Průměrná mzda by přes těžké časy neměla klesat. Ilustrační foto.

Průměrná mzda by přes těžké časy neměla klesat. Ilustrační foto. | foto: Kia Motors

Inventura krize: práce bude víc až za rok, průmysl se vzpamatuje na podzim

  • 24
Nezaměstnanost se bude zvyšovat až do příštího února, průmysl by se mohl začít zotavovat již na podzim a mzdy zaměstnanců pravděpodobně opět porostou. I když jen mírně.

Vyplývá to z odpovědí makroekonomických analytiků, které MF DNES oslovila s žádostí o předpověď budoucího vývoje tuzemského hospodářství.

Ačkoli se shodují na tom, že dělat v dnešní době predikce déle než na několik týdnů dopředu je spíše věštění z křišťálové koule, vycházejí obvykle z předpokladu, že světová ekonomika se ještě letos začne zvedat.

Na jejím vývoji je totiž Česko závislé. Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn ovšem včera uvedl, že čeká zlepšování situace až v polovině příštího roku.

"Teď je správný čas pracovat se scénáři. Pokud budete počítat jen s jednou prognózou, je velice pravděpodobné, že ji již za měsíc dva stejně hodíte do koše," varuje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Recesi se Česko nevyhne

O čem však ekonomové nepochybují, je příchod recese do Česka. Tedy fakt, že tuzemská ekonomika bude minimálně dvě letošní čtvrtletí za sebou klesat. "Očekáváme, že ekonomika letos zažije poprvé v tomto desetiletí recesi. Optimistický scénář počítá s tím, že by ekonomika mohla přestat klesat už ve čtvrtém kvartále,“ říká hlavní ekonom firmy Next Finance Vladimír Pikora s tím, že přinejlepším české hospodářství klesne o 1,5 procenta. Přinejhorším to může být podle Pikory až o 2,3 procenta.

Za trochu neuchopitelným číslem se skrývá reálná nezaměstnanost. A zatímco ceny akcií mají tendenci vývoj ekonomiky předbíhat, nezaměstnanost se za ním podstatně opožďuje. Třeba i o jeden rok.

"I po ekonomickém dnu řada podniků dále zbankrotuje a lidé se ocitnou na pracovních úřadech, i když novinové titulky recesi odpískají,“ říká Michl. Analytici se nejčastěji shodují na tom, že vrchol nezaměstnanosti čeká Česko příští rok v únoru. Vyšplhat by se mohla přes více než devět procent. Podle Pavla Sobíška z UniCredit Bank, jenž patřil z oslovených ekonomů k největším pesimistům, by se mohla vyšplhat až na 9,5 procenta v březnu.

Může se hodit

Srovnejte si svůj plat s ostatními lidmi na stejné pozici v Platometru na www.mujplat.cz

Dobrou zprávou je, že průměrná mzda by přes těžké časy a snižování platů hlavně v manažerských pozicích neměla klesat.

"Za celý rok očekáváme jen velmi mírný růst do dvou procent. Průměrná mzda by tak vzrostla na 24 020 korun. V roce 2010 by nakonec mohla být ještě o 750 korun vyšší,“ říká hlavní ekonom Atlantiku Petr Sklenář. Ekonom David Marek z firmy Patria očekává, že meziročně dojde ke snížení průměrné mzdy jen ve třetím čtvrtletí letošního roku. Na konci roku 2010 by se už však mohla podle něj blížit sedmadvaceti tisícům.

Nejrychleji se zotavujícím ukazatelem by měl být průmysl. Podle ekonomů má dokonce "nejhorší" už za sebou, když největšího meziročního propadu dosáhl v únoru. To však neznamená, že nebude dál klesat. Dolů by měl jít pomaleji a opětovný růst se čeká letos v listopadu. "Předchozí špatné výsledky by mu měly již koncem roku pomoci k celkem rychlému růstu,“ říká Pikora.

Analytici

Na předpovědi vývoje české ekonomiky se pro MF DNES podíleli:

David Marek z Patria Finance

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank

Petr Sklenář z Atlantiku

Martin Lobotka z České spořitelny

Vladimír Pikora z Next Finance

Aleš Michl z Raiffeisenbank