Zlato šlo letos na odbyt. Poptávka po žlutém kovu roste v dobách, kdy obchodníci považují jiné možnosti za rizikové.

Zlato šlo letos na odbyt. Poptávka po žlutém kovu roste v dobách, kdy obchodníci považují jiné možnosti za rizikové. | foto: AP

Investoři v roce 2011 vydělali na zlatu a ropě. Dolů šly akcie bank

  • 102
Kdo v roce 2011 sázel na pokles akcií evropských bank, vydělal. Naopak obchodníci se zemědělskými komoditami a evropskými vládními akciemi přišli většinou zkrátka. Hitem roku se stalo zlato či německé a britské obligace. Rostla i poptávka po ropě.

I přes ztrátu nejlepšího ratingu USA je končící rok především ve znamení amerických vládních dluhopisů a akcií. Na rozdíl od Evropy zaoceánská ekonomika zažívá oživení. "Vše odráží fakt, že navzdory přetrvávajícím problémům na trhu nemovitostí a všem negativním externím vlivům se americké ekonomice vcelku dařilo, a růst v průběhu roku dokonce akceleroval," popisuje analytik ČSOB Jan Čermák.

Jinak tomu bylo v Evropě, kde většina burz končila v červených číslech.
Jeden z nejhlubších evropských propadů vykázala pražská burza, která ztratila 26,7 procenta. Nejvíce dolů táhly index akcie banky Erste, které od začátku roku ztratily přes 61 procent hodnoty.

Dařilo se naopak tabákovému výrobci Philip Morris, který si letos připsal 23 procent. Firmě se dařilo i na dalších trzích, a to i přesto, že její akcie v první polovině roku oslabovaly kvůli obavám, že po vzoru Austrálie i další země nově zavedou unifikovaná balení cigaret.

Z hlediska českých investorů bylo rozumnější vložit své peníze do zahraničních měn. Ty hlavní totiž vůči koruně během roku posílily. Prodělat jste naopak mohli na nákupu polského zlotého, maďarského forintu či turecké liry, které se vůči hlavním světovým měnám propadaly ještě více než koruna. Největší svaly ukázal japonský jen, který vůči koruně posílil o více než 11 procent.

V době nejistoty jsou hitem dluhopisy Německa a Británie

Nahoru šla také hodnota některých evropských vládních dluhopisů. Řada investorů utíkala do "bezpečných přístavů", jako jsou německé či britské obligace. Jejich cena proto prudce rostla, zatímco výnosy z nich klesaly. U dluhopisů se totiž cena a výnos pohybují proti sobě. Zatímco úroky pro půjčky Řecku, Portugalsku či Maďarsku dosahují rekordních hodnot, výnosy z dánských obligací při středeční emisi dosáhly dokonce záporných hodnot.

Ze stejných důvodů jako dluhopisy bylo hitem roku i zlato. Poptávka po žlutém kovu roste především v dobách, kdy obchodníci považují jiné možnosti za příliš rizikové. I přesto, že cena zlata v posledním čtvrtletí zase spadla o dvacet procent, od začátku roku je zhruba o desetinu výše.Třetí rok rostla i poptávka po ropě, a to především v očekávání vyšší spotřeby v souvislosti s oživením americké ekonomiky a kvůli obavám z možných výpadků dodávek kvůli nepokojům v Perském zálivu.

Překvapivý růst zaznamenaly také ceny hovězího dobytka. Kvůli zmenšujícím se stádům v USA podražilo živé hovězí během roku o 13 procent. Další zemědělské komodity na tom byly podstatně hůře. Nadprůměrná úroda i obavy z propadu poptávky poslaly dolů ceny kakaa, cukru, bavlny i kávy.

Investory vyplašil propad mědi, jež je ukazatelem růstu

Znepokojivý je první propad mědi od roku 2008. Kov se totiž hojně používá ve stavebnictví a v automobilovém průmyslu a bývá tak často brán jako ukazatel ekonomického oživení či zpomalení. "Problémy v USA, v Evropě a v Číně, to vše přispělo ke slabšímu výkonu v letošním roce," citovala agentura Bloomberg Nicka Trevethana, obchodníka s komoditami australsko-novozélandské banky ANZ.

Na propadu akcií se dá i vydělat a řada investorů toho během roku využívala. Nárůst takzvaného shortování, kdy obchodníci sázejí na pokles ceny, se týkal především ohrožených evropských bank z předlužených zemí.

"Mezi Top 15 shorty se objevily také tři evropské banky z Itálie, Portugalska a Španělska, přičemž vedla Banca Popolare di Milano," uvedl Simon Colvin ze společnosti Data Explorers, která statistiky zpracovává. Kromě některých amerických společností, jimž hrozil bankrot, spekulovali investoři například také na pokles akcií společnosti Olympus. Její vedení nedávno přiznalo, že léta falšovalo hospodářské výsledky.