Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: repro

Medy opět propadly. Polovina kontrolovaných vzorků byla ředěná

  • 97
Jiná sklenička, stejný příběh. V českých obchodech jsou stále falšované medy. Kontroloři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce našli vážné nedostatky u poloviny z 25 odebraných vzorků. Medy se nejčastěji šidily přidáním sirupů a jiných cukrů. Bez jednoho vzorku všechny falšované medy pocházely ze směsi medů ze zemí EU a mimo EU.

Ředění sirupy, dobarvování karamelem, nepovolené množství látky, která indikuje přehřívání medu. To jsou nejčastější prohřešky, kvůli kterým zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce správní řízení s několika výrobci. Devět z 12 nevyhovujících vzorků pocházelo od firmy JSG med.

Noční můra českých včelařů: ředěný med zahuštěný sirupem

"U všech nevyhovujících vzorků medu laboratorní analýza prokázala parametry, které jsou považovány za důkaz falšování," uvedl mluvčí Martin Štoll. Převážná část vzorků pocházela z regálů tuzemských řetězců. Kromě drobných prodejců byly tyto medy k dostání i v řetězcích Globus, Tesco a Billa.

Kontroly nejsou objektivní, brání se JSG med

Společnost JSG med však zpochybňuje testy prováděné inspekcí. Tvrdí například, že SZPI využívá laboratoř, která používá mezinárodně neuznané metody a postupuje nad rámec zákonných předpisů. "Naopak, na základě podnětu SZPI u naší společnosti Státní veterinární správa iniciovala kontrolu a vzhledem k tomu, že tato na rozdíl od SZPI postupuje v souladu se zákonem, nezjistila u našich výrobků žádné pochybení," brání se předsedkyně představenstva JSG med Gabriela Straková. Podle ní kontroly nejsou objektivní.

Veškeré nevyhovující vzorky JSG med propadly mimo jiné kvůli množství látky d13c, která ukazuje na ředění sirupy nebo cizími cukry. Firma nesouhlasí s tím, že parametr není schválený. "Je navíc takto stanoven jen v jediné laboratoři, přičemž druhá laboratoř má stanoven jiný interval," dodala.

Dva nevyhovující vzorky (podle kontrol SZPI) distribuovala společnost Grocery CZ, jeden vzorek pocházel od firmy Alnatura. Posledně jmenovaný jako jediný nebyl ze směsi medů z EU a mimo EU. Pocházel z Rakouska, byl vyroben v Německu a nevyhověl kvůli přítomnosti oligosacharidů, to znamená, že jej někdo naředil cukry nebo sirupem.

Odebráno bylo celkem 25 vzorků, šidila se tedy téměř polovina z nich. To však neznamená, že by na pultech tuzemských obchodů byl každý druhý med šizený. Kontrola si totiž vytipovala pravděpodobné provinilce.

Vyhláška, která upravuje podmínky výroby medu zakazuje kromě jiného druhu medu přimíchávání jakýchkoliv jiných látek. Loni nevyhovělo požadavkům vyhlášky téměř 50 procent medů, které inspekce odebrala v maloobchodní síti.