Inspekce odhalila pančované víno, veltlínské bylo ze tří čtvrtin voda

  11:25aktualizováno  11:25
Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v několika vinotékách na jihu Moravy nekvalitní sudové víno. V jednom případě obsahovalo "víno" dokonce přes sedmdesát procent přidané vody. Výrobce i prodejce odmítají, že by chyba byla na jejich straně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Asi největší šok čekal kontrolory ve vinotéce patřící Vinařství U Kapličky v Zaječí na Břeclavsku a rovněž tak i v pražské vinotéce stejné firmy. Prodejny tam mimo jiné nabízely sudové víno Veltlínské zelené od firmy Livi Dubňany. Pro toto víno by se ale spíš hodilo označení vinný střik. Podle laboratorních zjištění obsahovalo totiž ze 73 procent vodu.

Takový údaj omráčil i zkušené vinaře. "Z třiasedmdesáti procent přídavek vody? To se pletete, to asi nebude víno, to by dost dobře nešlo," nevěřícně kroutil hlavou třeba předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

A testované víno propadlo i v dalších zjištěních. "Ve vůni a chuti bylo netypické po nežádoucích biologických procesech," tlumočil závěry kontrolorů mluvčí Státní zemědělské a potravinářská inspekce Michal Spáčil.

Podobně dopadlo i jakostní víno Müller Thurgau, jež pocházelo rovněž od firmy Livi Dubňany. Naředěno bylo z 19 procent, vůně a chuť byla také nevalná a navíc zjištěný obsah alkoholu neodpovídal tomu deklarovanému.

Jsme jen prodejci vína, brání se firma

Koncového prodejce, tedy vinotéku v Zaječí, čeká kvůli tomu pokuta ve správním řízení. Firma Vinařství U Kapličky se ale brání.

"V naší vinotéce jsme jen prodejci tohoto vína. Tímto jsme navíc byli poškozeni distributorskou firmou, která k nám toto víno vozí a jež nakoupila ve firmě Livi Dubňany," uvedl Rostislav Žďárský z Vinařství U Kapličky. Hned, jak se vinařství o problému dozvědělo, vyměnilo svého dodavatele sudových vín.

Brání se však i majitel společnosti Livi Dubňany Miroslav Chytil. Přestože jeho firma byla s podobnými praktikami spojována i předloni v případě burčáku, odmítá, že by špatné víno pocházelo právě od nich.

Chytil tvrdí, že do takzvaného KEG sudu (speciální sud vyvinutý pro sterilní skladování nápojů), v němž se sudové víno prodává, může kdokoliv přilít vodu v jakékoliv části jeho distribuce ke spotřebiteli. "Tento KEG sud tak lze naředit třeba i přímo v prodejně. Někdo tak prostě zneužívá naši značku, to bohužel neovlivním," řekl Chytil.

Rostislav Žďárský je ale přesvědčen o opaku. "KEG sud neotevřete, je pod tlakem. A navíc toto víno není z tolika procent ředěné vodou. Jde o víno, které je přímo vyrobeno z vody a kvasnic, takzvaný kvasničák. Proto tam našli přes sedmdesát procent vody. Možná to výrobce také někde nakoupil, nenechal si ale udělat žádný rozbor a prodal jej dál," komentoval šéf vinařství ze Zaječí.

Kdo tedy víno pančoval, není dosud jasné. Podle předsedy Svazu vinařů Jiřího Sedla se ale právě častými kontrolami dá alespoň tomuto nechvalnému jevu zamezit. "Zcela vymýtit se to ale nepodaří zřejmě nikdy," dodal.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce slibuje, že s kontrolami jen tak neskončí. "I letos jim budeme věnovat zvýšenou pozornost," ujistil mluvčí Spáčil.

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Česko řeší, co s plastovým odpadem. Brzy jej nebude možné ukládat na skládky

Ilustrační snímek

Hromada plastových obalů, které se hrnou v Česku na trh, každoročně roste. Aktuálně jich na osobu připadá 21 kilogramů...

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Najdete na iDNES.cz