Společnost Melida platí za roční nájem Špindlerova Mlýna asi 44 milionů korun, ve smlouvě se navíc zavázala ve středisku proinvestovat nejméně 800 milionů. Ilustrační foto

Společnost Melida platí za roční nájem Špindlerova Mlýna asi 44 milionů korun, ve smlouvě se navíc zavázala ve středisku proinvestovat nejméně 800 milionů. Ilustrační foto | foto: Ilustrační foto, Melida

Pronájem Špindlu na 40 let? Investoři chtějí delší nájem, svazy peníze

  • 9
S rozkvétajícími svahy přichází čas na bilancování a také na úvahy o budoucnosti lyžařských areálů. Právě tu chtějí během letních měsíců řešit investoři nejznámějšího českého horského střediska Špindlerův Mlýn.

Přestože nájemní smlouva, kterou koalice česko-slovenských podnikatelů uzavřela se sportovními svazy v roce 2012, vyprší až za 15 let, už nyní se hraje o její prodloužení.

„Problém jsou pro nás investice do nemovitostí. Pokud do nich půjdeme, návratnost je mnohem delší, než je období současné nájemní smlouvy,“ vysvětluje Igor Rattaj, slovenský finančník a šéf představenstva společnosti Melida, která má lyžařský areál už déle než čtyři roky v nájmu.

Zástupci Melidy před několika dny zaslali dopis České unii sportu (někdejšímu ČSTV) s tím, že buď chtějí nemovitosti vyčlenit z nájemní smlouvy, nebo prodloužit její platnost.

Česká unie sportu (ČUS) je největším akcionářem společnosti Skiareál Špindlerův Mlýn, která lanovky a restaurace Melidě pronajímá. Melida platí roční nájem asi 44 milionů korun, ve smlouvě se navíc zavázala ve středisku proinvestovat nejméně 800 milionů. Až firma dotáhne plánované přemostění mezi Pláněmi a Medvědínem, investice podle Rattaje garantovaný objem hravě přesáhnou. Už nyní totiž do nových lanovek, budov a širších sjezdovek vložila několik set milionů.

Výraznou položkou mají být hlavně budovy u spodních stanic lanovek ve Svatém Petru. Podle Rattaje je třeba výrazně investovat do objektu Turistická, sousedního hotelu Lenka a do komplexu budov, kde má vedení areálu kanceláře a technické zázemí.

Prodloužení nájmu o 25 let

„Nejde o kosmetické rekonstrukce, některé budovy se budou stavět prakticky nové. Investice to navýší minimálně o půl miliardy korun. I svazy chtějí, abychom tyto chátrající objekty rozvíjeli, ale za patnáct let se nám nezaplatí,“ vypočítává Rattaj. Proto přichází s návrhem, aby se nájemné prodloužilo o pětadvacet let, od letošního roku tedy celkem na další čtyři desetiletí.

První oficiální jednání mezi Melidou a svazy se má uskutečnit v úterý. Rattaj ani šéf České unie sportu, advokát Miroslav Jansta, možná řešení zatím naznačovat nechtějí.

„Nás nic netlačí, počkáme si, s čím přijdou. S pronájmem jsme velmi spokojení – jak ve Špindlu, tak v Peci pod Sněžkou firmy udělaly hodně práce, jejich argumentaci s investicemi docela chápu,“ říká Jansta a dodává, že by rád jednání uzavřel do září.

Podobné rozhovory nejspíš brzy proběhnou také s horským podnikatelem Richardem Kirnigem, který si od svazů pronajal Pec pod Sněžkou. Tamní areál za stovky milionů propojuje s okolními středisky Janské Lázně, Černý Důl či Velká Úpa.

Areál ve Špindlerově Mlýně prakticky řídí Igor Rattaj a lidé z jeho skupiny Tatry Mountain Resorts, nicméně v pozadí Melidy je celá plejáda známých figur. Podíl a značný vliv v ní má někdejší šéf ČEZ Martin Roman, Romanův známý a spolumajitel Škody Transportation Michal Korecký a podle všeho také lidé napojení na pražské lobbisty Tomáše Hrdličku a Romana Janouška.

Gumárník Němec na scéně

Kuloáry se navíc šíří další zajímavá zvěst. Do hry o vleky ve Špindlerově Mlýně se údajně vrací další těžkotonážní byznysmen, průmyslník Tomáš Němec. Ten z Melidy odešel před dvěma lety kvůli neshodám uvnitř složité akcionářské struktury, nadále mu ale patří desetina ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. Coby společník České unie sportu tak má možnost – byť omezenou – do budoucnosti střediska promlouvat.

Jedním z největších obchodů loňského roku byl prodej gumárenského holdingu ČGS, který postupně vystavěli Tomáš Němec a Oldřich Šlemr. Snímek je z otrokovického podniku Mitas, který do skupiny také patří. (Ilustrační snímek)

Němec nyní dokončuje životní obchod, který z něj udělá jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Gumárenskou skupinu ČGS, která mu z poloviny patří, prodává švédskému koncernu Trelleborg za 31 miliard korun. Zároveň mu to rozváže ruce, takže se bude moci věnovat svým srdečním aktivitám, ke kterým hory jednoznačně patří.

Němec závodně lyžoval a řadu let finančně podporuje české reprezentanty. V posledních týdnech se o něm dokonce hovořilo jako o kandidátovi na předsedu svazu lyžařů. Právě Svaz lyžařů ČR má hned po ČUS ve Skiareálu Špindlerův Mlýn největší podíl, 35 procent. I proto by Němcovo slovo v krkonošském areálu mohlo získat na váze. On sám se ale vyjadřuje opatrně.

„Byl to nápad několika lidí, které znám a kterých si vážím. Chvíli jsem o tom přemýšlel, pak jsem si ale řekl, že nejsem vhodný typ na sportovního funkcionáře,“ říká k angažmá v lyžařském svazu.

Opětovný vstup do horského byznysu ale neodmítá. „Můj postoj je stále stejný. Bývalým společníkům z Melidy jsem řekl, že pokud by chtěli prodat, zájem bych měl. Ale muselo by jít o roli majoritní. Nemyslím, že je to teď aktuální,“ tvrdí Němec, který zároveň buduje obchodní skupinu se sportovním zbožím. Ani Rattaj přitom zapojení Tomáše Němce do horských aktivit v budoucnu nevylučuje.