Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inekon postaví ve Vietnamu obří cementárnu, vyroste v rýžových polích

  15:53aktualizováno  15:53
Společnost Inekon Group postaví ve Vietnamu cementárnu za tři miliardy korun. Podnik vyroste během příštích dvou let ve městě Phu Son na východě země a denně vyrobí 3300 tun slínku, který se používá k výrobě portlandského cementu. Inekon Group díky nové cementárně téměř ztrojnásobí svůj roční obrat.

Cementárna ve Vietnamu vyroste do dvou let. Oznámili to zástupci společností Unekon Group, Egap, PPF banka a Phu Son Cement. | foto: ČTK

O výstavbě cementárny společnost Inekon Group rozhodla už v roce 2006. Položení základního kamene však oddálila hospodářská krize. Cementárna vyroste na místě bývalých rýžových polí, pozemek už je oplocený, stojí i příjezdová komunikace, trafostanice a úpravna vody.

"Cementárna se podle kontraktu bude stavět třicet měsíců. Do této doby je už zahrnutý i tříměsíční zkušební provoz. Snažíme se, aby se doba výstavby zkrátila," říká generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Investorem výstavby je vietnamská společnost Phu Son Cement, která investici zdůvodnila tím, že má Vietnam vysokou spotřebu cementu a musí velké množství této stavební hmoty dovážet ze zahraničí.

Projekt cementárny, která dá po dostavbě práci 300 lidem, podporuje i vietnamská vláda. "V zemi jako je Vietnamská socialistická republika je pro projekt klíčová podpora centrálních orgánů státní správy. O této podpoře jsme byli ujištěni," vysvětluje Břetislav Tichánek z PPF banky, jejíž úvěr stavbu financuje.  Právě vstřícnost vietnamských úřadů byla jedním z faktorů, které banku přesvědčily k poskytnutí úvěru.

True

Na výstavbě cementárny se kromě samotné Inekon Group podílejí i další české firmy. Strojní zařízení cementárny jako jsou pece nebo mlýny vyrobí PSP Engineering Přerov, elektrozařízení, elektroniku a systémy řízení dodá firma Siemens Engineering, subdodavatelem stavební části je zlínská společnost PSG-International. Na staveništi bude pod dohledem českých expertů pracovat 800 dělníků a techniků.

Práci na výstavbě cementárny českým firmám komplikuje jen vzdálenost Vietnamu. "Největší komplikaci pro nás představuje bezmála devět tisíc kilometrů mezi našimi výrobními závody a místem stavby. Zvyšuje to nároky na projekční a technickou přípravu a kompletnost dodávek," vysvětluje Vladimír Jaroš ze společnosti Siemens Engineering.

Podobně je na tom i další z dodavatelů, firma PSP Engineering, která musí do Vietnamu dopravit pecní systémy a další nadrozměrná zařízení cementárny. Náklad poputuje do Vietnamu na nákladní lodi přes hamburský přístav. Zástupci PSP Engineering však už teď vědí, že vykládka obřích zařízení nebude jednoduchá, protože vietnamské přístavy na to nejsou vybavené.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Řetězec C&A Moda spustil eshop, zboží posílá z Německa

(Ilustrační snímek)

Prodejce oděvů C&A spustil v Česku a dalších deseti evropských zemích internetový obchod. Doručovací lhůta je od čtyř...

Moneta zavře desetinu poboček. Lidé chtějí online bankovní služby

Do budoucna MONETA Money Bank uvažuje o tom, že by v blízkém okolí svých...

Tuzemská banka Moneta Money Bank, dříve známá pod názvem GE Money Bank, postupně zavírá 30 ze svých 232 poboček, které...

Štěpení ČEZ? Rozhodne se během jara, říká šéf firmy Beneš

Daniel Beneš, generální ředitel a předseda představenstva ČEZ

Stát stojí spolu s energetickou společností ČEZ před klíčovým rozhodnutím: jak a za co postavit nové jaderné bloky....

Najdete na iDNES.cz