Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům...

Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům průmyslových světel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Insolvenční řízení popáté. Šikana prosperující firmy trvá už tři roky

  • 47
Únavný koloběh zažívá výrobce průmyslových světel Trevos z Turnova. Zisková firma čelila insolvenci několikrát, v závěru roku vyhrála u vrchního soudu spor o insolvenci. Jen pár dní poté ale zahájil soud insolvenční řízení znovu. Popáté!

Stačí papír, na který napíšete, že vám konkurenční podnik dluží peníze. A nemusí to být ani pravda. Když totiž poté pošlete insolvenční návrh na soud a budete se dokolečka odvolávat a trvat na existenci dluhu, minimálně na tři roky můžete prosperující firmě výrazně zkomplikovat život.

„Je to nekonečný příběh o neschopnosti zákona a policie ochránit firmy před takovými útoky,“ říká spolumajitel firmy Vilém Šulc.

Nový návrh na insolvenci Trevosu podala opět společnost Download. Návrh je téměř opsaný z toho původního, jen je vyměněné datum a adresát. Insolvenční řízení zahájil krajský soud v Ústí nad Labem, přestože je Trevos zapsaný u královéhradeckého soudu.

Za firmou Download stojí rumunský občan Daniel Pintea. Firma bez vlastních webových stránek či jakéhokoliv telefonického kontaktu podniká s pronájmem nemovitostí a za rok 2015 vykázala tržby 35 milionů korun. Podle návrhu si měl Trevos v roce 2013 půjčit od firmy 1,5 milionu. Download přitom podle výroční zprávy za rok 2015 nemá ani korunu dlouhodobých pohledávek.

V insolvenčním návrhu se Download odvolává ještě na další údajné dluhy za reklamu a pronájem bytů. Jedna „věřitelská“ firma patří třiadvacetiletému Vojtěchu Mullerovi s bydlištěm na liberecké radnici, druhá Vladu Gahrinovi s adresou na Floridě.

Falešné podpisy a údajné smlouvy

Trevos prohlašuje, že všechny zmíněné dluhy jsou vymyšlené, a Vrchní soud v Praze mu dal na konci prosince za pravdu. Insolvenci definitivně ukončil, přičemž řízení se táhlo přes dva roky. Navrhovatelé neuspěli i kvůli znaleckému posudku, podle něhož byly podpisy na údajných smlouvách falešné – musí proto uhradit náklady řízení.

Pravomocné rozhodnutí vrchního soudu nicméně společnost Download neodradilo. Nový insolvenční návrh přistál u soudu hned druhý pracovní den letošního roku. U Trevosu tak svítí opět v obchodním rejstříku informace, že běží insolvenční řízení a firma musí vysvětlovat svým obchodním partnerům, že nic nedluží. Problém přitom dopadá i na zaměstnance: pokud chtějí žádat o hypotéku nebo úvěr v bance, kvůli insolvenčnímu řízení zaměstnavatele jsou banky opatrnější.

Případ zkoumalo podle záznamů v insolvenčním rejstříku i státní zastupitelství, k ničemu ale zatím nedospělo. Podobným návrhům čelili i konkurenti Trevosu, společnosti Halla a Hormen CE. V jejich případě běží ještě insolvenční řízení z roku 2014. Návrhy mají ale téměř shodnou podobu jako ten týkající se Trevosu.

Firmy ochrání částečně novela insolvenčního zákona

Šikanózní insolvenční návrhy jsou v Česku stále běžné. Alespoň částečnou ochranu by firmám měla poskytnout novela insolvenčního zákona, která je už v Senátu.

Přináší totiž institut předběžného posouzení insolvenčního návrhu. Pokud má insolvenční soud v předběžném posouzení pochybnosti o důvodnosti návrhu, může rozhodnout, že se návrh v insolvenčním rejstříku nezveřejní.

„Na posouzení budou mít soudci sedm dní. Tím se hned v prvotní fázi předejde poškození účelově podaným insolvenčním návrhem, což je tím nejúčinnějším trestem,“ řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.