Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Interspar rozjíždí supermarkety

  1:04aktualizováno  1:04
Společnost Spar ve středu otevírá v Třebíči na Vysočině svůj první supermarket v Česku a brzy chce přidat další. Jejich snaha zaměřit se na kvalitu a větší výběr zboží nápadně připomíná to, co prosazovala Delvita. Skončit jako ona však nechtějí.
Supermarkety chce mít Spar po celé republice.

Supermarkety chce mít Spar po celé republice. | foto: Iveta PalyováMF DNES

"Strach nemáme, ten je vždy špatný rádce," říká za majitele Sparu, společnost Aspiag, Guntram Drexel v rozhovoru pro MF DNES. Od Delvity, kterou po velkých ztrátách koupila před měsícem německá Billa, se podle něj liší hlavně počátečními podmínkami.

"Na rozdíl od Delvity máme prodejny v nových lokalitách, nemáme úvěry z minulosti a je to zcela náš koncept," říká s tím, že to je proti Delvitě jejich velká konkurenční výhoda.

Třebíč je jen začátek
Supermarket Spar na kraji Třebíče je podle vedení společnosti, které se tam včera před otevřením sjelo, jen první krok. Kolik dalších takových obchodů otevřou, nechtějí prozradit, ale má jich být "hodně".

"Zpracováváme desítky pozemků a vyhodnocujeme kvalitu jednotlivých míst," říká místní šéf firmy Martin Hruška.

V Třebíči otevřeli nejdříve, protože tam šly věci, jako je například stavební povolení, vyřídit ze všech rozjednaných projektů nejrychleji. Toho, že na Vysočině není taková kupní síla jako v Praze a že to nemusí být pro takový typ obchodů nejvhodnější začátek, se firma nebojí.

I švýcarské čokolády
V čtyřicetitisícové Třebíči přitom mají zákazníci na výběr ještě z Penny Marketu, Billy, Delvity, Hypernovy a chystá se tam i Lidl.

"Cenová výzva je tu pořád, naše hlavní výrobky proto cenově srovnáváme třeba s diskontem," říká Drexel s tím, že to není jejich přední konkurenční výhoda. Tou je podle něj širší sortiment, služby, více místa na zaparkování a celkově přívětivěji vyhlížející obchod. A jako bonus třeba terminály Sazky.

V novém supermarketu Spar nevisí na každém rohu cedule, že to a to zboží je nejlevnější. V regálech s čokoládou zákazník nenajde jen všudypřítomné čokolády Orion, ale i několik druhů švýcarské čokolády Lindt. Například olivových olejů je na výběr hned několik a i s příchutěmi.

Supermarkety budou po celé republice
"Zákazník se dívá na cenu, ale čím dál více ho zajímá kvalita," míní Drexel. Podle něj tady zatím tato kultura prodeje chybí. "Je to jiná cesta než diskonty a jsme přesvědčeni, že bude úspěšná," dodává Hruška.

Odlišnost jejich cesty dokazuje i fakt, že v jedné takové prodejně bude pracovat 38 lidí. Tolik jich nemá ani srovnatelná Billa či Delvita. Úplným a nesrovnatelným extrémem pak jsou diskonty jako Lidl, které si vystačí s ještě méně zaměstnanci.

Své supermarkety s prodejní plochou necelých tisíc metrů čtverečních chce mít Spar po celé republice. Právě na jejich výstavbu se teď chce soustředit. Nezříká se však podle Drexela ani dalších hypermarketů Interspar, i když pro ně už přece jenom v České republice tolik místa není.

Přesun Sparu k menším obchodům přichází poté, co jde stejnou cestou i britské Tesco.  Na rozdíl od Teska je společnost Spar v Česku znatelně menší. Hypermarketů Interspar je tu čtyřiadvacet, zatímco Tesco má hypermarketů dvakrát více a k tomu ještě přes třicet supermarketů.

Vydržíme, říká Spar
Spar se v konkurenci ostatních velkých obchodníků řadí až na osmé místo žebříčku. A jak dobře vědí majitelé Delvity, Julia Meinla i Carrefouru, kteří se už všichni z Česka stáhli, na chvostu žebříčku není bezpečno a pěkně tam fičí.

"Jak ostatní ubývají, my stoupáme nahoru," říká Drexel s úsměvem. Zatím je to však tak, že všichni, kdo odešli, byli za Sparem, takže jeho pozice se mění jen v tom, že za ním už zbývá ze zahraničních řetězců jen stagnující Norma.

"Se skromností a vytrvalostí se dá dosáhnout cíle," říká na to Drexel. A dodává: "Umíme si představit i akvizice." Teď však konkrétně s nikým nejednají. "Spousta příležitostí už je pryč, ale další se budou otevírat," naznačuje slibně.

K těm uprchlým příležitostem patří podle informací MF DNES právě končící Delvita, o kterou měl Spar také zájem.

Tržby nikdo nezná
Pokud jde o nové příležitosti ke koupi, Spar podle zdroje z oboru vyčkává, jestli se po Polsku a Slovensku nebude chtít z Česka stáhnout i Ahold provozující Alberty a Hypernovy. To by pak vysvětlovalo i to, proč Spar příliš nepospíchá s novými hypermarkety.

Rozjednáno má asi šest projektů, jako je třeba Chomutov či Děčín, ale zatím se příliš nehýbají z místa.

Drexel dále odmítl, že by jednali s rodinou, které patří Plus Discounty, o prodeji jejich obchodů v tuzemsku, což vyplývalo z dřívějších informací MF DNES. Podle Drexela od nich před pár lety pouze koupili supermarkety v Maďarsku.

Majitelé Sparu nejsou příliš vstřícní v odkrývání svého hospodaření. Výsledky za několik posledních let nejsou zveřejněné. Podle odhadů Incomy měli loni tržby jedenáct miliard korun.

Brzy budeme v zisku
Drexel číslo nechce říci a pouze uvádí, že loni jim tržby stouply o více než deset procent. V plusu zatím nejsou. "S touto expanzí toho nelze dosáhnout," říká s tím, že jedou podle plánu. Zástupce majitelů a šéf dozorčí rady českého Sparu předpokládá, že "už to nebude dlouho trvat", než se do zisku dostanou.

Kolik ještě majitelé chtějí a jsou ochotni na český trh nalít peněz, aby tu posílili, Drexel také říci nechce. Podle něj to záleží na tom, jestli půjdou do nájmu, či budou nové prodejny vlastnit. Letos dva hypermarkety otevřeli, dva opravili. "Interspar bude dál expandovat," slibuje.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Šéf Penny Marketu: Neřídíme se jen Lidlem, na vyšší mzdy dáme sto milionů

Jednatel Penny Marketu Martin Peffek

Penny Market přidá od letošního srpna svým zaměstnancům na prodejnách už počtvrté za poslední dva roky. Pokladní v...

Dropbox vydělal zakladatelům miliardy dolarů, nápad vznikl v autobuse

Aplikace Dropbox

Drew Houston je jeden ze zakladatelů společnosti Dropbox. Ta již přes deset let slouží lidem jako internetové úložiště...

Kozel by se mohl vařit i v Japonsku, zvažuje Prazdroj

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj uvažuje o tom, že by se část objemu Velkopopovického Kozla, určená pro asijský trh, vařila pod...

Najdete na iDNES.cz