Internet na ulici jen tak nedojde

  • 15
Internet na ulici, podobně jako v telefonní budce? Krásná představa, se kterou před třemi lety přišly České Radiokomunikace spolu s firmou Český Internet. Výsledek? Přestože podle plánů provozovatelů už měly být na ulicích stovky až tisíce internetových budek, funguje jen jedna jediná - na pražském letišti v Ruzyni. Další jsou kvůli sporům mezi firmami v nedohlednu.

Zatímco prvotní projekt ustrnul a České Radiokomunikace se s Českým Internetem rozešly, vstoupil do hry třetí - Český Telecom. Ten chtěl do konce roku po celé republice vyzkoušet 30 internetových kiosků. První nainstaloval na Pražském hradě, odkud ho však musel na základě žaloby Českého Internetu odstranit.

"Projekt Českého Telecomu nám značně ztížil situaci a my teď musíme potenciálním investorům vysvětlovat, jak je možné, že náš projekt realizuje někdo jiný bez nás," říká Josef Hajkr z Českého Internetu.

Podle něj začala firma s Českým Telecomem pracovat na dokončení projektu. K jeho dokončení však nedošlo, protože Český Telecom prý ukončil jednání s tím, že o projekt nemá zájem. "Velikým překvapením pro nás bylo oznámení a zahájení realizace fakticky stejné akce právě Českým Telecomem," říká Hajkr.

"Stále pracujeme na tom, abychom projekt dokončili. Vzhledem k vysoké finanční náročnosti jsme se rozhodli nejprve zajistit financování a až poté spustit již dříve plánovaný pilotní provoz s 30 terminály. Vhodného investora stále hledáme," dodává.

O tom, kdo bude připojovat lidi z ulice na internet, musí rozhodnout soud, který projekt Českého Telecomu předběžným opatřením zastavil. Do konce roku si tak zřejmě 30 internetových kiosků podle slibu Českého Telecomu nikdo nevyzkouší.
Český Telecom hledá řešení.

Podle Jana Andera, šéfa projektu, by se společnost nejraději rozumně domluvila. "S Českým Internetem jsme se před rokem rozešli proto, že naše představy o obchodním plánu se lišily od těch jejich," vysvětluje Ander.

"My jsme si nakonec objednali ve světě běžně používané zařízení od firmy Kings," dodává. Kings podobné terminály dodal i britskému Telecomu. Podle zástupců Úřadu průmyslového vlastnictví budou celou věc řešit i jeho právníci.

Čeká ho návrh na určení užitného vzoru, který patří Českému Internetu, a posouzení, zda se shoduje s projektem Českého Telecomu. Ten má podle zástupců patentového úřadu možnost užitný vzor napadnout či prokázat novost či jiné technické řešení svého internetového kiosku.