Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investoři mají Česko pořád v oblibě

  12:30aktualizováno  12:30
Srovnání přílivu a odlivu peněz do Česka loni dopadlo lépe než v roce 2003. Schodek běžného účtu platební bilance klesl o 17,4 miliardy na 143,3 miliardy korun. Zlepšila se především obchodní bilance, na dvojnásobek stouply zahraniční investice.

Ve vývoji se promítl hlavně rychlejší růst vývozu nad dovozem. Česko loni obchodovalo především se zeměmi Evropské unie, které tvořily asi osmdesát procent jeho obchodních aktivit.

Zatímco z Japonska nebo USA se zboží do Česka spíše dováží, u států EU je tomu naopak. Schodek zahraničního obchodu se za celý rok snížil z téměř 70 miliard na 22,3 miliardy korun.

Hůře dopadla bilance služeb. "Přebytek nedosáhl ani loňských 13,2 miliard, ačkoliv se hovořilo o oživení turismu v ČR. Firmy evidentně postrádají v ČR kvalitní služby nebo jako dceřinné společnosti využívají služeb své zahraniční matky," komentovala výsledek Helena Horská z Raiffeisenbank.

Přestože zahraniční investice na první pohled ukázaly mohutný nárůst, je třeba i s tímto číslem zacházet opatrně. Příliv nových zahraničních investic je totiž mnohem menší, než se na první pohled zdá, upozornil hlavní ekonom Patria Online David Marek.

Do přímých zahraničních investic se počítají také reinvestované zisky zahraničních společností, které již v Česku působí. Tyto reinvestované zisky dosáhly 66 miliard korun, tedy více než polovinu celkové sumy.

Celkové číslo není podle Marka extrémně dobré ani špatné. Mírné zlepšení je následkem oživení v západní Evropě a zároveň je důkazem toho, že Česko investorům stále nabízí konkurenční výhody. V dalších letech však již u přímých zahraničních investic nepůjde o celkový objem, ale spíše o jejich kvalitu a přidanou hodnotu výroby.

"Vysoké reinvestované zisky podniků dokazují, že firmy mají důvěru v českou ekonomiku a investují vydělané peníze zpět do ČR – postaví například novou továrnu, nebo zde vybudují centrum a vzniknou tak nová pracovní místa," říká k tomu vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn s tím že do budoucna čeká stabilní příliv investic kolem pěti miliard dolarů a zvyšující se počet projektů s vyšší přidanou hodnotou.

Tuzemské přímé investice v zahraničí se v posledním čtvrtletí vyhouply na 10,9 miliardy korun. To podle ČNB souviselo s koupí bulharských elektrárenských firem společností ČEZ. České firmy investovaly také v Indii nebo na Slovensku.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Najdete na iDNES.cz