Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Interspar má nejhůře značené maso, tvrdí zemědělci

  18:08aktualizováno  18:08
Hypermarket Interspar "vyhrál" v testu značení prodávaného masa. Jak je maso na pultech českých obchodů značeno, zkoumala v dubnu Agrární komora ve spolupráci s Českým svazem chovatelů masného skotu. Četné nedostatky ve značení masa agrárníci a chovatelé skotu zjistili také v Hypernově a Albertu.
Maso na pultech obchodů - ilustrační foto.

Maso na pultech obchodů - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Sledovali jsme, jakým způsobem prodejci uvádějí na mase údaje, které jim ukládá legislativa," uvedl Kamil Malát ze svazu chovatelů skotu. Podle něj Interspar prodával balené hovězí maso s číslem zvířete narozeného v Česku, které ovšem neexistovalo.

Zvolený formát čísla zvířete se podle Maláta v Česku navíc vůbec nepoužívá. Na balíčku bylo uvedeno jako místo porážky Rakousko, chybělo ovšem číslo jatek. "Na místo správného výrazu vykrmeno bylo použito slovo vypěstován," podotkl Malát. Nesrovnalosti ve značení podle něj byly v Intesparu zjištěny i v případě prodeje nebaleného hovězího masa.

Interspar: maso je značeno dobře
Obchodní řetězec Interspar označil testy zemědělců za účelové a nedůvěryhodné. "Ve světle zjištění, kdy největšími dovozci masa jsou sami členové Agrární komory (AK) a zároveň organizují protesty proti dovozům, je validita jejich testů naprosto neprůkazná," řekl mediální zástupce firmy SPAR Česká obchodní společnost Jan Vávra.

Podle něj je značení masa v hypermarketech Interspar v souladu s českými zákony. "Prokázalo to mnoho kontrol státních orgánů, které jsou skutečným a objektivním garantem správnosti označování potravin," uvedl Vávra.

Nedostatky má i Albert a Hypernova, tvrdí zemědělci
V prodejnách Albert a Hypernova zástupci zemědělců zase objevili balené hovězí maso původem z Holandska bez uvedení kategorie a pohlaví skotu.

Uvnitř balíčku telecího masa, které prodávaly hypermarkety Hypernova, byly podle Maláta pouze neúplné informace o jeho původu a navíc nebyly v českém jazyce.

"Značení veškerých masných výrobků máme v pořádku a je v souladu s evropskou legislativou, která je nadřazena české. Do puntíku nařízení splňujeme," řekla mluvčí obchodů Albert a Hypernova Kateřina Černá, podle které se česká a evropská legislativa v některých bodech liší.

"Český zákon vyžaduje uvádět pohlaví zvířete, evropský ne. Náš zpracovatelský závod v Polsku se řídí evropskou legislativou," podotkla Černá.

V případě baleného telecího masa prodávaného v Hypernově Černá připustila matoucí etiketu, která ale obsahovala všechny požadované údaje. "Informace o tom, že údaje nebyly v češtině, není pravdivá," podotkla.

Nejlépe prý značí maso prodejci českých produktů
"Značení masa je nejlepší u těch prodejců, kteří odebírají maso od českých zpracovatelů," tvrdí zástupce českých chovatelů skotu Malát. Prý proto, že dodržují legislativu, a nadto velmi často dobrovolně uvádějí další nepovinné údaje.  

Kvůli nedostatečně označenému masu si mohou lidé podle AK z obchodů odnést domů místo kvalitnějšího masa z mladého býka například hovězí ze staré krávy. Prodejce na záměně může vydělat, protože maso z krav je levnější, tvrdí komora.

Zemědělci chystají na druhou půli června protestní akci proti vybraným řetězcům, které mají na pultech nejméně českých potravin.(více zde) Zemědělci jim hodlají blokovat zásobování. O které obchodní sítě půjde, zatím agrárníci tají.

Protest je podle prezidenta AK Jana Veleby namířen proti rostoucím dovozům některých potravin. Tyto importy prý domácí zemědělce i zpracovatele připravují o odbyt. Akci mají doprovázet výzvy spotřebitelům, aby kupovali domácí výrobky.

Farmáři protestovali už v březnu
V březnu zhruba dvě stě zemědělců z celých Čech protestovalo na jihočeském hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Demonstrací chtěli upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do řetězců a likvidační výkupní ceny. - více zde

Za poslední kapku tehdy rolníci označili krok Intersparu, který se rozhodl dovážet velkou část masa z Rakouska. Interspar se brání tím, že značná část dováženého masa pochází od českých chovatelů.

Autoři: , ,Nejčtenější

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

E-shop CZC dal v reklamě facku Alzákovi. Zdůrazňuje, že je dvojka trhu

Hrdá dvojka. CZC.cz si v reklamě dovolil narážku na svou nejvážnější konkurenci...

Online trhu s počítači a elektronikou dominuje Alza. S velkým odstupem se jí dívá na záda e-shop CZC. A právě z toho se...PŘEHLEDNĚ: Ceny bytů v Česku stále rostou. Proč a jaký bude další vývoj

(ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku vzrostly za poslední čtyři roky v průměru o více než čtyřicet procent a trend stále pokračuje....

Číňané dluh CEFC nesplatili, zabránila tomu J&T, uvedl odvolaný Tvrdík

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta (vlevo) a šéf čínské skupiny CEFC...

Odvolaný místopředseda představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík uvedl, že CITIC Group dluh CEFC v pátek nesplatila,...

J&T převzala vedení v některých dceřiných firmách CEFC

Florentinum, Praha - Florenc

Poté, co skupina J&T ve čtvrtek odvolala kvůli nesplacenému dluhu představenstvo CEFC Europe, převzala vedení v...

Další z rubriky

Řešením je čistá energie, představil exministr nový koncept elektromobility

Společnost OIG Power spolu s ČEZ a BMW představila koncept elektromobility...

Firma OIG Power bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby nedávno představila projekt nové dobíjecí stanice pro...

Eura před dovolenou vyměníte nejlépe v krajích, nejdražší jsou v Praze

Euromince

Rozdíl více než čtyři koruny za jedno euro, tedy i několik tisíc korun při nákupu hotovosti na běžnou dovolenou může...

Zjednodušili jsme podmínky, firmy se teď o dotace poperou, tvrdí Hüner

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner

V nejbližší době začnou do Česka opět proudit evropské peníze na dotace pro podnikatele. Tvrdí to ministr průmyslu...

Najdete na iDNES.cz