IPB a Nomura mají zájem o Českou spořitelnu

  9:44aktualizováno  9:44
P r a h a - IPB a její hlavní akcionář Nomura vyjadřují zájem o koupi státního podílu v České spořitelně. Za tento podíl je IPB ve spolupráci s Nomurou podle vlastních analýz připravena nabídnout státu výhodnější cenu, než jaká je nabízena konkurencí a to za jinak shodných podmínek prodeje. Tímto krokem by se vytvořil potenciál pro vznik nejsilnější banky ve střední Evropě a tím by došlo k výraznému ekonomickému posílení českého bankovního sektoru. Navíc se znalostí domácího bankovního trhu je také IPB s Nomurou schopna významně urychlit restrukturalizaci České spořitelny a plně využít synergických efektů, které by propojení obou velkých bankovních ústavů přineslo.

"IPB již minulý týden zaslala vládě dopis se specifikací naší nabídky a  jsme přesvědčeni, že stát výhodnost naší nabídky pro český bankovní sektor pečlivě zváží. Efekty propojení IPB a České spořitelny by se pohybovaly v řádu miliard korun a byly by jednoznačně prospěšné českému bankovnímu prostředí."

"Mimo jiné v tom, že by na území Česka vznikla nejsilnější středoevropská banka, tedy  subjekt schopný konkurence i v celoevropském prostředí," uvedl Jan Klacek, generální ředitel a předseda představenstva IPB.

Podle generálního ředitele IPB Jana Klacka by realizace takového kroku dlouhodobě posílila jak český finanční sektor, tak i celou českou ekonomiku.

Subjekt, který by tímto krokem vznikl, by podle něj nepotřeboval  další podporu státu a ten by se mohl plně soustředit na dořešení problémů jiných velkých českých subjektů, včetně subjektů průmyslových. 

„Konsolidace celého českého bankovního sektoru je nutná - přinese  nejen snížení nákladů a zvýšení efektivnosti, ale také širší a kvalitnější nabídku služeb pro klienty. Případné propojení IPB a ČS by bylo krokem právě tímto směrem“, uvedl Randall Dillard, místopředseda dozorčí rady IPB.

IPB a Nomura jsou připraveny  jednat s vládou a ČNB o podmínkách prodeje v souladu s případným uplynutím lhůty pro exkluzívní jednání s Erste Bank, která  byla z rozhodnutí ministra financí definitivně stanovena do konce ledna.

Shrnutí důvodů pro zájem IPB a Nomury o ČS:
- vznik nejsilnější středoevropské banky s aktivy přes 670 mld. Kč (k 30.9.1999 IPB –   aktiva 323,3 mld.Kč, ČS – aktiva 351,7 mld. Kč.)
- celosvětový trend k fúzím a vzniku silných finančních ústavů
- plánované  začlěnění ČR do EU, kde mohou být konkurenceschopné jen silné finanční ústavy
- výrazný pokles nákladů v řádu miliard Kč a zvýšení efektivnosti obou finančních skupin
- díky těmto efektům schopnost IPB a Nomury nabídnout za státní podíl v České spořitelně výhodnější cenu

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Agrofert se znovu snaží koupit pekárny United Bakeries

Dodávky firmy Penam určené pro distribuci pečiva.

Pekárenská firma Penam z koncernu Agrofert hodlá koupit jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva United...

Matky, které si nemohou přivydělávat, tratí 180 miliard, tvrdí ekonom

práce, děti, žena, matka

Kdyby matky v Česku po roce narození dítěte pracovaly 13 hodin týdně, získaly by celkem 60 miliard a ekonomika by se...

Zmrzlina, nebo sex? Sexistické prasátečko odmění urážlivé reklamy

Reklama na zmrzlinu v soutěži Sexistické prasátečko 2018.

V posledním ročníku ankety to vypadá, že zmrzlina i víno svádí k sexismu. Na víno zve blondýna ve vířivce, růžový...Najdete na iDNES.cz