Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Inflace v eurozóně spadla na 0,6 procenta, je nejníže v historii

  • 9
Růst ceny zboží a služeb v zemích, kde se platí eurem, v březnu zpomalil na 0,6 procenta z únorových 1,2 procenta. Inflace je v eurozóně nejnižší v historii. Nedařilo se ani v průmyslu. Výroba se v únoru meziročně propadla o rekordních 18,4 procenta, což je nejhlubší propad od roku 1990.

Informoval o tom statistický úřad Eurostat.

Růst spotřebitelských cen citelně zpomaluje i v celé Unii. V březnu se inflace propadla na 1,3 procenta z únorových 1,8 procenta. Jedinými státy EU, kde růst cen zrychluje, jsou Česko, Kypr a Polsko.

Prudký propad inflace v březnu tak nejspíš znovu oživil hrozbu deflace, o které se v případě eurozóny hovoří od začátku letošního roku. Deflace představuje absolutní meziroční pokles spotřebitelských cen.

Spotřebitelé by sice díky snížení cen mohli ušetřit v obchodech, ale deflace by se mohla negativně odrazit v poklesu tržeb firem, které už nyní trpí celou řadou problémů. Podniky jsou pak nuceny šetřit náklady, což může mít vliv na nezaměstnanost.

Průmysl je nejníže za devatenáct let

Špatná zpráva přišla i z průmyslu. Průmyslová výroba se v Evropské unii v únoru meziročně propadla o rekordních 17,5 procenta. V eurozóně, tedy unijních zemích platících eurem, klesla dokonce o 18,4 procenta.

Vyplývá to z odhadů, které zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat. Jde o nejhlubší propad od roku 1990, kdy se tento údaj sleduje.

V Česku meziroční pokles v únoru podle statistiků činil 20,3 procenta. Vůbec největší propad v tomto směru zažily Estonsko (přes 30 procent), Lotyšsko (více než 24 procent) a Španělsko (22 procent).