Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Inflace letí vzhůru, dosáhla 2,4 procenta. Zdražuje pečivo i maso

  • 86
Lidé oproti loňskému květnu ušetřili na ceně tepla a vody. Potraviny však zdražují a táhnou inflaci vzhůru. Nejvíce zdražily mléčné výrobky, pečivo a ovoce. Hladina spotřebitelských cen meziročně stoupla o 2,4 procenta.

Ještě v dubnu inflace dosáhla dvou procent. Ve srovnání s minulým měsícem se ale v květnu zvedla o 0,2 procenta.

Česká ekonomika vzrostla o 2,9 procenta, pomáhá jí i spotřeba domácností

Meziroční vývoj nejvíce ovlivnily potraviny. Například za sýry si lidé v obchodech oproti loňsku připláceli 14,3 %, za pečivo 9,5 %, za jogurty 8,8 % a za maso 5,6 %. Podražil i alkohol a tabák.

S koncem topné sezóny zlevnil zemní plyn, ale jen o necelé procento. Výraznější roli hrály pohonné hmoty, které jsou oproti loňsku dražší o 7,8 %.

Některé potraviny ale podle Českého statistického úřadu meziročně zdražily. O 17,5 % vzrostly ceny vajec, o 16,4 % ceny másla O 19,6 % ceny cukru. Zdražily také stravovací služby a ubytování.

„Silnější koruna zatím růst cen viditelně nebrzdí. I v dalších měsících bude inflace nad inflačním cílem centrální banky. Ve druhé polovině roku začne centrální banka diskutovat zvýšení úrokových sazeb. První zvýšení sazeb po téměř deseti letech lze tedy čekat nejspíše v listopadu,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Inflace se bude držet nad 2 procenty

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel odhadl, že i ve zbytku roku se bude inflace držet nad dvěma procenty. „Starat se o to bude jádrová inflace a podporovat by ji měl nárůst mezd a zvyšující se kupní síla spotřebitelů,“ sdělil.

Také podle hlavní ekonoma Deloitte Davida Marka se bude míra inflace pohybovat mezi 2 až 2,5 procenty. Současná míra inflace podle něj zatím není pro centrální bankéře impulsem k tomu, aby přiškrtili úrokové sazby.

„Vývoj spotřebitelských cen prozatím nenutí centrální banku k přísnější měnové politice, nicméně rychlý růst cen na realitním trhu a stále rychlejší růst mezd budou zvyšovat tlak na měnovou politiku,“ uvedl Marek.

Deloitte předpokládá, že úrokové sazby by se měly zvyšovat už letos. „Podle našeho modelu by již nyní měly být úrokové sazby vyšší, aby odpovídaly aktuálnímu vývoji HDP a inflace,“ dodal.

,