Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům...

Trevos zaměstnává v Turnově přes 250 lidí, patří k největším evropským výrobcům průmyslových světel. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chce nás zničit insolvenční mafie, tvrdí Trevos a ukázal dokumenty

  • 77
Turnovský podnik Trevos se po několika pokusech „insolvenční mafie“ finančně zlikvidovat firmu rozhodl k ráznému kroku. Vystavil na internetu zveřejnitelné dokumenty týkající se insolvenčních návrhů údajně vedených snahou o dehonestaci prosperujícího severočeského rodinného podniku. V rámci jednoho z nich došlo i k fiktivní změně majitele společnosti. Firma o kroku informovala v pondělní tiskové zprávě.

„Rozhodli jsme se hrát o své dobré jméno s otevřeným hledím,“ uvedl Vilém Šulc, člen představenstva Trevosu. Podle něj je zarážející, že české soudy nemají povinnost zkoumat pravost předkládaných dokumentů. Firma proto přistoupila k ráznému kroku – zveřejnila dokumenty týkající se insolvenčních návrhů na společnost na adrese www.posvitmesinasikanu.cz.

Falešné razítko, neexistující majitelé. Soud povolil ukradení firmy

Vrcholem agresivity zahraničních útočníků byl podle vedení Trevosu pokus o úplné převzetí firmy neexistujícími zahraničními fyzickými osobami na základě padělaných dokumentů. O tom, že české soudy skutečně zapsaly do obchodního rejstříku do vedení Trevosu lidi, kteří podle mezinárodní informační služby Interpolu neexistují, informoval iDNES.cz letos v létě.

Převod firmy na fiktivní majitele, který nikdy ve skutečnosti neproběhl, tehdy potvrdil i vrchní soud. Dokumenty, které změnu majitele společnosti potvrzovaly, byly přitom padělané.

Pětkrát neoprávněně do insolvence

Mluvčí královéhradeckého soudu Jan Kulhánek uvedl, že soudy zapisují změny do veřejného rejstříku na základě předložených listin. „Soud v řízení o návrhu na zápis do veřejného rejstříku nemůže přezkoumávat pravost úředně ověřených listin,“ prohlásil Kulhánek. 

V zákoně o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob je ale mezera, což potvrzuje i případ Trevosu. Ministerstvo spravedlnosti, pod které rejstříkové soudy spadají, v minulosti tvrdilo, že falzifikát dokumentu jako pro doložení změny majitele nestačí.

Firma to stejně jako v minulosti zamítnuté insolvenční návrhy označuje za útoky insolvenční mafie ve snaze poškodit dobré jméno společnosti.

Trevos se v minulosti ocitl v síti insolvenčních útoků celkem pětkrát. Firma se jim ve všech případech úspěšně ubránila.  O tom, že největší český výrobce průmyslových a kancelářských svítidel Trevos na insolvenci nevypadá, hovoří i hospodářský výhled firmy na letošní rok. Společnost očekává tržby na hranici 900 milionů korun, přičemž 80 procent produkce aktuálně vyváží do 65 zemí zemí světa.