Konec vyměšování v přírodě, Indie staví desítky milionů toalet

  10:06aktualizováno  10:06
V současné Indii probíhá nejmasivnější výstavba toalet v historii země. Pod taktovkou vlády premiéra Naréndry Módího jich od roku 2014 vzniklo téměř 80 milionů, dalších deset milionů by se mělo dokončit do roku 2019. Cílem projektu je, aby obyvatelé Indie přestali vykonávat potřebu v přírodě, což s sebou nese mnohé zdravotní i hygienické komplikace.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Indický premiér Módí odstartoval vládní program s názvem „čistá Indie“ už před téměř čtyřmi roky. V rámci tohoto pětiletého projektu by mělo ve druhé nejlidnatější zemi světa vyrůst až 90 milionů nových toalet a to jak v domácnostech, tak ve veřejných prostorech.

Fotogalerie

Před startem programu Swachh Bharat (čistá Indie, pozn. red.) totiž podle dat organizace UNICEF téměř polovina miliardové populace Indie pravidelně vykonávala potřebu venku, což s sebou neslo celou řadu hygienických a zdravotních komplikací.

Fekálie značným způsobem kontaminovaly produkci potravin a pitnou vodu a šířily se kvůli nim průjmové infekce trávícího traktu, které vedly až k problémům s chronickou podvýživou obyvatelstva a u dětí způsobovaly zakrnění. Unicef označoval „otevřené vyměšování“ jako hlavní důvod toho, že Indie vykazovala celosvětově nejvyšší podíl smrtí způsobených průjmem u dětí mladších pěti let.

Podle odhadů Světové banky představovalo toto břemeno pro Indii náklady ve výši až 6,4 procenta tamního hrubého domácího produktu ročně.

Webové stránky vládního projektu uvádějí, že se od roku 2014 podařilo vybudovat téměř 80 milionů nových toalet a počet vesnic, ve kterých již nedochází k vyměšování obyvatel v přírodě přesáhl 400 tisíc. Součástí programu výstavby sanitárních systémů je i zprovoznění systému, který je bude monitorovat.

Podle společnosti Euromonitor International, jež se zabývá strategickým výzkumem trhu, způsobila masivní indická hygienická kampaň 81% nárůst tržeb betonových stavebních materiálů a prodeje koupelnového a zdravotnického sortimentu stouply o 48 procent.

Závěry výzkumu citovala agentura Bloomberg, podle které z projektu profitoval například největší indický konglomerát Tata Group nebo britský výrobce zdravotních, hygienických a domácích potřeb Reckitt Benckiser.

Součástí indické očistné kampaně je i masivní propagace, v roce 2017 v zemi vznikl satirický komediální film s názvem „Toaleta: milostný příběh“. Momentálně je na trhu dostupná i aplikace, která svým uživatelům v Indii ukáže polohu nejbližší toalety.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Vyplatí se vyměnit steak za fazole? Ušetří jednotlivec i celý systém

Ilustrační snímek

Různé studie tvrdí, že z pohledu nákladů na výrobu potravin je vegetariánství a veganství výhodnější než produkce masa...

VIDEO: Britové hledají vědce na bankovky. Newtona z toho bolí za krkem

Isaac Newton ve videu Bank of England

Britská centrální banka odložila škrabošku nudných bankéřů a pomocí vtipného videa vyzývá Brity, aby navrhli vědce,...

Slavný díky brexitu. Hrnčíř vyrobil tematický hrnek, zájemců jsou tisíce

Keramický hrnek na památku Brexitu vyrobil zaměstnanec společnosti Bentham...

Zatímco v mnoha společnostech vyvolává blížící se brexit pocit nejistoty, britská keramická firma se díky němu...

Najdete na iDNES.cz