Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři do fotovoltaiky bojují o 12 miliard. Peticí chtějí zlomit Senát

  9:13aktualizováno  9:13
Solárních panelů stále přibývá. Zástupci solárních podnikatelů v boji proti dodatečnému zdanění svých zisků tvrdili, že připojí maximálně 1 200 MW. Nyní připouštějí, že panelů bude víc. Zároveň se snaží přesvědčit senátory, aby odmítli dodatečné zdanění příjmů ve fotovoltaice. Pokud se jim to nepodaří, přijdou v příštích letech o 12 miliard korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Takový lobbistický boj Česko ještě nezažilo. V Senátu se totiž rozhoduje o tom, zda projde zákon zavádějící srážkovou daň na příjmy z prodeje energie ze slunečního záření.

Pokud Senát nechá poslanecký návrh zákona beze změn, přijdou provozovatelé fotovoltaických elektráren v následujících třech letech o více než 12 miliard korun. A to je pádný argument, proč použít pro přesvědčení politiků všechny myslitelné legální prostředky, aby zákon smetli ze stolu.

Jako jeden z posledních kroků, jak získat senátory na svou stranu, přinesli včera zástupci fotovoltaické asociace do horní komory parlamentu petici s 592 podpisy investorů do solárních elektráren.

V ní vyzývali senátory, aby novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů odmítli a vrátili ji tak do Poslanecké sněmovny. I kdyby se jim to ovšem povedlo, měli by poslanci čas jejich "ne" přehlasovat a zajistit tak, aby srážková daň mohla nabýt účinnosti k začátku příštího roku.

Podle investorů je novela protiústavní a odporuje mezinárodním závazkům Česka na ochranu investic. Podle zástupců asociace je totiž zavedení daně pro již postavené elektrárny retroaktivní. Jinými slovy - provozovatelům vadí, že v době, kdy své elektrárny připojovali do sítí, nikdo o žádném extra zdanění nemluvil, a oni proto kalkulovali s návratností investic například osm let.

Některé projekty mohou být zpočátku prodělečné

Zavedením srážkové daně se tato doba prodlouží například na patnáct let, jak stanoví zákon, a byznysmenům se sníží příjmy. V případě zejména menších projektů může srážková daň v prvních třech letech provozu znamenat i jejich ztrátovost. Stát ovšem garantuje výkupní ceny na dvacet let, takže v dalších letech budou solárníci vydělávat.
Smyslem novely, kterou již dříve schválila Poslanecká sněmovna, je omezení zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. S jejich nečekaně rychlým růstem v posledních dvou letech totiž v příštím roce několikanásobně vzroste příspěvek na obnovitelné zdroje, který spotřebitelé platí ve svých vyúčtováních. A to zvýší jejich celkový účet za elektřinu.

Vládní opatření má zdražení elektřiny omezit na 5,5 procenta, přičemž bez zásahu vlády hrozil růst cen energie pro domácnosti dle Energetického regulačního úřadu o 12 a pro průmysl o 17 procent.

S tím však investoři do fotovoltaiky nesouhlasí a tvrdí, že by se i bez vládního zásahu nezdražila koncová cena o více než tři až pět procent. Podle jejich asociace by totiž v příštím roce měly energetické firmy E. ON a ČEZ zlevnit takzvanou silovou elektřinu, jejíž cenu z velké míry určuje vývoj na energetické burze. Silová energie se podílí na koncové ceně necelou polovinou. Problém je ovšem v tom, že i kdyby se tak stalo, v roce 2012 může její cena naopak prudce vzrůst zároveň s čekaným oživením průmyslu. Problém se tak objeví jen se zpožděním.

Že čísla fotovoltaické asociace nejsou vždy úplně přesná, ukazuje i to, že ještě v říjnu její zástupci tvrdili, že ke konci roku budou do sítě připojeny solární elektrárny o maximálním výkonu nejvýš 1 200 megawattů, a odhady ERÚ, jenž tvrdil 1 600 MW, označovali za zavádějící. Včera už připustili, že měl úřad pravdu. Ten nicméně nedávno varoval, že výkon fotovoltaik nejspíš dosáhne 1 800 megawattů.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Stavba dálnic stagnuje, Česko může mít problém s evropskými dotacemi

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Stát opět může mít problémy s čerpáním evropských dotací na dopravní stavby. Podle zástupců průmyslu váznou zejména...

Na opravovaný úsek D1 u Prahy se auta vrátí poslední den v srpnu

Ministr dopravy Dan Ťok na stavbě dálnice D1 exit 15.

Práce na dálnici D1 před Prahou pokračují podle harmonogramu, hotovo je přes sedmdesát procent prací. Řidiči se na...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz