Inflace je nejvyšší od roku 1998

Především kvůli dražším potravinám a pohonným hmotám dosáhla v květnu inflace při porovnání s loňskem rovných pěti procent. Dosáhla tak nejvyšší úrovně od prosince roku 1998. Ekonomové však stále předpokládají, že cíl plánovaný pro letošek centrální bankou, tedy dvě až čtyři procenta, bude dodržen.

Ceny pohonných hmot se především pod vlivem růstu cen ropy zvýšily oproti dubnu o 6,7 procenta. „K tomu se přidalo květnové oslabení kursu koruny vůči dolaru. Kvůli oběma faktorům se zvýšily dovozní ceny této suroviny, což vedlo ke zvýšení velkoobchodních a posléze i maloobchodních cen,“ vysvětluje David Marek z Patria Finance.

V případě potravin se na inflaci podepsaly především vyšší ceny čerstvé zeleniny, která z dubna na květen podražila o sedminu. Připlatit si je potřeba i za maso. Pětiměsíční pokles cen hovězího je minulostí, uplynulý měsíc přinesl zdražení o procento. „V situaci, kdy obavy z BSE začaly vyprchávat, přišel růst cen. Pokračovalo zdražování i ostatních druhů masa a masných výrobků, které spotřebitelé vnímají jako náhradu hovězího,“ říká Marek.

Podle Marka bude záležet na tom, jak se dražší benzin a nafta odrazí v cenách dalšího zboží a služeb. V letních měsících by ovšem měla inflace spíše zpomalit. „Hlavně kvůli sezónnímu poklesu cen potravin a pomalejšímu růstu regulovaných cen,“ míní Irena Vetešníková z Raiffeisenbank.

Eva Zamrazilová z Komerční banky předpokládá, že pozitivní vliv na infalci by v druhé polovině roku mohlo mít i posilování euro vůči dolaru. „Stále očekáváme celkovou konečnou inflaci ve výši čtyř procent,“ dodala Zamrazilová.