Investoři do fotovoltaiky bojují o 12 miliard. Peticí chtějí zlomit Senát

  9:13aktualizováno  9:13
Solárních panelů stále přibývá. Zástupci solárních podnikatelů v boji proti dodatečnému zdanění svých zisků tvrdili, že připojí maximálně 1 200 MW. Nyní připouštějí, že panelů bude víc. Zároveň se snaží přesvědčit senátory, aby odmítli dodatečné zdanění příjmů ve fotovoltaice. Pokud se jim to nepodaří, přijdou v příštích letech o 12 miliard korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Takový lobbistický boj Česko ještě nezažilo. V Senátu se totiž rozhoduje o tom, zda projde zákon zavádějící srážkovou daň na příjmy z prodeje energie ze slunečního záření.

Pokud Senát nechá poslanecký návrh zákona beze změn, přijdou provozovatelé fotovoltaických elektráren v následujících třech letech o více než 12 miliard korun. A to je pádný argument, proč použít pro přesvědčení politiků všechny myslitelné legální prostředky, aby zákon smetli ze stolu.

Jako jeden z posledních kroků, jak získat senátory na svou stranu, přinesli včera zástupci fotovoltaické asociace do horní komory parlamentu petici s 592 podpisy investorů do solárních elektráren.

V ní vyzývali senátory, aby novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů odmítli a vrátili ji tak do Poslanecké sněmovny. I kdyby se jim to ovšem povedlo, měli by poslanci čas jejich "ne" přehlasovat a zajistit tak, aby srážková daň mohla nabýt účinnosti k začátku příštího roku.

Podle investorů je novela protiústavní a odporuje mezinárodním závazkům Česka na ochranu investic. Podle zástupců asociace je totiž zavedení daně pro již postavené elektrárny retroaktivní. Jinými slovy - provozovatelům vadí, že v době, kdy své elektrárny připojovali do sítí, nikdo o žádném extra zdanění nemluvil, a oni proto kalkulovali s návratností investic například osm let.

Některé projekty mohou být zpočátku prodělečné

Zavedením srážkové daně se tato doba prodlouží například na patnáct let, jak stanoví zákon, a byznysmenům se sníží příjmy. V případě zejména menších projektů může srážková daň v prvních třech letech provozu znamenat i jejich ztrátovost. Stát ovšem garantuje výkupní ceny na dvacet let, takže v dalších letech budou solárníci vydělávat.
Smyslem novely, kterou již dříve schválila Poslanecká sněmovna, je omezení zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. S jejich nečekaně rychlým růstem v posledních dvou letech totiž v příštím roce několikanásobně vzroste příspěvek na obnovitelné zdroje, který spotřebitelé platí ve svých vyúčtováních. A to zvýší jejich celkový účet za elektřinu.

Vládní opatření má zdražení elektřiny omezit na 5,5 procenta, přičemž bez zásahu vlády hrozil růst cen energie pro domácnosti dle Energetického regulačního úřadu o 12 a pro průmysl o 17 procent.

S tím však investoři do fotovoltaiky nesouhlasí a tvrdí, že by se i bez vládního zásahu nezdražila koncová cena o více než tři až pět procent. Podle jejich asociace by totiž v příštím roce měly energetické firmy E. ON a ČEZ zlevnit takzvanou silovou elektřinu, jejíž cenu z velké míry určuje vývoj na energetické burze. Silová energie se podílí na koncové ceně necelou polovinou. Problém je ovšem v tom, že i kdyby se tak stalo, v roce 2012 může její cena naopak prudce vzrůst zároveň s čekaným oživením průmyslu. Problém se tak objeví jen se zpožděním.

Že čísla fotovoltaické asociace nejsou vždy úplně přesná, ukazuje i to, že ještě v říjnu její zástupci tvrdili, že ke konci roku budou do sítě připojeny solární elektrárny o maximálním výkonu nejvýš 1 200 megawattů, a odhady ERÚ, jenž tvrdil 1 600 MW, označovali za zavádějící. Včera už připustili, že měl úřad pravdu. Ten nicméně nedávno varoval, že výkon fotovoltaik nejspíš dosáhne 1 800 megawattů.

Autor:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Karoq v Kvasinách skončí, Volkswagen tam začne montovat Passaty

Volkswagen Passat

Vedení Volkswagenu rozhodlo o zajímavé rošádě. Výrobu vozů rodiny Passat, která dlouho bývala vlajkovou lodí německého...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz