Velké řeči, žádný prodej. Apartmány v mrakodrapu Střep zejí prázdnotou

  • 28
Téměř na den před pěti lety byl slavnostně otevřen londýnský kontroverzní mrakodrap, který po svém vzhledu získal i jméno: The Shard neboli Střep. Prodej nejluxusnějších deseti bytů na vrcholu budovy měl prý zabrat „zhruba jen 20 telefonátů“. Přesto apartmány nemají ani po pěti letech jediného kupce.

S cenou až 50 milionů liber (v přepočtu skoro jeden a půl miliardy korun) byly před pěti lety nabízeny exkluzivní apartmány mezi 53. a 65. poschodím dvaasedmdesátipatrového mrakodrapu.

Brožury nabízející tři dvoupodlažní mezonety lákaly zájemce na výhled až na moře a tržiště u Ascotu. Ani nejníže položenému bytu, který byl v prodeji za 30 milionů liber (v přepočtu skoro 900 milionů korun), nepřekážel ve velkolepém výhledu na hlavní město Velké Británie žádný dům v okolí. Apartmány jsou nejvýše umístěné v celém Londýně.

Kromě výhledu dostali potenciální rezidenti příslib, že získají možnost přivolat si pokojovou službu z pětihvězdičkového hotelu, který se nachází o několik pater níže (viz fotogalerie). Zabudovaná servisní lanovka by mohla jídlo dovážet přímo do kuchyní apartmánů.

Nic z toho však zájemce - s ohledem na horentní sumu - nepřilákalo.

Jak pro britský deník The Guardian uvedl mluvčí agentury, která dohlíží na každodenní dění v budově, luxusní apartmány jsou stále „zcela prázdnými skořápkami“. Jakýkoli prodej těchto bytů není zaznamenán ani na katastrálním úřadu.

The Shard

Mrakodrap připomínající střep je se svými 310 metry nejvyšší budovou v Londýně a čtvrtý nejvyšším mrakodrapem v Evropě.

Stavba budovy začala v roce 2009. Italský architekt Renzo Piano, který je mimo jiné například autorem New York Times Tower, navrhl údajně Střep v roce 2000 na obědě v Berlíně na jídelní menu. V důsledku finanční krize v letech 2007 - 2008 se však projekt zhroutil a obnoven byl až po koupi 80 % věže Katarem.

Stavba budovy stála 450 milionů liber, což je zhruba 14,3 miliardy korun. Na místě, kde se mrakodrap tyčí, stál dříve kancelářský komplex Southwark Towers, který byl těsně před výstavbou nové budovy zbourán.

Na vystavený mrakodrap je slyšet kritika. Podle ochránců národního majetku moderní budova kazí pohled na historické centrum Londýna. Ostrá slova si neodpustil ani princ Charles: "Londýn se zřejmě mění v absurdní piknikový stůl. Už tu máme obří okurku, teď to vypadá, že budeme mít ohromnou slánku."

Nicméně nabídka brožur už není k dispozici a vývojáři věže a její katarští majitelé, kteří se ještě před pár lety chlubili nejluxusnějšími byty v metropoli, o rezidencích nechtějí mluvit.

Ani zástupci katarského Diaru, realitní pobočky státní správy v zálivu, nereagovali na žádost o okomentování situace.

Agent pro koupi luxusních nemovitostí Henry Pryor uvedl, že ho neprodané byty nepřekvapily. „Kdyby majitelé mohli apartmány prodat za kolik momentálně chtějí, prodali by je,“ řekl. Jenže nemůžou, dodává.

Londýnský trh s nemovitostmi totiž na tom v současnosti není nejlíp. A prodej jednoho apartmánu za nižší cenu, než jaká byla stanovena, by podle něj znemožnil nebo aspoň hodně zkomplikoval, aby byty v budoucnu prodali za lepší cenu.

Podle realitního agenta nelze byty ve Střepu srovnávat s apartmánem prodaným za cenu blížící se rekordním 136 milionům liber, kterou zájemce zaplatil za rezidenci u Hyde parku (psali jsme zde). Ta má totiž mnohem lepší lokaci. „Bohatí lidé nechtějí ukládat obrovské sumy peněz do nemovitostí na jih od řeky. Nikdo nezná nikoho, kdo tam žije,“ myslí si Pryor.