Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I při nakupování z domova máte právo zboží vrátit

  11:30aktualizováno  11:30
U nákupů na dálku můžete zboží vrátit bez udání důvodu. V případě internetových a zásilkových obchodů do 14 dnů, pokud podepíšete smlouvu na prezentační akci, do sedmi dnů.

Nakupování přes internet a z katalogu
Objednávání zboží prostřednictvím internetu nebo z katalogu je pohodlné, ale není bez rizika. Vybíráte si jen podle obrázků, a protože si výrobky nemůžete ani vyzkoušet, ani osahat, máte je ze zákona právo do 14 dnů vrátit bez udání důvodu a požadovat zpátky své peníze.

Je to jednoduché, stačí napsat v doporučeném dopise prodejci, že podle občanského zákoníku odstupujete v zákonné lhůtě od smlouvy uzavřené na dálku. Některé zásilkové obchody posílají se zbožím hned formulář, který jen vyplníte. Nezapomeňte uvést, jestli chcete peníze poslat na adresu, nebo na bankovní účet.

Pokud vás dodavatel o této možnosti neinformoval, máte na vrácení dokonce tři měsíce. Vracet nemůžete potraviny (ty se rychle kazí), ale ani audio a video nahrávky, počítačové programy, noviny a časopisy, u kterých jste porušili originální obal.

Nemůžete čekat, že by vám obchodník vrátil peníze poté, co jste si časopis přečetli, hudební nebo video nahrávku zkopírovali nebo nainstalovali program do svého počítače.

Reklamní zájezdy a podomní prodej
Kdo by odolal výletu za necelou stokorunu s tím, že ještě dostane dárek? Přesně na to spoléhají šikovní dealeři, když vás na takové akce lákají, a na prezentaci vnutí zboží, o které vlastně ani nestojíte. Jenže to zjistíte až doma, smlouva už je podepsaná a vás čekají velké splátky. Nic není ztraceno, máte ze zákona možnost zboží do sedmi dnů vrátit a požadovat zpět vydané peníze.

Právo vrátit výrobek máte také v případě, že jste doma podepsali smlouvu například na "úžasný" vysavač, který vám předvedl zástupce firmy. Pokud jste zboží ještě neobdrželi, máte na vypovězení smlouvy dokonce měsíc.

Prodávající vás musí na tuto možnost upozornit a měl by uvést jméno a adresu osoby, u které můžete právo na vrácení uplatnit. Když to neudělá, prodlouží se lhůta na odstoupení až na jeden rok.

Dejte si dobrý pozor na to, jestli kupujete zboží skutečně mimo provozovnu prodejce. Je-li to u vás doma nebo v restauraci, pak je zrušení smlouvy bez problémů. Ale pokud by vás prodávající pozval na prezentaci do své prodejny, váš nárok na odstoupení zaniká.

Pak se musíte řídit tím, co vám prodejce ve smlouvě uvede: buď zboží vrátit nemůžete vůbec, nebo musíte za odstoupení od smlouvy zaplatit smluvní pokutu. Podívejte se tedy dobře na dveře budovy, do které vstupujete.

Autoři:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...

TEST DNES: V ledovém čaji většinou pijete hlavně přeslazenou vodu

Ilustrační snímek

Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný...

TEST DNES: Úplné výsledky testu ledových čajů

Ilustrační snímek

MF DNES testovala ledové čaje z obchodu. Nakoupili jsme dvanáct vzorků slazených černých a zelených čajů, jež jsou...

Najdete na iDNES.cz