Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I při nakupování z domova máte právo zboží vrátit

  11:30aktualizováno  11:30
U nákupů na dálku můžete zboží vrátit bez udání důvodu. V případě internetových a zásilkových obchodů do 14 dnů, pokud podepíšete smlouvu na prezentační akci, do sedmi dnů.

Nakupování přes internet a z katalogu
Objednávání zboží prostřednictvím internetu nebo z katalogu je pohodlné, ale není bez rizika. Vybíráte si jen podle obrázků, a protože si výrobky nemůžete ani vyzkoušet, ani osahat, máte je ze zákona právo do 14 dnů vrátit bez udání důvodu a požadovat zpátky své peníze.

Je to jednoduché, stačí napsat v doporučeném dopise prodejci, že podle občanského zákoníku odstupujete v zákonné lhůtě od smlouvy uzavřené na dálku. Některé zásilkové obchody posílají se zbožím hned formulář, který jen vyplníte. Nezapomeňte uvést, jestli chcete peníze poslat na adresu, nebo na bankovní účet.

Pokud vás dodavatel o této možnosti neinformoval, máte na vrácení dokonce tři měsíce. Vracet nemůžete potraviny (ty se rychle kazí), ale ani audio a video nahrávky, počítačové programy, noviny a časopisy, u kterých jste porušili originální obal.

Nemůžete čekat, že by vám obchodník vrátil peníze poté, co jste si časopis přečetli, hudební nebo video nahrávku zkopírovali nebo nainstalovali program do svého počítače.

Reklamní zájezdy a podomní prodej
Kdo by odolal výletu za necelou stokorunu s tím, že ještě dostane dárek? Přesně na to spoléhají šikovní dealeři, když vás na takové akce lákají, a na prezentaci vnutí zboží, o které vlastně ani nestojíte. Jenže to zjistíte až doma, smlouva už je podepsaná a vás čekají velké splátky. Nic není ztraceno, máte ze zákona možnost zboží do sedmi dnů vrátit a požadovat zpět vydané peníze.

Právo vrátit výrobek máte také v případě, že jste doma podepsali smlouvu například na "úžasný" vysavač, který vám předvedl zástupce firmy. Pokud jste zboží ještě neobdrželi, máte na vypovězení smlouvy dokonce měsíc.

Prodávající vás musí na tuto možnost upozornit a měl by uvést jméno a adresu osoby, u které můžete právo na vrácení uplatnit. Když to neudělá, prodlouží se lhůta na odstoupení až na jeden rok.

Dejte si dobrý pozor na to, jestli kupujete zboží skutečně mimo provozovnu prodejce. Je-li to u vás doma nebo v restauraci, pak je zrušení smlouvy bez problémů. Ale pokud by vás prodávající pozval na prezentaci do své prodejny, váš nárok na odstoupení zaniká.

Pak se musíte řídit tím, co vám prodejce ve smlouvě uvede: buď zboží vrátit nemůžete vůbec, nebo musíte za odstoupení od smlouvy zaplatit smluvní pokutu. Podívejte se tedy dobře na dveře budovy, do které vstupujete.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

VIDEO: Jak zadělávají těsto? A proč v koblihách chybí náplň?

Beránek jako malovaný

Desítky druhů pečiva obvykle nabízejí hypermarkety. Jak to ale chodí v zákulisí, kde pečivo vyrábějí? Opravdu poctivě...

Instantní kakao tvoří ze tří čtvrtin cukr, pro dítě je i jeden hrnek moc

Instantní kakaový nápoj (ilustrační snímek)

Instantní kakaa obsahují v průměru 75 procent cukru a jen 21 procent drahého kakaového prášku, upozorňuje...

Najdete na iDNES.cz