Nejnovější díl franšízy Star Wars: Síla se probouzí, který je právě v kinech, poptávku po starších řadách stavebnic s tematikou Hvězdných válek ještě posílí.

Lego je výhodnější investice než zlato. Cenu šponuje i Star Wars mánie

  • 121
Cena jedné stavebnice lego od přelomu tisíciletí každoročně v průměru vzrostla o 12 procent. Populární dánská hračka je tak dnes z peněžního hlediska zajímavější než běžné formy investic. Koupit si lego je do budoucna výhodnější než například pořízení zlaté cihličky.

Barevné kostičky dánské stavebnice byly podle britského deníku The Telegraph za posledních 15 let lepší investicí než bezpečně obchodované akcie, zlato nebo běžné úrokové účty.

Investiční rady pro sběratele lega:

  • Pokud se legem i bavíte, kupujte stavebnici dvakrát - jednu na hraní a jednu na případný prodej.
  • Limitované edice a řady, které jsou v produkci jen krátce, mají nejlepší zhodnocení.
  • Investujte do stavebnic vyrobených po roce 2000.
  • Kostičky, manuály a veškerý obsah balení uchovávejte v suchu a pohromadě.
  • Krabice s legem skladujte horizontálně jako knihy. Vertikální skladování krabice poškodí.
  • Nejlepší investicí bývají buď malá, nebo naopak velmi velká balení stavebnice.
  • Velmi cenné jsou figurky.

Zatímco akcie na londýnské burze získaly za 15 let každoročně na hodnotě v průměru 4,1 procenta, jedna stavebnice lega v bezvadném stavu se majiteli každý rok zhodnotí o 12 procent. Stavebnice z nových řad jsou na tom ještě lépe. Kolekce vyrobené minulý rok se na internetové dražební síti eBay prodávají o 36 procent dráž, než byla jejich původní cena při uvedení do prodeje.

Investiční společnost Hargreaves Lansdown uvádí, že investoři, kteří se rozhodli své úspory zhodnotit pomocí zlata, si za posledních 15 let meziročně připsali 9,6 procenta. V případě běžných úrokových účtů to nebylo více než 2,8 procenta.

Některé stavebnice lega, které se na pultech hračkářství prodávaly v přepočtu za 3 700 korun, dnes stojí i 10 tisíc korun a více.

Mnoho cenných stavebnic je inspirováno populárními filmovými ságami jako Star Wars nebo Piráti z Kabiriku. Stránka BrickPicker.com, která trh s lego stavebnicemi mapuje, ale poukazuje na to, že roste i cena běžných stavebnic. Zakladatel stránky Ed Maciorowski poukazuje na to, že nejlépe zhodnocované lego je to nikdy nevybalené z krabice. Dodává však, že i na použitých kostičkách se dá dobře vydělat.

„Každá řada stavebnice jednou skončí. Společnosti Lego vyprší licence pro dané téma, nebo se rozhodne obměnit svoji produkci,“ říká Maciorowski. Ceny stavebnic se mohou propadnout na původní hodnotu v případech, kdy je Lego znovu zařadí do výroby. Takový propad je ale pouze dočasný, říká Maciorowski.

Loď Star Wars za 100 000 korun

Tahákem pro investory jsou jednoznačně stavebnice inspirované ságou Star Wars. Mezi dvaceti nejcennějšími legy jich má série hned deset. Největší klenot je model vesmírné loni Millennium Falcon z roku 2007, který dnes vyjde na 2 712 liber (v přepočtu téměř 100 tisíc korun), původně přitom stál jen 342 liber.

Nejnovější díl ságy Star Wars: Síla se probouzí, který je právě v kinech, poptávku po starších řadách stavebnic s tematikou Hvězdných válek logicky ještě posílí. „Poptávka zcela vystřelí,“ uzavírá Maciorowski (více o ceně hraček s motivy Star Wars čtěte zde).

„Návratnost investic do lega se zdá být skvělá, investoři by si ale měli být vědomi toho, že v případě sběratelských předmětů můžou být vysoké ceny pouze krátkodobý trend,“ dodává analytik Laith Khalaf ze společnosti Hargreaves Lansdown.

Lego proniká i do světa počítačových her:

2. června 2015