(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

Rostly ceny másla, mléka či vajec, meziroční inflace zrychlila na 2,5 %

  • 81
Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin, výrazněji zdražilo mléko, máslo či vejce. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Analytici očekávali, že inflace zůstane na 2,3 procenta.

Meziměsíčně stouply spotřebitelské ceny o 0,5 procenta. „Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura a dále v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák,“ uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

09.srpna 2017 v 09:24, příspěvek archivován: 09.srpna 2017 v 09:48

Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci mírně zrychlil na 2,5 %. Proti červnu vzrostly ceny o 0,5 % https://t.co/cT2dYY4RGJ

Meziroční inflace zrychlila proti červnu u čerstvého másla na 44,8 procenta, u vajec na 27,7 procenta a u mléka na 14,3 procenta. Ceny zeleniny pak zmírnily pokles na 2,6 procenta, a to vlivem cen brambor a cen plodové zeleniny. Dále zdražily také stravovací služby.

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny mělo v červenci i nadále právě zdražení potravin o 5,8 procenta, nájemného o 2,9 procenta a vodného o 1,2 procenta. Ceny ve stravování a ubytování vzrostly úhrnem o šest procent, v dopravě zdražily automobily o 3,8 procenta. Naopak na meziroční snižování cenové hladiny pak působily nižší ceny bytového vybavení a zařízení domácnosti. Levnější byly i telefonické a telefaxové služby a mobilní telefony. Zlevnily také teplo a teplá voda, zemní plyn a pohonné hmoty.

50 korun za máslo je normální, tvrdí zemědělci. Obchody shánějí levnější

„Rychlejší než očekávaná inflace byla způsobena zejména pokračováním rapidního růstu cen některých potravin, například mléka, vajec nebo másla (a samozřejmě i dalšími segmenty, jako dovolené). Tento trend je dle mého názoru pouze dočasný. Ani ceny ropy již nerostou, takže tempo růstu vstupních nákladů by mělo v příštích měsících zpomalit. Navíc na celkovém koláči výdajů běžné domácnosti mají tyto tři vybrané položky relativně malý podíl,“ uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Inflace ještě mírně poroste

Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka každoročně začátkem prázdnin dochází ke zdražování služeb cestovních kanceláří a pobytů v hotele a penzionech, letošní rok nebyl výjimkou. „Ceny dovolených zdražily o 12,6 procenta. Nejde o nic výjimečného, v předchozích letech se ceny v letní sezóně zvyšovaly podobně,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. „Faktorem číslo dvě za červencovou inflací jsou potraviny. Ceny potravin minulý měsíc stouply o 0,9 procenta,“ dodal.

„V následujících měsících se inflace ještě mírně zvýší, když by měla dosáhnout zhruba 2,6 až 2,7 %. Rizikem, a to oboustranným, je vývoj cen potravin, který je v poslední době silně rozkolísaný a může vzhledem ke své váze v rámci spotřebního koše relativně výrazně ovlivňovat inflaci,“ řekl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

,