Inteligentní účty: pozor na pojištění

Pro klienty, kterým pravidelně přibývá na běžný účet větší množství peněz, se hodí takzvané inteligentní účty. Ty umožňují automatické převody peněz, které přesahují stanovenou částku, na výhodněji úročené účty nebo do vybraných podílových fondů.

Avšak pozor! Zatímco úspory na běžných a termínovaných účtech v bankách jsou pojištěny, u podílových fondů žádná pojistka není. Od okamžiku, kdy jsou peníze automaticky převedeny do fondu, platí pro ně stejná rizika i výhody jako při běžném investování peněz do podílového fondu. Tedy: obecně vyšší riziko poklesu hodnoty investice, ale také pravděpodobnost vyššího výnosu.

To platí zvláště u fondů smíšených a akciových, zatímco fondy peněžního trhu jsou téměř tak bezpečné jako bankovní vklady. Právě v možnosti převodu do podílových fondů je asi zásadní rozdíl v nabídce inteligentních účtů. Člověk s vysokým pravidelným příjmem bude mít zřejmě větší zájem o pravidelné investování přebytečných částek do podílového fondu - třeba aby si takto vytvářel rezervu do důchodu.

Lidem s nižšími příjmy budou zřejmě stačit převody nadlimitních částek na termínované vklady. Některé banky nabízejí i opačný směr toku peněz. Když částka na běžném účtu klesne pod stanovený limit, je z termínovaného účtu doplněna při jeho nejbližší splatnosti.

Například Citibank nabízí vyrovnávání stavu na účtu dokonce s denní aktualizací. Každý den se tedy kontroluje, kolik peněz je na běžném účtu a kolik na spořícím, a podle toho se peníze převedou.

Kdo chce, aby měl všechny peníze kdykoli k dispozici, měl by zvolit takovou banku, která v rámci inteligentních účtů převádí nadlimitní částky na spořící netermínované účty. Z těch může vybrat peníze kdykoli na požádání, stejně jako z běžného účtu. To umožňuje například Raiffeisenbank prostřednictvím svého Efekt Konta, nebo GE Capital Bank - ta převádí nadlimitní zůstatky na spořící účet, z kterého je možno peníze kdykoli bez výpovědí vybrat, nebo na klasický revolvingový termínovaný účet.