Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní...

Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní dotací. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Největší stavitel paneláků zkrachoval, Intermu dohnaly dluhy

  • 8
Krize minulých let ve stavebnictví má další velkou oběť. Zkrachovala společnost Interma, která postavila tisíce bytů zejména na severu Čech.

Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Krajský soud vyhověl návrhu majitelů a poslal firmu do úpadku. Konkurz viděli jako jedinou možnost. Firma už nezvládala splácet své závazky, které podle insolvenčního návrhu přesahují 125 milionů korun.

Další osud firmy, která několik let patřila pod německý stavební gigant Hochtief, mají v rukou věřitelé. Bez práce je šedesát lidí, které firma zaměstnávala.

Na Intermu tvrdě dopadla krize ve stavebnictví i to, že se dlouho zaměřovala jen na stavbu bytů. „Naším zásadním problémem byla příliš velká orientace na výstavbu bytů a především vlastní developerské projekty,“ napsal šéf firmy Jan Plocek do výroční zprávy za rok 2010. Včera nebyl k zastižení.

V roce 2013 najala poradenskou firmu M.C. Triton, aby ji poradila se zlepšením ekonomické situace. To se podařilo, ale jen na chvíli. V druhé polovině loňského roku se podle insolvenčního návrhu začaly ale vršit ekonomické problémy.

„Osmiměsíční zpoždění smluvního příjmu z prodeje nepotřebného majetku narušilo plán plateb a splátkových dohod s věřiteli dlužníka,“ uvedla firma v insolvenčním návrhu.

Už během loňského roku Interma prodávala řadu svých nemovitostí v Liberci, například volné pozemky v Rochlici, řada z nich je stále na prodej.

Firma současně začala mít problémy s pohledávkami vůči některým zákazníkům a přestala některé závazky splácet. Financující Česká spořitelna navíc chtěla okamžitě proplatit úvěr ve výši 65 milionů korun.

K tomu navíc firma nezískala potřebný počet zakázek a začala mít problém s jinými stavbami. Firma proto na sebe podala insolvenční návrh, soud už ji poslal do úpadku. Schůze věřitelů je naplánovaná na květen.

Společnost vyrostla na stavbách družstevních a sociálních bytů

Interma vyrostla především na stavbách družstevních a sociálních bytů se státní dotací, v Liberci postavila například kompletně sídliště v Zeleném údolí a na Nové Rudě či byty Vlnařská a v Harcově, stavěla také byty pro mistrovství světa v lyžování v ulici Krejčího.

To vše na svých pozemcích, které na pomezí Rochlice a Vratislavic v devadesátých letech získala.

V Jablonci je Interma podepsaná pod projektem sídliště Horní Proseč, postupně firma expandovala například do Mladé Boleslavi a Vrchlabí.

Většina domů je z panelů, v Česku nikdo z developerů tak masivně panely nevyužíval. Firma totiž má svoji panelárnu v Příšovicích. V dobách své největší slávy měla firma tržby kolem miliardy korun.

Přes sedm let patřila Interma společnosti Hochtief, německá společnosti ji ale prodala v roce 2010 původním majitelům.

Orientace na jiné projekty znamenala v podání Intermy například i zakázku na stavbu Všesportovního areálu Obří sud na Javorníku, kde ale auditoři našli chyby a chtějí po investorovi vrátit 27 milionů korun z evropské dotace. Investor proti rozhodnutí podal správní žalobu.

Krach Intermy by neměli nijak pocítit obyvatelé městských bytů v Liberci, která má Interma ve správě. Už v roce 2010 firma založila samostatnou společnost Interma byty, která dělá správcovskou činnost. Jí se krach nedotýká.