Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inekon postaví ve Vietnamu obří cementárnu, vyroste v rýžových polích

  15:53aktualizováno  15:53
Společnost Inekon Group postaví ve Vietnamu cementárnu za tři miliardy korun. Podnik vyroste během příštích dvou let ve městě Phu Son na východě země a denně vyrobí 3300 tun slínku, který se používá k výrobě portlandského cementu. Inekon Group díky nové cementárně téměř ztrojnásobí svůj roční obrat.

Cementárna ve Vietnamu vyroste do dvou let. Oznámili to zástupci společností Unekon Group, Egap, PPF banka a Phu Son Cement. | foto: ČTK

O výstavbě cementárny společnost Inekon Group rozhodla už v roce 2006. Položení základního kamene však oddálila hospodářská krize. Cementárna vyroste na místě bývalých rýžových polí, pozemek už je oplocený, stojí i příjezdová komunikace, trafostanice a úpravna vody.

"Cementárna se podle kontraktu bude stavět třicet měsíců. Do této doby je už zahrnutý i tříměsíční zkušební provoz. Snažíme se, aby se doba výstavby zkrátila," říká generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Investorem výstavby je vietnamská společnost Phu Son Cement, která investici zdůvodnila tím, že má Vietnam vysokou spotřebu cementu a musí velké množství této stavební hmoty dovážet ze zahraničí.

Projekt cementárny, která dá po dostavbě práci 300 lidem, podporuje i vietnamská vláda. "V zemi jako je Vietnamská socialistická republika je pro projekt klíčová podpora centrálních orgánů státní správy. O této podpoře jsme byli ujištěni," vysvětluje Břetislav Tichánek z PPF banky, jejíž úvěr stavbu financuje.  Právě vstřícnost vietnamských úřadů byla jedním z faktorů, které banku přesvědčily k poskytnutí úvěru.

True

Na výstavbě cementárny se kromě samotné Inekon Group podílejí i další české firmy. Strojní zařízení cementárny jako jsou pece nebo mlýny vyrobí PSP Engineering Přerov, elektrozařízení, elektroniku a systémy řízení dodá firma Siemens Engineering, subdodavatelem stavební části je zlínská společnost PSG-International. Na staveništi bude pod dohledem českých expertů pracovat 800 dělníků a techniků.

Práci na výstavbě cementárny českým firmám komplikuje jen vzdálenost Vietnamu. "Největší komplikaci pro nás představuje bezmála devět tisíc kilometrů mezi našimi výrobními závody a místem stavby. Zvyšuje to nároky na projekční a technickou přípravu a kompletnost dodávek," vysvětluje Vladimír Jaroš ze společnosti Siemens Engineering.

Podobně je na tom i další z dodavatelů, firma PSP Engineering, která musí do Vietnamu dopravit pecní systémy a další nadrozměrná zařízení cementárny. Náklad poputuje do Vietnamu na nákladní lodi přes hamburský přístav. Zástupci PSP Engineering však už teď vědí, že vykládka obřích zařízení nebude jednoduchá, protože vietnamské přístavy na to nejsou vybavené.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Leo Express zkouší nový systém financování. Od investorů vybral 8 milionů

Vlak společnosti Leo Express

Přes 600 drobných investorů, vesměs fyzických osob, investovalo od července do úvěru pro soukromého dopravce Leo...

Důležitý a přísně střežený. Bezpečí Zuckerberga stojí miliony dolarů

Mark Zuckerberg mluví o novém vyhledávání jako o dlouhodobém projektu, který se...

Společnost Facebook v loňském roce utratila za ochranu svého šéfa Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů (přes 160...

Najdete na iDNES.cz