Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři do fotovoltaiky bojují o 12 miliard. Peticí chtějí zlomit Senát

  9:13aktualizováno  9:13
Solárních panelů stále přibývá. Zástupci solárních podnikatelů v boji proti dodatečnému zdanění svých zisků tvrdili, že připojí maximálně 1 200 MW. Nyní připouštějí, že panelů bude víc. Zároveň se snaží přesvědčit senátory, aby odmítli dodatečné zdanění příjmů ve fotovoltaice. Pokud se jim to nepodaří, přijdou v příštích letech o 12 miliard korun.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Takový lobbistický boj Česko ještě nezažilo. V Senátu se totiž rozhoduje o tom, zda projde zákon zavádějící srážkovou daň na příjmy z prodeje energie ze slunečního záření.

Pokud Senát nechá poslanecký návrh zákona beze změn, přijdou provozovatelé fotovoltaických elektráren v následujících třech letech o více než 12 miliard korun. A to je pádný argument, proč použít pro přesvědčení politiků všechny myslitelné legální prostředky, aby zákon smetli ze stolu.

Jako jeden z posledních kroků, jak získat senátory na svou stranu, přinesli včera zástupci fotovoltaické asociace do horní komory parlamentu petici s 592 podpisy investorů do solárních elektráren.

V ní vyzývali senátory, aby novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů odmítli a vrátili ji tak do Poslanecké sněmovny. I kdyby se jim to ovšem povedlo, měli by poslanci čas jejich "ne" přehlasovat a zajistit tak, aby srážková daň mohla nabýt účinnosti k začátku příštího roku.

Podle investorů je novela protiústavní a odporuje mezinárodním závazkům Česka na ochranu investic. Podle zástupců asociace je totiž zavedení daně pro již postavené elektrárny retroaktivní. Jinými slovy - provozovatelům vadí, že v době, kdy své elektrárny připojovali do sítí, nikdo o žádném extra zdanění nemluvil, a oni proto kalkulovali s návratností investic například osm let.

Některé projekty mohou být zpočátku prodělečné

Zavedením srážkové daně se tato doba prodlouží například na patnáct let, jak stanoví zákon, a byznysmenům se sníží příjmy. V případě zejména menších projektů může srážková daň v prvních třech letech provozu znamenat i jejich ztrátovost. Stát ovšem garantuje výkupní ceny na dvacet let, takže v dalších letech budou solárníci vydělávat.
Smyslem novely, kterou již dříve schválila Poslanecká sněmovna, je omezení zdražení elektřiny v příštím roce, které hrozí kvůli prudkému rozvoji solárních elektráren. S jejich nečekaně rychlým růstem v posledních dvou letech totiž v příštím roce několikanásobně vzroste příspěvek na obnovitelné zdroje, který spotřebitelé platí ve svých vyúčtováních. A to zvýší jejich celkový účet za elektřinu.

Vládní opatření má zdražení elektřiny omezit na 5,5 procenta, přičemž bez zásahu vlády hrozil růst cen energie pro domácnosti dle Energetického regulačního úřadu o 12 a pro průmysl o 17 procent.

S tím však investoři do fotovoltaiky nesouhlasí a tvrdí, že by se i bez vládního zásahu nezdražila koncová cena o více než tři až pět procent. Podle jejich asociace by totiž v příštím roce měly energetické firmy E. ON a ČEZ zlevnit takzvanou silovou elektřinu, jejíž cenu z velké míry určuje vývoj na energetické burze. Silová energie se podílí na koncové ceně necelou polovinou. Problém je ovšem v tom, že i kdyby se tak stalo, v roce 2012 může její cena naopak prudce vzrůst zároveň s čekaným oživením průmyslu. Problém se tak objeví jen se zpožděním.

Že čísla fotovoltaické asociace nejsou vždy úplně přesná, ukazuje i to, že ještě v říjnu její zástupci tvrdili, že ke konci roku budou do sítě připojeny solární elektrárny o maximálním výkonu nejvýš 1 200 megawattů, a odhady ERÚ, jenž tvrdil 1 600 MW, označovali za zavádějící. Včera už připustili, že měl úřad pravdu. Ten nicméně nedávno varoval, že výkon fotovoltaik nejspíš dosáhne 1 800 megawattů.

Autor:Nejčtenější

Kaufland šetří a má prázdné regály, stěžují si zákazníci i dodavatelé

(Ilustrační snímek)

Německý obchodní řetězec Kaufland začal od začátku roku šetřit. Snížil počet vlastních brigádníků a externím...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Nemáte na byt? Kupte si alespoň podíl za pár tisíc, láká nová burza

Blíží se další zdražování rezidenčních nemovitostí

Abyste mohli investovat do nemovitostí, nepotřebujete miliony. O tom se drobné investory snaží přesvědčit nový projekt...

Nejluxusnější hotel na českých horách? Miliardář chce stavět ve Špindlu

Sjezdovka nad Špindlerovým Mlýnem

Miliardář a průmyslník Michal Korecký plánuje v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn výstavbu...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Najdete na iDNES.cz