Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Největší stavitel paneláků zkrachoval, Intermu dohnaly dluhy

  10:38aktualizováno  10:38
Krize minulých let ve stavebnictví má další velkou oběť. Zkrachovala společnost Interma, která postavila tisíce bytů zejména na severu Čech.

Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní dotací. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Krajský soud vyhověl návrhu majitelů a poslal firmu do úpadku. Konkurz viděli jako jedinou možnost. Firma už nezvládala splácet své závazky, které podle insolvenčního návrhu přesahují 125 milionů korun.

Další osud firmy, která několik let patřila pod německý stavební gigant Hochtief, mají v rukou věřitelé. Bez práce je šedesát lidí, které firma zaměstnávala.

Na Intermu tvrdě dopadla krize ve stavebnictví i to, že se dlouho zaměřovala jen na stavbu bytů. „Naším zásadním problémem byla příliš velká orientace na výstavbu bytů a především vlastní developerské projekty,“ napsal šéf firmy Jan Plocek do výroční zprávy za rok 2010. Včera nebyl k zastižení.

V roce 2013 najala poradenskou firmu M.C. Triton, aby ji poradila se zlepšením ekonomické situace. To se podařilo, ale jen na chvíli. V druhé polovině loňského roku se podle insolvenčního návrhu začaly ale vršit ekonomické problémy.

„Osmiměsíční zpoždění smluvního příjmu z prodeje nepotřebného majetku narušilo plán plateb a splátkových dohod s věřiteli dlužníka,“ uvedla firma v insolvenčním návrhu.

Už během loňského roku Interma prodávala řadu svých nemovitostí v Liberci, například volné pozemky v Rochlici, řada z nich je stále na prodej.

Firma současně začala mít problémy s pohledávkami vůči některým zákazníkům a přestala některé závazky splácet. Financující Česká spořitelna navíc chtěla okamžitě proplatit úvěr ve výši 65 milionů korun.

K tomu navíc firma nezískala potřebný počet zakázek a začala mít problém s jinými stavbami. Firma proto na sebe podala insolvenční návrh, soud už ji poslal do úpadku. Schůze věřitelů je naplánovaná na květen.

Společnost vyrostla na stavbách družstevních a sociálních bytů

Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní dotací, v Liberci postavila například kompletně sídliště v Zeleném údolí a na Nové Rudě či byty Vlnařská a v Harcově, stavěla také byty pro mistrovství světa v lyžování v ulici Krejčího.

To vše na svých pozemcích, které na pomezí Rochlice a Vratislavic v devadesátých letech získala.

V Jablonci je Interma podepsaná pod projektem sídliště Horní Proseč, postupně firma expandovala například do Mladé Boleslavi a Vrchlabí.

Většina domů je z panelů, v Česku nikdo z developerů tak masivně panely nevyužíval. Firma totiž má svoji panelárnu v Příšovicích. V dobách své největší slávy měla firma tržby kolem miliardy korun.

Přes sedm let patřila Interma společnosti Hochtief, německá společnosti ji ale prodala v roce 2010 původním majitelům.

Orientace na jiné projekty znamenala v podání Intermy například i zakázku na stavbu Všesportovního areálu Obří sud na Javorníku, kde ale auditoři našli chyby a chtějí po investorovi vrátit 27 milionů korun z evropské dotace. Investor proti rozhodnutí podal správní žalobu.

Krach Intermy by neměli nijak pocítit obyvatelé městských bytů v Liberci, která má Interma ve správě. Už v roce 2010 firma založila samostatnou společnost Interma byty, která dělá správcovskou činnost. Jí se krach nedotýká.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Ikea otevře v Praze nový obchod. Zákazníci v něm nezabloudí, bude malý

Marek Feltl, šéf švédského nábytkářského řetězce IKEA pro Česko, Slovensko a...

Pro další obří dům Ikea není v Česku místo. Nábytkářská firma přesto letos otevře v Praze novou prodejnu. Bude menší a...

Rozšíření Dukovan nesmí platit ČEZ, bijí na poplach malí akcionáři

Finanční analytik Michal Šnobr

Zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr žádá svolání mimořádné valné hromady ČEZ ještě před řádnou akcí, která...

Oetker před 100 lety způsobil revoluci v pečení. Vynalezl prášek do pečiva

Výroba německé společnosti Dr. Oetker v roce 1937 na obrazu malíře Carla...

Před sto lety, 10. ledna 1918, zemřel německý podnikatel August Oetker, zakladatel rodinné firmy Dr. Oetker. Původem...

Najdete na iDNES.cz