Investice: loňské hity zklamaly

Zhodnotit své peníze jinak, než jak to nabízí osvědčená vkladní knížka či termínový účet banky, bylo v letošním roce velké dobrodružství. Zatímco ještě v polovině roku vypadaly jako jednoznačné výhry investice do podílových fondů či do českých a amerických akcií, nyní přichází ve většině případů vystřízlivění. Index nejobchodovanějších akcií na pražské burze za celý rok klesl zhruba o procento, podílové fondy si po dřívějších dvouciferných růstech připsaly v průměru zhodnocení jen kolem čtyř až pěti procent. Velké zisky za celý rok nenabídla ani koupě zahraničních měn - dolaru či německé marky.

Otevřené podílové fondy specializované na akcie a dluhopisy, které jsou určené pro odvážnější investory, letos v řadě případů prodělaly 10 až 20 procent. "Investice do otevřených podílových fondů je však třeba hodnotit v dlouhodobějším horizontu tří až pěti let," uvedla mluvčí Unie investičních společností Šárka Koudelková. Nejvyšších ztrát dosáhly fondy PPF Smíšený OPF a Pioneer Trust, a to minus 18 a 19 procent.

Také konzervativnější investoři, kteří volí z otevřených fondů takové, jež ukládají peníze do bezpečných státních dluhopisů či dluhopisů centrální banky, letos ve srovnání s minulými roky vydělali jen zhruba polovinu. Po poklesu úrokových sazeb na trhu se totiž jejich výdělky srovnaly s výnosy z termínovaných bankovních vkladů a pohybovaly se kolem 4,5 procenta.

Otevřené podílové fondy se přitom v posledních dvou letech staly velmi populárními, protože po poklesu sazeb v bankách nabízely vyšší zhodnocení. Na konci letošního roku bylo v tuzemských fondech již přes 80 miliard korun, což je zhruba o 60 miliard více než na začátku roku 1999.

Největší rány rozpočtu investorů však letos dokázaly zasadit trhy ve Spojených státech, tedy přesně tam, odkud ještě loni vzešly tisíce nových milionářů. Propad mají na svědomí zejména firmy z oboru informačních technologií.

"Tyto akcie obchodované na speciálním trhu Nasdaq byly letos pravděpodobně nejhorší sázkou," domnívá se Dan Karpíšek z Komerční banky. Hodnota celého tohoto trhu, jenž letos přitáhl tisíce Čechů, klesla za letošní rok o 43 procent a o více než deset procent spadly i další americké burzy.

"Příliv nových zájemců o americké akcie ke konci roku pochopitelně výrazně klesl," připustil Milan Krupár z makléřské firmy Böhm & partner. České akcie na pražské burze ve většině případů velké zisky nepřinesly, jako každý rok se zde však objevily překvapivé výjimky. Jedno z největších zhodnocení si připsaly cenné papíry rožnovské společnosti Energoaqua a ten, kdo by si jich nakoupil za sto tisíc, měl by nyní na účtě 352 tisíc korun.

Za růstem však stojí podle makléřů jen jednorázové přeskupování majetkových podílů. Více než trojnásobně vzrostla také hodnota akcie výrobce vzduchotechniky ZVVZ Milevsko, kterého ještě na jaře musela kvůli překažené zakázce v Íránu finančně podpořit vláda.

Stabilní výnosy, ovšem bez vzrušujícího sledování růstu či poklesu výnosů, přineslo stavební spoření či penzijní připojištění. Díky státní podpoře je možné dosáhnout ročního výnosu kolem 10 až 13 procent.