Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Medy opět propadly. Polovina kontrolovaných vzorků byla ředěná

  12:17aktualizováno  15:21
Jiná sklenička, stejný příběh. V českých obchodech jsou stále falšované medy. Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli vážné nedostatky u poloviny z 25 odebraných vzorků. Medy se nejčastěji šidily přidáním sirupů a jiných cukrů. Bez jednoho vzorku všechny falšované medy pocházely ze směsi medů ze zemí EU a mimo EU.

Ilustrační snímek | foto: repro

Ředění sirupy, dobarvování karamelem, nepovolené množství látky, která indikuje přehřívání medu. To jsou nejčastější prohřešky, kvůli kterým zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce správní řízení s několika výrobci. Devět z 12 nevyhovujících vzorků pocházelo od firmy JSG med.

Noční můra českých včelařů: ředěný med zahuštěný sirupem

"U všech nevyhovujících vzorků medu laboratorní analýza prokázala parametry, které jsou považovány za důkaz falšování," uvedl mluvčí Martin Štoll. Převážná část vzorků pocházela z regálů tuzemských řetězců. Kromě drobných prodejců byly tyto medy k dostání i v řetězcích Globus, Tesco a Billa.

Kontroly nejsou objektivní, brání se JSG med

Společnost JSG med však zpochybňuje testy prováděné inspekcí. Tvrdí například, že SZPI využívá laboratoř, která používá mezinárodně neuznané metody a postupuje nad rámec zákonných předpisů. "Naopak, na základě podnětu SZPI u naší společnosti Státní veterinární správa iniciovala kontrolu a vzhledem k tomu, že tato na rozdíl od SZPI postupuje v souladu se zákonem, nezjistila u našich výrobků žádné pochybení," brání se předsedkyně představenstva JSG med Gabriela Straková. Podle ní kontroly nejsou objektivní.

Veškeré nevyhovující vzorky JSG med propadly mimo jiné kvůli množství látky d13c, která ukazuje na ředění sirupy nebo cizími cukry. Firma nesouhlasí s tím, že parametr není schválený. "Je navíc takto stanoven jen v jediné laboratoři, přičemž druhá laboratoř má stanoven jiný interval," dodala.

Dva nevyhovující vzorky (podle kontrol SZPI) distribuovala společnost Grocery CZ, jeden vzorek pocházel od firmy Alnatura. Posledně jmenovaný jako jediný nebyl ze směsi medů z EU a mimo EU. Pocházel z Rakouska, byl vyroben v Německu a nevyhověl kvůli přítomnosti oligosacharidů, to znamená, že jej někdo naředil cukry nebo sirupem.

Odebráno bylo celkem 25 vzorků, šidila se tedy téměř polovina z nich. To však neznamená, že by na pultech tuzemských obchodů byl každý druhý med šizený. Kontrola si totiž vytipovala pravděpodobné provinilce.

Vyhláška, která upravuje podmínky výroby medu zakazuje kromě jiného druhu medu přimíchávání jakýchkoliv jiných látek. Loni nevyhovělo požadavkům vyhlášky téměř 50 procent medů, které inspekce odebrala v maloobchodní síti.

Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Najdete na iDNES.cz