Miliardář Fait bude řezat dřevo, prodej nejmodernější pily je potvrzen

  11:57aktualizováno  11:57
Po více než měsíčním průtahu schválila insolvenční správkyně prodej pil zkrachovalého dřevařského holdingu Less. Novým vlastníkem se tak stane brněnská skupina Jet Investment miliardáře Igora Faita, která ve výběrovém řízení podala nejvyšší, více než půlmiliardovou nabídku.

Ilustrační snímek | foto: Dušan Tománek, MAFAiDNES.cz

Insolvenční správkyně Monika Cihelková v pátek podepsala příslušné dokumenty a potvrdila tak výsledek tendru na prodej společnosti Less & Timber. Firma byla součástí dřevařské skupiny Less podnikatele Jana Mičánka, která zkrachovala před dvěma lety. Ze čtrnáctí zájemců nabídla nejvyšší cenu 582 milionů korun skupina Jet Investment, za níž stojí Igor Fait. Výše nabídky byla jediným kritériem.

Do portfolia Jet Investment tak nově spadne podnik se třemi pilami v Čáslavi, Bohdanči a Dlouhé Vsi u Sušice. Součástí transakce je dále provoz na výrobu lepeného hranolu v Klášterci nad Orlicí a dceřiná společnost Less & Energy provozující elektrárnu na spalování biomasy.

Především pila v Čáslavi patří k nejmodernějším v Česku. Byla zprovozněna před pěti lety a její výstavba spolykala téměř dvě miliardy korun. Tato investice byla jedním z důvodů krachu Less.

Brněnská skupina považuje nákup Less & Timber za dlouhodobou investici a počítá s tím, že v pilách zachová výrobu. „Závod Less & Timber byl pro nás od začátku velice přitažlivým aktivem, které také přilákalo nemalý počet zájemců,“ okomentoval potvrzení transakce Fait. V příštím roce plánuje nastartovat revitalizaci společnosti a postupně chce i navyšovat řady stávajících 290 zaměstnanců.

Komplikovaná soutěž

Prodej společnosti v rámci insolvenčního řízení se neobešel bez komplikací. Soutěž zorganizovaná Citibank jakožto jedním z věřitelů zkrachovalého holdingu, proběhla v září. Už v polovině října pak dala banka insolvenční správkyni pokyn k podpisu smlouvy s vítězem.

Jeden z neúspěšných uchazečů si však stěžoval na nerovné podmínky a správkyně se uchýlila k neobvyklému kroku. Zveřejnila výši nabídky Jet Investment a vyzvala případně zájemce k jejímu přebití. Zástupci věřitelů i kupujícího si proto stěžovali na zbytečné průtahy.

Skupina Jet Investment se soustředí na akvizice a restrukturalizace středně velkých společností výrobního průmyslu. Do jejího portfolia patří především strojní a textilní podniky. Souhrnné tržby všech společností Faitovy skupiny se pohybují kolem pěti miliard.

Holding Less byl jednou z největších dřevařských společností v Česku s miliardovými tržbami, která profitovala především z obchodů s Lesy České republiky. Právě spory o cenu dřeva se státním podnikem však v roce 2012 vedly vedle vysokých úvěrů k jejímu pádu. 

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Kompromis. Mzdy vzrostou alespoň o pět procent, dohodli se odboráři s ČEZ

Ilustrační snímek

Odboráři integrovaných dceřiných firem skupiny ČEZ, mezi které patří mimo jiné společnosti ČEZ Distribuce a ČEZ ESCO,...

Chile pokračuje ve fotovoltaické renesanci, opět zde uspěla česká firma

Solární elektrárna u marockého města Ouarzazate je největší na světě.

Česká fotovoltaická skupina Solek Group dodá do Chile solární panely odpovídající výkonu zhruba 100 megawattů (MW)....

Do sídla Deutsche Bank vtrhlo 170 policistů. Jdou po Panama Papers

Německá banka Deutsche Bank

Sto sedmdesát policistů ve čtvrtek „obracelo šuplíky“ a vyslýchalo zaměstnance v sídle největší německé banky Deutsche...

Najdete na iDNES.cz