Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medy opět propadly. Polovina kontrolovaných vzorků byla ředěná

  12:17aktualizováno  15:21
Jiná sklenička, stejný příběh. V českých obchodech jsou stále falšované medy. Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli vážné nedostatky u poloviny z 25 odebraných vzorků. Medy se nejčastěji šidily přidáním sirupů a jiných cukrů. Bez jednoho vzorku všechny falšované medy pocházely ze směsi medů ze zemí EU a mimo EU.

Ilustrační snímek | foto: repro

Ředění sirupy, dobarvování karamelem, nepovolené množství látky, která indikuje přehřívání medu. To jsou nejčastější prohřešky, kvůli kterým zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce správní řízení s několika výrobci. Devět z 12 nevyhovujících vzorků pocházelo od firmy JSG med.

Noční můra českých včelařů: ředěný med zahuštěný sirupem

"U všech nevyhovujících vzorků medu laboratorní analýza prokázala parametry, které jsou považovány za důkaz falšování," uvedl mluvčí Martin Štoll. Převážná část vzorků pocházela z regálů tuzemských řetězců. Kromě drobných prodejců byly tyto medy k dostání i v řetězcích Globus, Tesco a Billa.

Kontroly nejsou objektivní, brání se JSG med

Společnost JSG med však zpochybňuje testy prováděné inspekcí. Tvrdí například, že SZPI využívá laboratoř, která používá mezinárodně neuznané metody a postupuje nad rámec zákonných předpisů. "Naopak, na základě podnětu SZPI u naší společnosti Státní veterinární správa iniciovala kontrolu a vzhledem k tomu, že tato na rozdíl od SZPI postupuje v souladu se zákonem, nezjistila u našich výrobků žádné pochybení," brání se předsedkyně představenstva JSG med Gabriela Straková. Podle ní kontroly nejsou objektivní.

Veškeré nevyhovující vzorky JSG med propadly mimo jiné kvůli množství látky d13c, která ukazuje na ředění sirupy nebo cizími cukry. Firma nesouhlasí s tím, že parametr není schválený. "Je navíc takto stanoven jen v jediné laboratoři, přičemž druhá laboratoř má stanoven jiný interval," dodala.

Dva nevyhovující vzorky (podle kontrol SZPI) distribuovala společnost Grocery CZ, jeden vzorek pocházel od firmy Alnatura. Posledně jmenovaný jako jediný nebyl ze směsi medů z EU a mimo EU. Pocházel z Rakouska, byl vyroben v Německu a nevyhověl kvůli přítomnosti oligosacharidů, to znamená, že jej někdo naředil cukry nebo sirupem.

Odebráno bylo celkem 25 vzorků, šidila se tedy téměř polovina z nich. To však neznamená, že by na pultech tuzemských obchodů byl každý druhý med šizený. Kontrola si totiž vytipovala pravděpodobné provinilce.

Vyhláška, která upravuje podmínky výroby medu zakazuje kromě jiného druhu medu přimíchávání jakýchkoliv jiných látek. Loni nevyhovělo požadavkům vyhlášky téměř 50 procent medů, které inspekce odebrala v maloobchodní síti.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Zemědělci mapují škody kvůli suchu. Zdraží pečivo, mák, ale i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz