Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce: Carrefour klamal

  1:00aktualizováno  1:00
Masivní slevy, při nichž se obchodníci předháněli, kdo nejvíc srazí ceny u co největšího množství zboží, probíhaly v Česku zřejmě naposledy v živelné a nepřehledné podobě. Stát brzy nakáže, kdy výprodej začne a kdy musí skončit. Zároveň striktně stanoví, jaké zboží obchodníci smějí označit "sleva".

Kontroly v hypermarketech francouzské firmy Carrefour prokázaly, že při velkých výprodejích nakonec zákazníci nenašli ve slevách vše, na co je obchodník lákal svými inzeráty a letáky.

"Závady jsme našli v Plzni, Ústí nad Labem a Brně. Zahájili jsme správní řízení a řetězci hrozí až milionová pokuta. Kdyby takové chování opakoval, můžeme ji zvýšit až na dva miliony," říká šéf České obchodní inspekce Jiří Pěkný.

Největší překvapení mohli zažít návštěvníci Carrefouru v Plzni. Když tam kontroloři přinesli zlevněné zboží k pokladně, zaplatili víc, než Carrefour deklaroval v letácích a na cenovkách rozmístěných na regálech.

"Cena měla být 150 korun, ale naúčtovali nám 195 u tří položek," popisuje závěr kontroly Pěkný. "V Brně zase několik druhů zboží ve slevě schovávali ve skladu a chtěli je dát do obchodu až druhý den. To sice není porušení zákona, ale lákat lidi do obchodu opětovně je krajně neetické," dodává.

Carrefour se brání, že při tak obrovském obratu zboží se lze těžko ubránit chybám a že rozhodně neklamal úmyslně. "Není naší politikou lákat zákazníky nefér. Musela to být chyba. Zboží kontrolujeme každý den. Dovedete si však představit, co způsobí ty davy lidí v prodejně. Cedulky odpadávají, zboží je zpřeházené," říká mluvčí Jana Havlíčková.

Inspektoři vidí chování Carrefouru jako klamání zákazníků a okamžitě informovali o dění v obřích prodejnách ministra průmyslu a obchodu, který sám kontroly nařídil, když počátkem týdne vypuklo kvůli slevám doslova nákupní šílenství.

Úřady teď přispěchají se zpřísněním zákona o ochraně spotřebitele. "Vadí nám, že se tady evropské firmy chovají tak divoce, jak by si doma vůbec nedovolily. Je to za hranicí etiky. Budeme zpřísňovat zákon," řekl ve čtvrtek mluvčí ministra Ivo Mravinac.

Úřad zaplavila vlna stížností zklamaných kupujících na to, že letošní slevy byly v mnoha případech jen obchodním trikem, jak znovu přivábit lidi k nákupním košíkům a přimět je k dalším útratám. Na čtyřicet inspektorů teď bude celý leden zkoumat všechny ostatní řetězce.

Od příštího roku už bude obchodníky krotit přísnější zákon a slevy budou zřejmě jen ve vymezených termínech a pouze na zboží, které ještě obchodník umí nabídnout v zákonem stanoveném množství. Lákat zákazníky na posledních šest kousků nějakého výrobku už nepůjde.

"Nemáme nic proti slevám, ale musí v tom být řád. Ve Francii jsou výprodeje jen v červenci a v lednu," říká šéf inspekce Pěkný.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz