Interspar má nejhůře značené maso, tvrdí zemědělci

  18:08aktualizováno  18:08
Hypermarket Interspar "vyhrál" v testu značení prodávaného masa. Jak je maso na pultech českých obchodů značeno, zkoumala v dubnu Agrární komora ve spolupráci s Českým svazem chovatelů masného skotu. Četné nedostatky ve značení masa agrárníci a chovatelé skotu zjistili také v Hypernově a Albertu.
Maso na pultech obchodů - ilustrační foto.

Maso na pultech obchodů - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Sledovali jsme, jakým způsobem prodejci uvádějí na mase údaje, které jim ukládá legislativa," uvedl Kamil Malát ze svazu chovatelů skotu. Podle něj Interspar prodával balené hovězí maso s číslem zvířete narozeného v Česku, které ovšem neexistovalo.

Zvolený formát čísla zvířete se podle Maláta v Česku navíc vůbec nepoužívá. Na balíčku bylo uvedeno jako místo porážky Rakousko, chybělo ovšem číslo jatek. "Na místo správného výrazu vykrmeno bylo použito slovo vypěstován," podotkl Malát. Nesrovnalosti ve značení podle něj byly v Intesparu zjištěny i v případě prodeje nebaleného hovězího masa.

Interspar: maso je značeno dobře
Obchodní řetězec Interspar označil testy zemědělců za účelové a nedůvěryhodné. "Ve světle zjištění, kdy největšími dovozci masa jsou sami členové Agrární komory (AK) a zároveň organizují protesty proti dovozům, je validita jejich testů naprosto neprůkazná," řekl mediální zástupce firmy SPAR Česká obchodní společnost Jan Vávra.

Podle něj je značení masa v hypermarketech Interspar v souladu s českými zákony. "Prokázalo to mnoho kontrol státních orgánů, které jsou skutečným a objektivním garantem správnosti označování potravin," uvedl Vávra.

Nedostatky má i Albert a Hypernova, tvrdí zemědělci
V prodejnách Albert a Hypernova zástupci zemědělců zase objevili balené hovězí maso původem z Holandska bez uvedení kategorie a pohlaví skotu.

Uvnitř balíčku telecího masa, které prodávaly hypermarkety Hypernova, byly podle Maláta pouze neúplné informace o jeho původu a navíc nebyly v českém jazyce.

"Značení veškerých masných výrobků máme v pořádku a je v souladu s evropskou legislativou, která je nadřazena české. Do puntíku nařízení splňujeme," řekla mluvčí obchodů Albert a Hypernova Kateřina Černá, podle které se česká a evropská legislativa v některých bodech liší.

"Český zákon vyžaduje uvádět pohlaví zvířete, evropský ne. Náš zpracovatelský závod v Polsku se řídí evropskou legislativou," podotkla Černá.

V případě baleného telecího masa prodávaného v Hypernově Černá připustila matoucí etiketu, která ale obsahovala všechny požadované údaje. "Informace o tom, že údaje nebyly v češtině, není pravdivá," podotkla.

Nejlépe prý značí maso prodejci českých produktů
"Značení masa je nejlepší u těch prodejců, kteří odebírají maso od českých zpracovatelů," tvrdí zástupce českých chovatelů skotu Malát. Prý proto, že dodržují legislativu, a nadto velmi často dobrovolně uvádějí další nepovinné údaje.  

Kvůli nedostatečně označenému masu si mohou lidé podle AK z obchodů odnést domů místo kvalitnějšího masa z mladého býka například hovězí ze staré krávy. Prodejce na záměně může vydělat, protože maso z krav je levnější, tvrdí komora.

Zemědělci chystají na druhou půli června protestní akci proti vybraným řetězcům, které mají na pultech nejméně českých potravin.(více zde) Zemědělci jim hodlají blokovat zásobování. O které obchodní sítě půjde, zatím agrárníci tají.

Protest je podle prezidenta AK Jana Veleby namířen proti rostoucím dovozům některých potravin. Tyto importy prý domácí zemědělce i zpracovatele připravují o odbyt. Akci mají doprovázet výzvy spotřebitelům, aby kupovali domácí výrobky.

Farmáři protestovali už v březnu
V březnu zhruba dvě stě zemědělců z celých Čech protestovalo na jihočeském hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Demonstrací chtěli upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do řetězců a likvidační výkupní ceny. - více zde

Za poslední kapku tehdy rolníci označili krok Intersparu, který se rozhodl dovážet velkou část masa z Rakouska. Interspar se brání tím, že značná část dováženého masa pochází od českých chovatelů.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Nevidomí mohou přijít o výjimku z EET. Ministerstvo financí viní opozici

Účtenka z knihkupectví v centru Prahy (1. března 2017)

Nevidomým podnikatelům hrozí, že se jich budou od ledna týkat povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb....

Moravská vína čeká výjimečný ročník, letos se mohou vyrovnat francouzským

Víno (ilustrační foto)

Mimořádně dobrý ročník, hlavně pro červená vína, se rýsuje jihomoravským vinařům. Vinobraní končí a podle prvotních...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz