Rychlovlak šinkanzen ve stanici Kjóto (ilustrační snímek)

Rychlovlak šinkanzen ve stanici Kjóto (ilustrační snímek) | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Další země postaví trať pro rychlovlaky. Indii s nimi pomůže Japonsko

  • 146
Na mapě světa přibude další země, kde budou moci cestující jezdit vlaky rychlostí vyšší jako 300 kilometrů za hodinu. Indie, která je známá spíše velmi pomalou železnicí, začala projektovat první vysokorychlostní trať mezi Bombají a Ahmedebadem.

Projekt, na kterém začali v Indii pracovat, počítá s vybudováním 505 kilometrů dlouhé novostavby trati. Namísto současných více než šesti hodin cesty mají vlaky zvládnout cestu za zhruba dvě hodiny, uvádí server Nikkei Asian Review, který o plánech informoval jako první. Půjde o první vysokorychlostní trať v Indii.

O vysokorychlostních tratích se v Indii mluví poslední dva roky, v roce 2014 se z nich stalo i předvolební téma. Zatím nejvyšší rychlost v Indii je 160 kilometrů v hodině, podobně jako v Česku. Je ale jen na trati z Dillí do Agry.

Začátek projektování navazuje na loňskou návštěvu indického premiéra v Japonsku, kde navštívil i výrobu vlaku šinkanzen v Kobe. Právě na technologii šinkanzenu se bude nová trať stavět. Japonci vyhráli soutěž o stavbu tratě už v roce 2015. Náklady mají dosáhnout 15 miliard dolarů.

Japoncům na zakázce pro Indii zjevně velmi záleželo, zvláště poté, co prohráli s Číňany boj o zakázku na první rychlovlaky v Indonésii. Poskytnou 80 % peněz na stavbu a úrok 0,1 % po dobu padesáti let.

Trať má začínat na severu Bombaje v nové velké obchodní a kancelářské čtvrti Bandra Kurla poblíž bombajského letiště. Součástí bude i první podmořský tunel na trase z Bombaje do dalšího města Thane.

První vlaky by mohly vyjet podle plánů indické vlády do roku 2023, na trase bude 12 zastávek. Nejrychlejší vlaky zastaví pouze jednou ve městě Surat. Vlaky pojedou na kolejích o běžném rozchodu 1 435 milimetrů, v Indii je většina tratí širokorozchodných.

Indové mají ve vládních plánech zaneseny tisícovky kilometrů rychlovlaků, tato trasa je ale zatím první, která se začíná reálně připravovat.