Levná ocel z Číny zastiňuje české oceláře; ilustrační foto

Levná ocel z Číny zastiňuje české oceláře; ilustrační foto | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Levná ocel z Číny ohrožuje české hutě. Ve hře je uvalení cel

  • 35
Import levné oceli z Číny na evropský trh láme rekordy. To se odráží i do tržeb českých oceláren, které začínají počítat ztráty. Tuzemští oceláři se proto obracejí na Brusel, aby na dováženou čínskou ocel dočasně zavedl cla.

Čeští výrobci kvůli zvýšenému dovozu oceli z Číny přicházejí o zakázky a výdělky. Zatímco v loňském roce z nejlidnatější země do Česka doputovalo od ledna do konce září železo a ocel za 1,1 miliardy korun, letos za stejné období už částka překročila 1,4 miliardy.

„Ano, pociťujeme to. Cenová hladina nastavená dovozem z Číny stlačuje ceny v Evropě pod úroveň výrobních nákladů,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí společnosti Vítkovice Steel Jaromír Krišica.

Problém se týká všech českých ocelářů. „Kvůli poklesu cen zaúčtovala ve třetím čtvrtletí skupina ArcelorMittal na vrub nákladů rezervu ve výši 256 milionů eur, což vedlo poprvé za sedm čtvrtletí k provozní ztrátě,“ prohlašuje Tapas Rajderkar, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava.

Příliv levné čínské oceli podle Rajderkara ohrožuje celý český průmysl stejně jako Evropu. Dovoz čínského železa a oceli do Evropské unie stoupl za prvních osm měsíců meziročně o šestnáct procent.

Řešením je uvalení cel na dováženou ocel

Rostoucí poptávka po ocelářských produktech je sice pozitivním znamením a vyhlídky na další měsíce vypadají dobře, evropští oceláři se ale dovozům brání ze všech sil.

Opatření na ochranu evropských ocelářů se řeší během celého letošního roku. V květnu se například Evropská komise začala zabývat obviněním evropského ocelářského sdružení Eurofer, že Čína a Rusko prodávají výrobky z válcované oceli v Evropě pod tržními náklady. Tuzemští oceláři sdružení Eurofer podporují. Jejich cílem je, aby Brusel zavedl dočasná cla na ocel dováženou z Číny.

„Evropa by si měla hájit svou pozici v tak strategickém odvětí, jako je hutnictví-výroba oceli a válcovaných výrobků. Očekáváme, že Evropská unie s podporou Evropského parlamentu vynaloží intenzivní úsilí k omezení přísunu dumpingového zboží z Číny,“ říká mluvčí Třineckých železáren-Moravia Steel Petra Jurásková.


Témata: Tapas