Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Insolvenční správce smetl ze stolu požadavky Česka na rezervní naftu

  • 50
Německý insolvenční správce Mirko Möllen předběžně neuznal žádnou z českých pohledávek po zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. Ta v Bavorsku skladovala pro stát rezervní zásoby nafty. Česku tak hrozí škoda až 1,8 miliardy korun.

„Insolvenční správce před okresním soudem v německém městě Weilheim in Oberbayern předběžně popřel všechny pohledávky České republiky vůči společnosti Viktoriagruppe,“ oznámil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavel Hortig. Informaci iDNES.cz potvrdil i mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka.

Česká republika přihlásila celkem tři pohledávky v celkové hodnotě zhruba 1,8 miliardy korun. Jedna z nich za uskladněnou naftu však byla přihlášena podmíněně. SSHR chtěla přednostně dosáhnout uznání majetkového práva na naftu v hodnotě 1,2 miliardy korun.

Kauza Viktoriagruppe

duben 2004 Správa státních hmotných rezerv uzavřela s firmou Viktoriagruppe smlouvu o skladování nafty v ČR. 

závěr roku 2004 Podpis Mezinárodní smlouvy o skladování nouzových zásob mezi Českem a Německem.

únor 2010 Byl uzavřen dodatek umožňující Česku skladovat naftu v Německu. 

září 2014 Vydán exekuční příkaz na Viktoriagruppe kvůli mnohamilionovým dluhům na daních.

8. prosince 2014 Viktoriagruppe na sebe podala v Německu návrh na insolvenci.

23. ledna 2015 Předběžný insolvenční správce neuznal vlastnické právo SSHR k zásobám nafty.

16. března 2015 SSHR přihlásila pohledávky ve výši 300 milionů korun a podmíněně také pohledávku ve výši 1,2 miliardy za naftu, která je v německém Kraillingu uskladněna.

 24. března 2015 Proběhla první schůze věřitelů.

Také to však správce Mirko Möllen neuznal. Podle Hortiga úřady nyní zjišťují, jaké důvody správce k rozhodnutí vedly. „Pokud nezmění názor, podá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v dané věci žalobu,“ dodal Hortig.

Již v lednu ale insolvenční správce předběžně neuznal český nárok na naftu v Kraillingu. Argumentoval tehdy například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Předseda SSHR Pavel Švagr s verdiktem nesouhlasí. „Veškerou relevantní dokumentaci jsme doložili, což ostatně správce potvrdil. Z porovnání našich i jeho dokladů jasně vyplývá, že k žádnému smísení nafty nemohlo v Kraillingu dojít, protože po celou dobu od roku 2010 tam nebyla jiná nafta, než nafta českého státu,“ reagoval Švagr.

Podle něj teď českému státu nezbývá než bránit se soudní cestou. „Požádám Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby tuto žalobu co nejdříve podal. Já jsem totiž jednoznačně přesvědčen, že to, co je v Německu, patří českému státu,“ dodal.

Česká republika skladovala v Kraillingu u Mnichova naftu, která by pokryla dvoudenní spotřebu Češka, od roku 2010. O provozovateli skladu, společnosti Viktoriagruppe, přitom od začátku kontraktu panovaly kvůli nejasným majitelům pochybnosti. Loni v létě při kontrole SSHR zjistila, že část české nafty v zásobnících chybí. V prosinci pak vedení podalo na firmu insolvenční návrh.