Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

IBM bude z Brna řídit servery po celé Evropě

  9:46aktualizováno  9:46
Brněnská pobočka přední počítačové firmy IBM bude brzy hrát ve světě mnohem významnější úlohu než dosud. Personalisté, kteří přijmou do konce roku několik set pracovníků, shánějí správce serverů se středoškolským i vysokoškolským vzděláním. Ti budou mít na starosti zákazníky z celé Evropy.

"Zájemce o práci u nás zaškolíme. Máme vlastní kurs, který trvá čtyři týdny až dva měsíce. Teprve pak je pouštíme do živého provozu," popsal personální ředitel IBM Česká republika Petr Draxler.

Podle marketingové manažerky Vladimíry Králíkové se společnost zaměřuje hlavně na mladé lidi. "Investujeme do jejich vzdělání a pracovních dovedností," řekla.

Nábor sil v Brně souvisí s propouštěním, ke kterému došlo v západní Evropě. Informovala o tom agentura ČTK.

"Některé druhy práce, které zastanou naši zaměstnanci v různých zemích Evropy, přesouváme do Brna, a to nejen kvůli ceně pracovní síly. Pro nás je důležitá i dostupnost kvalifikovaných lidí a infrastruktura," sdělila Králíková.

Brněnští zaměstnanci počítačové korporace mají zatím kanceláře ve třech budovách areálu Českého technologického parku v Králově Poli. "Přímo v areálu technologického parku se pro nás staví nová budova, kam se nastěhujeme do nájmu. Na místě už začaly zemní práce," sdělil Draxler.

V IBM najdou práci absolventi obou univerzit
Na konkurzy do IBM se hrnou absolventi Vysokého učení technického v Brně i Masarykovy univerzity. Obě brněnské univerzity se dokonce podílely na tom, aby si nadnárodní firma vybrala za sídlo svého servisního centra právě Brno.

"Pomáhali jsme agentuře CzechInvest přesvědčit špičky IBM, že v Brně najdou kvalifikované zaměstnance a že jsme schopni je pro ně na zakázku vychovat. Totéž jsme vysvětlovali německým manažerům IBM," uvedl prorektor VUT Josef Jančář. Zbrněnského centra bude IBM spravovat sítě a servery v celé Evropě. V kancelářích se bude svítit i v noci. "Servery musí běžet 24 hodin denně, máme zákazníky, kteří to vyžadují," tvrdí Draxler.

Rozšiřování brněnského centra IBM souvisí s celkovou přestavbou firmy. Ta se rozhodla šetřit a rušit menší pobočky. "Propouštění postihne zejména Německo, Británii, Itálii a Francii, ale zahrne i Spojené státy," uvedl pro agenturu ČTK finanční ředitel největší počítačové firmy světa Mark Loughridge.

Do Brna chtějí personalisté IBM zlákat i ženy a firma nabízí také místa, u kterých je možné pracovat z domu. "Třeba naši obchodníci tráví v kanceláři minimum času," popsal Draxler. Informatici a odborníci na počítačovou techniku, kteří teprve studují, mohou do IBM na praxi.

"Velmi dobře s firmou spolupracujeme. Oni mají takový systém, že ze studentů vytvářejí týmy. Dohromady pak praktikanti řeší simulované problémy, které by mohly vzniknout při správě počítačových sítí. Navrhují řešení a některá z nich může firma použít do svých programů nebo je využívat ve službách zákazníkům," vysvětluje prorektor Jančář.

Centrum IBM v Brně podle něj může do města přilákat další firmy."Že jsou tady, je pro nás obrovské renomé," je přesvědčen Jančář.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Ceny starších bytů v panelácích narazily na strop. Avšak jen na chvíli

(ilustrační snímek)

Ceny starších bytů narazily na některých místech Česka v závěru loňského roku na strop. Podle dat Českého statistického...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz