Internetové bankovnictví může být levnější než klasické

  10:58aktualizováno  10:58
- Na tuzemském trhu dnes nabízejí internetové bankovnictví tři finanční ústavy Expandia, Investiční a Poštovní banka a nově Citibank. První dvě jmenované doporučují svůj produkt jednotlivcům i podnikatelům včetně malých živnostníků. Podle vyjádření Karla Tejkala z IPB právě oni mohou docenit, vzhledem k množství měsíčně provedených operací, pohodlí a cenu služby. Citibank se zatím zaměřila na firmy s ročním obratem vyšším než tři miliony korun.
Klasický běžný účet se nemůže co do komfortu jeho obsluhy s internetovou bankou rovnat. Zatímco v prvním případě běhá účetní, sekretářka či samotný podnikatel několikrát týdně do banky s příkazy k úhradě či pro výpisy z účtů, zaměstnanci firmy napojené na internet jen sedí v kanceláři a své peníze obsluhují pomocí počítače. Dle známého pravidla něco za něco se však zájemce logicky zeptá: Kolik za pohodlí zaplatím?

Dražší paušál skrývá operace bez poplatků

Z modelového příkladu fiktivní firmy, která za měsíc uskuteční okolo 180 bankovních operací, lze vyčíst následující. Za vedení účtu a prováděné operace v internetové bance zaplatí klient podobnou sumu jako na klasickém běžném účtu. Pokud nebude obchodovat se zahraničím, může se dostat v případě Citibank i na výrazně nižší cenu. Zatímco IPB si účtuje za vedení účtu měsíčně šedesát korun a Expandia řádově stokoruny, bance Citibank zaplatí majitel účtu za měsíc patnáct set korun.

Na rozdíl od dvou prvně jmenovaných však vyšší poplatek skrývá i ceny některých operací, zdarma jsou například nejběžnější domácí odchozí i příchozí platby. U IPB stojí příkaz k úhradě dvě koruny. V Expandii se platí za jednotlivé příkazy podle typu programu, který si podnikatel vybere.

Pokud počítá s více účetními položkami, je výhodnější zvolit dražší paušál Profi 500 za 630 korun, například jeden příkaz k úhradě do jiné banky ho pak přijde na 3,50 včetně jedné koruny za kanál Internet. Jestliže zvolí cenový program Profi 200 za 380 korun, zaplatí 4 koruny a při Profi za 200 korun 8 korun.

Internet lze pořídit jen pro styk s bankou

Dražší jsou u Citicorp platby do zahraničí do sta tisíc korun, nad tuto hranici naopak výhodné. Jeden takový příkaz k úhradě bude klienta stát, ať už posílá jakoukoli částku, tisíc korun. U zbývajících bank se poplatek vypočítává z velikosti sumy. IPB si naúčtuje jedno procento, minimálně 200 a maximálně 2000 korun. Expandia osmdesát korun plus jedno procento, nejméně 200 a nejvíce 2500 korun.

Internetové banky nabízejí kromě vedení běžného účtu i termínované vklady. V rámci účtu Citibank systém převádí automaticky peníze chybějící na běžném účtě, například pro zaplacení příkazu k úhradě, právě z termínovaného vkladu - do patnácti dnů jeho trvání bez stornopoplatků. Po této lhůtě je z úroku z vkladu strženo jedno procento.

»Inteligentní« vkladové produkty nabízí i Expandia. Její systém navíc hlídá přebytek peněz na běžném účtě a převádí je automaticky na výhodněji úročené vklady. Podle slov Karla Tejkala by měla obdobnou službu nabídnout IPB do konce roku. Pro klienty s více než třicetimilionovým obratem má Citibank připravené i úvěrové produkty.

Klienti musí počítat s cenou internetu

K cenám jednotlivých operací internetové banky je třeba připočítat poplatek za používání internetu. V ětšina malých firem je na síť napojena prostřednictvím telefonní linky, to znamená, že musí k poplatkům přidat ještě cenu telefonních impulsů. Investiční a Poštovní banka nabízí napojení za tři sta korun měsíčně. Výhodou může být pro majitele firmy skutečnost, že se lze v rámci paušálu spojit pouze s kontem v IPB, zaměstnanci mu pak netráví pracovní dobu surfováním po síti.

Možnosti internetového bankovnictví

* přímý pohled na stav účtů
* tisk výpisů z účtu z vlastní tiskárny
* vytváření a snadné odesílání platebních příkazů
* přijímání aktuálních informací z banky - například úrokových sazeb, měnových kursů
* operace na účtu může vyko návat více pověřených osob, podepisovat platby jen osoby určené

IPB

* službu poskytuje od února letošního roku, dnes má 2315 klientů

* podmínky založení účtu: minimální vklad 1000 korun, výpis z obchodního rejstříku ne starší tří měsíců nebo živnostenský list

* napojení na internetovou banku: 1) v pobočce IPB vyzvednout instalační CD-ROM 2) nainstalovat aplikaci do počítače, vygenerovat žádosti o bezpečnostní certifikáty, přehrát na disketu 3) s disketou jít do IPB, zde přidělí certifikáty 4) z diskety nahrát certifikáty do vlastního počítače, založení účtu je zdarma

* úročení běžného účtu: min. 0,5 %, příp.individuálně podle obratu

EXPANDIA BANKA

* spravuje zhruba 14 tisíc osobních a firemních internetových účtů

* podmínky založení účtu: zájemce může na internetu vyplnit a odeslat form ulář, poté zavolat na linku 0800 124 100 a dohodnout osobní návštěvu v Klientském centru, zde uzavře smlouvu, získá elektronický klíč, který mu umožní přístup do internetové banky

* k firemnímu účtu se bezplatně vydává platební karta Maestro/Cirrus, založení účtu je zdarma

* úročení běžného účtu: 0,5 - 2 % podle velikosti zůstatku

CITIBANK

* službu poskytuje od letošního dubna, dosud má zhruba padesát klientů

* podmínky založení účtu: minimální roční obrat 3 miliony korun, pro klienty žádající o úvěr 30 milionů korun, IČO - výpis z obchodního rejstříku

* napojení na internetovou banku: po uzavření smlouvy banka předá klientovi kódy a hesla, na základě kterých lze ihned začít pracovat, založení účtu je zdarma

* úročení běžného účtu: 0 %
Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

VIDEO: Z papíru, škrobu i slámy. Testovali jsme náhrady plastových brček

Papírové brčko má příjemně velký otvor na sání, nevýhodou je, že se v nápoji po...

Zákaz plastových brček v Evropě se blíží. Některé podniky je ale začaly nahrazovat ekologičtějšími variantami už teď...

Otevírací doba obchodů o svátcích

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Najdete na iDNES.cz