Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Internetové kavárny: byznys s jepičím životem

  • 111
Dinosauři, které ničí levný internet a vysoké nájmy. To jsou dnes internetové kavárny. Spousta z nich od boomu internetu v 90. letech zanikla a ty, co ještě existují, spíše přežívají. "Internet je levný a má ho v podstatě už každý," řekl iDNES.cz majitel bývalé kavárny Matrix, proč přestal v této branži podnikat.

Zatímco v devadesátých letech byly internetové kavárny s trochou nadsázky na každém rohu v centrech měst, v posledních letech z ulic mizí. Vytlačuje je levný a dostupný internet, vyšší nájmy i platby za elektřinu. Zatímco tyto náklady rostou, návštěvníků naopak ubývá.

"Stále více lidí si pořizuje počítač a internet domů. Byznys byl předtím o něčem jiném," vystihl situaci majitel kavárny v pražské Opletalově ulici Jaroslav Macke.

Ta o své zákazníky bojuje například zaváděním nových služeb, jako je stahování dat z fotoaparátů, zavedením videokonference nebo levného volání do zahraničí. Poslední nápad se osvědčil hlavně proto, že čtyři z deseti návštěvníků tamní kavárny jsou turisté.

Tučná léta skončila

"Rozdíl mezi prvními dvěma lety a dneškem v ziscích je takový, že jsme na tom o 80 procent hůře," řekl majitel kavárny, která vznikla na přelomu tisíciletí. Vzpomíná, že ještě před několika lety bylo v poloměru půl kilometru osm konkurenčních kaváren, dnes zbyly jen dvě.

Majitel Matrixu

Do dvou let podle mě nebude v Plzni žádná internetová kavárna

Ani v Plzni doba internetovým kavárnám nepřeje. Před půl rokem zavřela jedna z mála kaváren Matrix. "V Plzni jsou hlavně drahé nájmy," řekl majitel, který chtěl zůstat v anonymitě. Tržby mu nestačily pokrýt patnáctitisícový nájem, a tak musel zavřít. Na stále levnější internet už navíc neměl v cenových nabídkách kam ustupovat.

"Dalo se zlevnit na minimum dvacet korun na hodinu, ale to je tak málo, že se tím těžko vydělá na nájem," dodal. Podle něj nebude v Plzni do dvou let žádná internetová kavárna. V menších městech se také není možné spoléhat na příjmy z turismu.

Naproti tomu pražskou Internet Café Spika v centru města denně navštíví přibližně 90 lidí, z nichž většina jsou cizinci. Spika má podle majitele Stanislava Sochora jen tu výhodu, že je v blízkosti hotelu. "V okolí jsme jediná, která se drží. Za poslední rok pozavírali skoro všechno. Kávárnu v Jindřišské, další v Opletalově," vyjmenovává Sochor, který však podotýká, že obchody jdou přesto hůře než dříve.

O penězích se bavit nechce. "Zatím se držíme," dodal majitel kavárny v Dlážděné ulici s tím, že úbytek návštěvníků z řad turistů kvůli krizi v cestovním ruchu nepociťuje.

"S internetem jsme začali loni..."

Hradecká kavárna Provinter se na podnikatelské mapě drží jen proto, že má služby propojené s DVD půjčovnou a prodává výpočetní techniku. "Kdybychom nic jiného neměli, tak by to bylo na zavření," sdělila vedoucí Jana Zumrová.

Podobnou strategii volí více podnikatelů z branže. Některé kavárny byznys propojily například s tvorbou webových stránek či poskytování hostingových služeb.

Přestože internetovým kavárnám dochází dech, někde dokonce vznikají nové. Litvínovský Arnicorn nabízí služby teprve od října loňského roku.

"Upřímně mě překvapilo, že je dost velký zájem. A není to jen o wi-fi zdarma, ale o používání pevných počítačů. Původně jsem to měla jako doplněk, ale musím říct, že to jde celkem slušně," pochvaluje si vedoucí Vendula Adamcová.

Do jediné kavárny ve městě přijde na internet denně až dvacet lidí, což je prý až čtyřicet procent návštěvnosti. Zájem se zvýšil podle Adamcové proto, že v husté síti obyčejných konkurenčních kaváren v okolí vyhledávají lidé trochu něco jiného.

Navštěvujete internetové kavárny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 19. července 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4877
ANO
ANO 375