Investor získá zpět, co prohrál na burze

  13:46aktualizováno  13:46
Pro drobné investory, kteří v uplynulých měsících prodělali kvůli pádu akcií na burzách celé jmění, může být příběh Debasise Kanjilala příběhem jako z jiného světa. Tento newyorský dětský lékař získá od amerického největšího obchodníka s akciemi, společnosti Merrill Lynch 400 tisíc dolarů jako náhradu za škody, které mu způsobila špatná předpověď jednoho z analytiků.

Kanjilalův právník snesl při arbitrážním řízení dostatek argumentů, že internetový expert Merrill Lynch Henry Blodget vydal přehnaně optimistické investorské doporučení. Na jeho základě pak Kanjilal prodělal asi půl milionu dolarů. Na místo původně požadovaných 10,8 milionu dolarů náhrady mu však připadne "jen" 400 tisíc.

Debasis Kanjilal přišel o půl milionu dolarů ve společnosti InfoSpace, jejíž kurs propadl z rekordní úrovně 132 dolarů v březnu 2000 až ke dnešním asi třem dolarům. Blodget přitom vydával optimistická hodnocení InfoSpace i v době, kdy už kurs mířil směrem dolů.

Američtí právní odborníci však upozorňují, že nelze očekávat příval žalob na investiční společnosti. Spor s Merrill Lynch totiž probíhal před arbitráží newyorské burzy a nemůže stanovit žádný právně závazný precedent.

Napodobitelé se však nepochybně najdou. "Tento konkrétní úspěch určitě přitáhne řadu imitátorů. Spousta dalších investorů může argumentovat stejně jako tento," míní profesor Columbia Law School Jack Coffee.

Také Jacob Zamansky z advokátní kanceláře Zamansky and Associates, který Kanjilala ve sporu s Merrill Lynch zastupoval, prohlašuje, že už má rozpracované další případy. "Teď se soustředíme na Mary Meekerovou a Jacka Grubmana," vypočítává své další možné oběti. Meekerová je přední analytičkou webových firem ve společnosti Morgan Stanley a Grubman sleduje telekomunikační akcie pro Salomon Smith Barney.

Všechny z napadených ekonomů - Blodgeta, Meekerovou i Grubmana - viní žalující strana ze stejných prohřešků. Z vydávání nadsazených a nereálných investičních doporučení a zvýhodňování firem, které si u jejich mateřských bank braly úvěry nebo na ně byly jinak napojeny.

Přesto však výše finančního vyrovnání a rozuzlení celé kauzy Merrill Lynch vyvolala značné překvapení. "Když tak náhle změnili svůj postoj od tvrdého odmítání až k úhradě 80 centů z každého ztraceného dolaru, napadne vás, že je něco muselo učinit velmi zranitelnými. Mohly se objevit nějaké komplikace, které učinily tuto kauzu jen těžko obhajitelnou," soudí Coffee.

Podle mluvčího Merrill Lynch má ale zvolené narovnání pouze zabránit nákladům a zmatkům spojených s protahovaným soudním sporem.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Facebook si údajně objednal nenávistné články, měl tak odvádět pozornost

Ilustrační snímek

Sociální síť Facebook si podle deníku The New York Times najala PR firmu, která měla za úkol pomocí článků na internetu...

V Rohlíku opět zasahovala policie, odvedla si sedm lidí

Ilustrační snímek

Cizinecká policie ve středu provedla další razii ve skladu českého e-shopu Rohlík.cz. Podle informací iDNES.cz se...

Najdete na iDNES.cz