlit je potřeba pouze pro dokonalý vzhled.