Inflace v Zimbabwe se blíží 100 000 procentům

  12:09aktualizováno  12:09
V regálu si vyberete zboží a u kasy vám naúčtují jinou cenu, než jste si přečetli na cenovce v regálu. Tak může vypadat inflace v jedné ze svých nejhorších podob. Na vlastní kůži ji už delší dobu zažívají obyvatelé jihoafrického Zimbabwe.

Nic nemá, ale je milionář. Tak vypadá hyperinflace. | foto: Reuters

Pokud v zemi nedojde okamžitě k zásadnějším změnám, může inflace ke konci roku dosáhnout sta tisíce procent, varoval Mezinárodní měnový fond.

I za situace, kdy mají peníze hodnotu sotva papíru, na který se tisknou, existuje šance, jak se zachránit.

Podle analytika portálu Patria Davida Marka se za takové situace zpravidla na čas zmrazí ceny. Pak je třeba provést měnovou reformu. Ta změní miliardáře, kteří si nemohou dovolit ani dražší džíny, na normální občany, kteří mají v peněžence bankovky s hodnotami, na které jsme zvyklí.

"Obvyklé je i navázání měny na nějakou stabilnější. Zpravidla to bývá dolar nebo euro," dodává Marek. Pak přichází čas na reformy, které by měly přilákat cizí kapitál, prodat krachující podniky, a stabilizovat tak celou ekonomiku.


Inflace a její typy

Mírná inflace
Růst cenové hladiny, který nemá závažnější negativní vlivy na ekonomiku, zpravidla se za ni považuje inflace do deseti procent.

Pádivá inflace 
Ceny rostou dvoucifernými tempy. Patří sem cenové růsty ve výši 50 %, 100 % či 200 %.

Hyperinflace 
Inflace ve výši tisíců, milionů, či dokonce miliard procent ročně. Lidé se snaží zbavit se peněz dříve, než ztratí veškerou hodnotu.
Zdroj: D, Nordahus, A. Samuelson, Ekonomie


Hyperinflace podobných rozměrů vzniká zpravidla v zemích, které se nacházejí v nějaké vážné krizi. Zpravidla se jedná o válečné konflikty, ať už je to občanská válka, nebo válka s jinými státy. Jedním z nejděsivějších zážitků tohoto typu v Evropě byla německá hyperinflace po první světové válce.

Ke zmrazení cen v Zimbabwe došlo už minulý měsíc. Vláda tak reagovala na situaci, kdy během jediného týdne vzrostly o tři sta procent.

Tamní centrální banka oznámila, že se ve středu chystá vydat bankovky vyšší nominální hodnoty, uvedla agentura Reuters. Před rokem prezident Mugabe škrtl ze zimbabwského dolaru tři nuly, k běžným nákupům jsou ale pořád třeba hrsti bankovek.

Podle úterního vyjádření centrální banky by se měly dvousettisícové bankovky dostat do oběhu od 1. srpna. Nyní má nejvyšší bankovka hodnotu sto tisíc. Nová bankovka má na černém trhu hodnotu jednoho dolaru, podle oficiálního kurzu je její hodnota asi 13krát vyšší.

"Inflace takového rozsahu lze ale přičíst jednoznačně nezodpovědnosti nebo neschopnosti vlády," říká Marek.


Zimbabwe v číslech a bodech

Zimbabwská republika získala nezávislost na Británii v roce 1980. Aktivity v čele hnutí za nezávislost přinesly moc Robertu Gabrielu Mugabemu, který se v roce 1987 stal prezidentem země. Ještě v osmdesátých létech se zemi podařilo udržet vysoký hospodářský růst i politickou stabilitu.

V roce 2000 v zemi proběhla chaotická pozemková reforma, při níž byla o půdu připravena řada bělošských farmářů. To následně negativně poznamenalo ekonomiku země, která do značné míry žila z vývozu tabáku. - více zde

V roce 2002 se sčítáním lidí zjistilo, že kvůli neutěšené situaci odešlo na 4 miliony lidí. Mugabe vládne tvrdou rukou a stále více lidí se ocitá v nuzných podmínkách či bez přístřeší.

Hlavní město: Harare
Rozloha: 390580 km2
Počet obyvatel: 12 747 000
Měna: zimbabwský dolar (ZWD)
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí, Wikipedie


Prezident Mugabe rozhodně nepatří k osvíceným vůdcům. Právě naopak. Před jeho tvrdými metodami už odešly čtyři miliony lidí. V polovině července ho k odstoupení vyzval i Vatikán, který Mugabeho obviňuje, že kvůli němu trpí celá země i její ekonomika.

Katastrofická situace prohlubuje ekonomickou krizi provázanou nedostatkem zásob jídla i paliva i vysokou nezaměstnaností. Bleskový růst cen vedl k tomu, že stovky obchodníků byly zavřeny nebo pokutovány za předražování zboží nebo nezobrazování cen. To mělo za následek výpadek dodávek základních potravin, jako je olej, cukr, mouka nebo maso, píše Reuters.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Část exekucí lze zastavit, jen to lidé nevědí, prozradil v Rozstřelu expert

Expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Vánoce jsou obdobím klidu, ale zároveň i časem, kdy se Češi rádi zadlužují kvůli tomu, aby sobě nebo ostatním udělali...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Najdete na iDNES.cz