Intel a spol. zasáhl drtivý pád

Rychlé bohatnutí na prudkém růstu dravých akcií telekomunikačních a technologických firem skončilo. Po jarním propadu menších společností zasahuje poslední pád cenných papírů i tradiční, velké a ziskové podniky: Intel, Yahoo, Motorola či Nokia. Rovněž telekomunikační kolosy jako Deutsche Telekom nebo British Telecom ztratily na burze během několika dní desítky procent. "Investoři jsou opatrnější a více se ptají po ziscích, které doposud kvůli atraktivnosti a módnosti tohoto odvětví trochu přehlíželi," říká k tomu analytik Československé obchodní banky Vladimír Modrý.

Přednímu internetovému portálu Yahoo nyní k úspěchu na burze nepomohly ani rekordní finanční výsledky. Obrat mu vzrostl o devadesát procent na 295,5 milionu dolarů, čistý zisk se více než zdvojnásobil na 81 milionů. Akcie ovšem zareagovaly téměř okamžitým poklesem o dvacet procent. Investory tak více zaujal pokles počtu inzerentů na portále. Po jarním pádu akciového trhu totiž řada inzerujících internetových firem buď zkrachovala, nebo se potýká s nedostatkem financí. „Hospodářská situace sice není zlá a výpadek webových firem se podařilo nahradit příjmy od jiných, ale cena akcií Yahoo je nastavená nejméně na padesátiprocentní růst po nejbližší roky. Proto vnímali investoři úbytek inzerentů jako špatnou zprávu pro budoucnost a poslali akcie dolů,“ míní analytik Delta Securities Branislav Gál.

Mezi technologickými firmami po tomto přístupu finančních trhů zavládlo roztrpčení. „Probudím se a vidím, že akcie Yahoo spadly, protože firma si ve čtvrtletí polepšila jen o devadesát procent. Nevím, jak to nazvat jinak než přemrštěnou reakcí,“ nechal se slyšet šéf výrobce procesorů Intel Craig Barrett. Nenaplněná očekávání makléřů zasáhla i jeho. Intel za necelé tři týdny propadl o pětapadesát procent na roční minimum okolo pětatřiceti dolarů, protože oznámil pomalejší růst svých příjmů.

Na dvouletém minimu se ocitl i Microsoft, ovšem u něj se spekuluje o tom, že jde o reakci na snahu firmy opticky si zhoršit hospodaření kvůli projednávání antimonopolního sporu s vládou USA. „Období internetového nadšení se dostává do konečné fáze. Odliv peněz zasahuje i hlavní tituly burzy, a pokud se něco dramatického nestane, přesune se zájem investorů do jiných sektorů,“ míní Gál.

Kdysi trpěliví investoři jsou nyní velmi citliví na odhady budoucích příjmů. Americký výrobce telekomunikačních zařízení Motorola zvýšil meziročně zisk o 66 procent, obchodníci ovšem vzápětí srazili jeho akcie na burze o patnáct procent. Příčina? Nižší očekávané zisky z prodeje mobilních telefonů pro příští rok. Náhle se propadly i akcie hlavních konkurentů, Nokie a Ericssonu. „Z výsledků Motoroly se dalo usuzovat, že výroba mobilních telefonů je slabší vzhledem k nižšímu prodeji telefonních přístrojů,“ řekl analytik společnosti Chase H&Q Ed Snyder.

Tyto firmy, které zároveň patří mezi hlavní dodavatele technologií pro telefonní sítě, zasáhl i odliv investic z telekomunikací. „Tento vývoj poznamenaly draze získané licence na další generaci mobilní sítě UMTS. Tady šel trochu stranou zdravý rozum. Například v Německu, kde se platilo přes šestnáct miliard marek za licenci, už je na pováženou, jestli šlo o prestiž být u toho, nebo dobře vykalkulované vítězství,“ míní Modrý.

Hůře se vede společnostem i na trzích, kde se dosud tyto licence neudělovaly, nebo se jako třeba v asijských zemích rozdávaly zdarma. Firmy totiž zatěžují také masivní investice do infrastruktury, například optických sítí, a obrovské náklady zatíží hospodaření firem na mnoho let dopředu. „Technologie se navíc může za pár let změnit a ukáže se, že firmy nevsadily na úplně správnou kartu. To je třeba případ WAP u mobilních telefonů, který zatím nebyl komerčně tak úspěšný, jak se čekalo,“ dodává Gál.