Informace se dají získat u nás, říká člen KCP František Jakub

- Fondy si podle člena prezidia Komise pro cenné papíry Františka Jakuba zlepšují svoji pošramocenou pověst. Svědčí o tom mimo jiné mohutný příliv peněz do otevřených podílových fondů, kterým svěřili lidé ke konci roku přes padesát miliard korun. "Domnívám se, že v oblasti kolektivního investování nastal konečně zlom a že se postupně vrací tak v minulosti lehkovážně ztracená důvěra investorů.

Nelze však říci, že u nás existuje naprosto standardní prostředí pro kolektivní investování. Nynější stav je stále do určité míry determinován kuponovou privatizací. Byl sice ukončen proces přelicencování investičních společností, zahájil se proces otevírání fondů, ale rozdíly oproti směrnicím Evropské unie i nadále přetrvávají. I proto je v současné době připravován zcela nový zákon," říká Jakub.

Co byste poradil člověku, který drží akcie nějakého fondu, který mu v kuponové privatizaci sliboval modré z nebe, ovšem nyní jeho akcie nejsou na burze a na dopisy neodpovídá nebo se zásilky z adresy uvedené v obchodním rejstříku vracejí jako nedoručitelné?
Akcie investičních fondů a podílové listy uzavřených podílových fondů jsou veřejně obchodovatelné ze zákona. Je však pravdou, že v řadě případů není možné na veřejném trhu tyto cenné papíry prodat.

Potom je lepší počkat na otevření fondu. Pokud nejsou fondy na burze či RM-S ani uvedeny, jedná se zřejmě o takzvané investiční holdingy, které vznikly přeměnou investičních fondů, zrušily veřejnou obchodovatelnost a přestaly o sobě poskytovat jakékoliv informace.

V tomto případě je možné se obrátit na Komisi pro cenné papíry a ta sdělí všechny jí dostupné a známé údaje, například aktuální sídlo. Prodat takovéto cenné papíry je velmi složité - jednou z možností je individuálně najít kupujícího nebo čekat, zda nebude učiněn veřejný návrh na odkup akcií.

Je však třeba dát pozor na různé nekalé odkupy, kdy firmy nabízejí za akcie velmi podhodnocené ceny. Určitě všem doporučuji, pokud mají možnost, podívat se na internetovou stránku Komise pro cenné papíry či nahlédnout do Věstníku komise, který vychází čtvrtletně. Zde mohou najít cenné informace.

Musí fondy své akcionáře nebo podílníky o svém hospodaření a změnách informovat přímo? Pokud si dají třeba inzerát do Obchodního věstníku, ke kterému se naprostá většina lidí nedostane...
Investiční společnosti a investiční fondy nejsou povinny informovat akcionáře či podílníky přímo, to znamená jednotlivě každého zvlášť. Akcionáři investičních fondů mají možnost se s výsledky hospodaření seznámit na valných hromadách.

Ze zákona musí fondy i investiční společnosti zaslat roční a pololetní zprávu o svém hospodaření Komisi pro cenné papíry, Středisku cenných papírů a svému depozitáři.

Veřejnosti jsou tyto údaje k dispozici v Informačním centru Střediska cenných papírů v Růžové ulici 15 v Praze 1, v sídle investiční společnosti nebo jiném místě uvedeném ve statutu. Ještě v letošním roce zpřístupní Komise pro cenné papíry tyto informace na svých internetových stránkách.

Co v současné době patří k nejčastějším prohřeškům fondů?
Dnes se objevují především nedostatky spojené s oceňováním majetku, se způsobem informování investorů, s porušováním vnitřních směrnic investiční společnosti nebo investičního fondu. Stále se však objevují i pochybné nákupy cenných papírů, manipulace s kursy na veřejných trzích.

Jaká byla za loňský rok celková výše pokut, které komise fondům udělila?
V roce 1999 bylo vydáno celkem 46 sankčních rozhodnutí, z toho osmnáct se týkalo uložení peněžité pokuty, a to v celkové výši čtyři miliony a šedesát tisíc korun.

Nejvyšší pokuta jeden milion korun byla uložena investiční společnosti FINNEX Trust za uvádění nepravdivých a zavádějících informací při propagaci prodeje podílových listů, dále investiční společnosti Region Invest ve výši 500 000 korun za porušení obhospodařovatelské smlouvy uzavřené s Krušnohorským investičním fondem.

Řada pokut se týkala také neplnění informační povinnosti.

Kolik peněz se do fondů díky komisi v minulosti vrátilo?
V minulém období bylo na základě rozhodnutí Komise pro cenné papíry navráceno do fondů zhruba 800 milionů korun.

Byl už někdo za vykradení fondu nebo špatné hospodaření odsouzen?
Komise pro cenné papíry, či předtím ministerstvo financí, podaly celkem 47 trestních oznámení. Nevím o žádném případu, že by již byla nějaká osoba pravomocně odsouzena, kromě pana Alima Karmova z investiční společnosti Futurum. Některé osoby jsou trestně stíhány a v dalších případech se řízení nachází ve stadiu vyšetřování.